Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
05. august 2005

Prežijú kresťanské médiá?

Aj kresťanské médiá sa o svojho čitateľa či poslucháča uchádzajú v konkurencii a musia ich teda zaujímať čísla sledovanosti, čítanosti či výška remitendy. Vo výročných správach o reklamnom a mediálnom priestore na Slovensku – Trend top v reklame (ročenka týždenníka Trend) a Top v slovenskej reklame ...

Aj kresťanské médiá sa o svojho čitateľa či poslucháča uchádzajú v konkurencii a musia ich teda zaujímať čísla sledovanosti, čítanosti či výška remitendy.

Vo výročných správach o reklamnom a mediálnom priestore na Slovensku – Trend top v reklame (ročenka týždenníka Trend) a Top v slovenskej reklame 2004 (ročenka mesačníka Stratégie) - sa ocitli aj dve kresťanské médiá. Rádio Lumen a Katolícke noviny. Kresťanskú televíziu zatiaľ nemáme a na popredných priečkach v počte návštevníkov sa neumiestnila žiadna kresťanská internetová stránka.

Katolícke noviny

V rebríčku čítanosti za rok 2004 sa Katolícke noviny (KN) v konkurencii ostatných celoslovenských týždenníkov ocitli na siedmom mieste – čítalo ich 4,3% populácie. Oproti predchádzajúcemu roku to však znamená pokles o 1,3%. Nárast čítanosti dosiahli len v nitrianskom, žilinskom a banskobystrickom kraji, v ostatných ich čítanosť poklesla. V prešovskom kraji dokonca spadla o viac ako polovicu.
Oproti ostatným týždenníkom majú Katolícke noviny omnoho nižšiu remitendu (t.j. rozdiel medzi počtom vytlačených a predaných výtlačkov). V roku 2004 bol tento rozdiel u KN v priemere len 6%, kým napríklad u Nového času pre ženy až 19% a u Slovenky dokonca 26,6%. Je v tom však jeden háčik. Remitenda KN sa nedá určiť skutočne reálne, keďže KN sú distribuované iným spôsobom ako ostatné týždenníky. Nie len cez distribučnú sieť, tak ako ostatné periodiká, ale aj cez sieť farností. Tie zatiaľ možnosť vrátiť nepredané výtlačky nemali. Jednoducho povedané, ak mala nejaká farnosť objednaných 100 výtlačkov pri výpočte remitendy sa bralo do úvahy, že sú všetky predané, aj keď tie vo farnosti predané byť nemuseli. V blízkom čase sa má však zaviesť možnosť vrátiť nepredané výtlačky aj z farností. Remitenda sa tak bude dať vypočítať skutočne reálne. V redakcii KN však nepredpokladajú, že by sa mal preukázať väčší rozdiel medzi súčasnou a reálnou remitendou.
Z týždenníkov majú KN priemerne najnižšie vzdelanú a ďaleko najstaršiu čitateľskú obec (dominujú čitatelia so vzdelaním v rozmedzí medzi základným až stredoškolským bez maturity vo veku 45 – 64 rokov).

Rádio Lumen

Počúvanosť Rádia Lumen mala v roku 2004 hodnotu 2,4% populácie. Oproti roku 2003 to predstavuje nárast o 0,4 percentného bodu. Najvyššiu počúvanosť dosiahol Lumen v žilinskom a banskobystrickom kraji, najnižšiu v bratislavskom a trnavskom. Dôvodom však mohlo byť aj nedostatočné pokrytie týchto regiónov.
Čo sa týka celkových tržieb, tie boli v roku 2004 výrazne nižšie oproti roku 2003. Kým v roku 2003 predstavovali 11,1 milióna Sk, v roku 2004 to bolo už len 7,4 milióna. Podiel na trhu rozhlasových staníc dosiahol vo väčšine krajov zanedbateľné čísla. Vyššie cifry dosiahol len v prešovskom (5,1%) a v banskobystrickom (3,8%) kraji.
Poslucháči Lumenu dosahujú približne rovnaký vzdelanostný a vekový koeficient ako čitatelia KN. Zo všetkých rádií majú ich poslucháči v priemere najnižšie vzdelanie a staršie poslucháčstvo má už len Rádio Patria.
Je dobré, že sa tu vyprofilovali silné kresťanské médiá. Aby však obstáli v silnej konkurencii a oslovili aj neveriacich či hľadajúcich, musia sa v ďalšej sezóne zlepšiť aj v oblastiach, v ktorých nemali v tomto roku príliš povzbudivé výsledky,

Imrich Gazda

Inzercia

Odporúčame

100 dní Benedikta XVI.

100 dní Benedikta XVI.

Minulý týždeň sme si pripomenuli sto dní od chvíle, keď na balkóne svätopeterskej baziliky poslednýkrát zazneli slová Habemus papam. Sto dní vlády je obdobie, po ktorom zvyknú nasledovať prvé hodnotenia a prognózy. Situácia, v ktorej Benedikt XVI. nastupoval na pápežský stolec nebola ľahká: spochyb...

Tri poznámky k londýnskym udalostiam

Tri poznámky k londýnskym udalostiam

Teroristické útoky v Londýne okrem možno ďalšej vojny rozpútali aj rozličné diskusie nielen o terorizme samotnom, no i o jeho súvise s islamom či islamizmom, debatuje sa i o veľkých témach ako dobro vs. zlo. K tejto diskusii pridávam tri laické a povrchné poznámky. Poznámka prvá – Žime bez strachu S...

Stop Desatoru

Stop Desatoru

Americký najvyšší súd nedávno vyniesol dva zaujímavé rozsudky. Rozhodol, že desať Božích prikázaní zarámovaných na súde v Kentucky, musí byť odstránených. Zároveň však rozhodol, že socha s Desatorom, ktorá sa nachádza pred budovou texaského Kongresu v Austine, môže zostať. Prečo v zdanlivo zhodných ...