Babišov syn tvrdí, že pre kauzu jeho otca ho uniesli na Krym, aby bol ticho

Babišov syn tvrdí, že pre kauzu jeho otca ho uniesli na Krym, aby bol ticho

Prameň: Seznamspravy.cz

Jeho svedectvo môže znova rozhýbať vyšetrovanie českého premiéra Andreja Babiša.

Český spravodajský server Seznamspravy.cz zverejnil včera v noci reportáž, podľa ktorej dvaja jeho novinári po ročnom pátraní našli „nezvestného“ syna premiéra Andreja Babiša.

Ten je zároveň kľúčovým svedkom v kauze Čapí hnízdo, ktorá sa dotýka priamo českého premiéra. Firma dlho patrila Andrejovi Babišovi, neskôr sa zmenila na akciovú spoločnosť s akciami na doručiteľa, takže nebolo jasné, kto za ňou stojí. Citlivé to bolo najmä preto, že firma dostala dotáciu eurofondov vo výške 50 miliónov korún. No ak by patrila pod konglomerát premiéra Babiša, nemala by na dotáciu nárok, pretože tieto eurofondy boli určené pre malé a stredné firmy.

Podľa samotného Babiša mali byť majiteľmi firmy jeho deti vrátane Andreja Babiša mladšieho. Ten však v roku 2015 zmizol a nebolo možné ho vypočuť. Jeho svedectvo môže znova rozhýbať vyšetrovanie českého premiéra, ktorý je vo veci trestne stíhaný, no vyšetrovanie sa nehýbe.

Až teraz ho vo Švajčiarsku objavili novinári a spravili s ním rozhovor. Z reportáže vyplýva, že ho predtým na ruský Krym odviezol Petr Protopopov, človek blízky Andrejovi Babišovi. Jeho manželka bola poradkyňou na ministerstve financií, keď bol Babiš ministrom. Syn tiež priznal, že podpisoval dokumenty spojené s firmou Čapí hnízdo, a tvrdí, že práve pre túto vec ho dali odviezť z Česka na Krym.

„Pozitívne si pamätám, že som niečo o Čapom hnízde podpisoval. Nevedel som vôbec, čo podpisujem,“ povedal.  

Andrej Babiš mladší, bývalý pilot, tvrdí, že dostal na výber, či skončí na psychiatrii alebo odíde „na prázdniny“. Predtým už bol pacientom českého Národního ústavu pro duševní zdraví.

Opozícia chce dnes kvôli tejto reportáži navrhnúť hlasovanie o nedôvere vláde.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo