O manželstvách pre všetkých sa rozhodne v Babišovej strane

O manželstvách pre všetkých sa rozhodne v Babišovej strane

Český novinár Daniel Kaiser, ktorý sleduje debatu okolo návrhu o manželstvách osôb rovnakého pohlavia. Zdroj – Screenshot DVTV.cz

S Danielom Kaiserom, redaktorom českého týždenníka Echo, sme sa rozprávali o návrhu, ktorý by registrované partnerstvá v ČR povýšil na manželstvá osôb rovnakého pohlavia.

Registrované partnerstvá sú súčasťou právneho poriadku v Českej republike od roku 2006. Prečo sa zrazu objavila iniciatíva na zmenu tohto inštitútu na manželstvo?

Dobrá otázka. Podľa môjho názoru ide o pokračovanie salámovej metódy alebo ak chcete, metódy postupných krokov. Ešte pred tými dvanástimi rokmi zaznievalo, že ďalej ako po registrované partnerstvá tie požiadavky nezájdu. Medzitým sa z ničoho nič objavila požiadavka, aby bolo možné osvojiť si dieťa aj pre osoby žijúce v homosexuálnom zväzku. Manželstvo pre všetkých je ďalšie koliesko salámy.

V čom by manželstvo bolo iné než registrované partnerstvo? Nejde len o to pomenovanie?

Ide tam v princípe o tri okruhy tém. Prvou je symbolická zmena, spočívajúca v názve. Teda aby sa aj zväzok dvoch osôb rovnakého pohlavia smel nazývať manželstvom. Druhý okruh sa týka praktických práv ako právo na informácie o zdravotnom stave partnera. Tretím sú rodičovské práva.  

V západoeurópskych krajinách sú podporovateľmi tejto agendy väčšinou ľavicovo-liberálne či zelené strany. V českom parlamente však sedia poslanci strán ako ANO, SPD alebo Piráti, ktorých ideologický základ je nečitateľný. Ako sa k tejto téme jednotlivé strany stavajú?

Poslanci SPD budú kompletne proti. Rovnako všetci z KDÚ-ČSL a skoro všetci z ODS. Proti budú asi tiež mnohí poslanci komunistov. Ostatní sa k návrhu skôr pripoja. Piráti budú zaň hlasovať zrejme všetci. Rovnako väčšina sociálnych demokratov. Lenže všetko rozhodne rozloženie síl v poslaneckom klube najsilnejšej strany ANO Andreja Babiša. Kvôli tomu, že je taká nevyhranená, pôjde v jej prípade o lotériu.

V ANO panujú k tejto zásadnej kultúrno-etickej téme úplne protichodné postoje. Ako je možná taká protirečivosť v jednej strane?

Je to strana, ktorá vznikla alebo možno stále ešte vzniká za pochodu. Jej poslanci sa dostali do parlamentu viac-menej na chrbte Andreja Babiša. V 200-člennej snemovni ich sedí 78, sú najväčšou frakciou a až teraz navzájom spoznávajú, kto má aké názory.

Hovorili ste s poslancami ANO?

S niektorými áno. Hlavná podporovateľka tohto návrhu je z ANO, rovnako jeden z jeho najvýrečnejších odporcov. A tiež autor návrhu, ktorý by mohol byť kompromisom. Väčšina sa však asi prikloní k manželstvám pre všetkých.

Ako by mohol vyzerať kompromisný návrh?

Zástancom kompromisného riešenia je poslanec ANO Patrik Nacher. Mohol by zjednodušene spočívať v tom, že „práva áno, manželstvo nie“. Praktické požiadavky teda budú splnené, akurát v symbolickej rovine zostane názov „manželstvo“ vyhradené pre zväzok muža a ženy. Zatiaľ je nejasné, či by súčasťou prípadného kompromisu boli aj rodičovské práva ako adopcie. Na tom sa bude všetko lámať. Samotný Nacher ešte považuje odpoveď na túto otázku za predčasnú. Aktivisti z kampane „Jsme fér“ hovoria, že bez rodičovských práv pre nich ten návrh nie je zaujímavý. Je to zatiaľ taká hra divokými kartami a nikto nevie, čo z toho na konci vzíde.

Aký je postoj Andreja Babiša?

On manželstvo pre všetkých podporuje. No jeho postoj by sa mohol zmeniť, ak by táto téma narazila na odpor medzi jeho voličmi.

V akej časovej perspektíve by sa mohlo v parlamente dostať manželstvo osôb rovnakého pohlavia na stôl?

Už na túto stredu je to zaradené do programu poslaneckej snemovne. Jeden konzervatívny poslanec teraz neoficiálne naznačil možnosť vytlačiť ten návrh zo schôdze obštrukciami. Odložiť ho by sa dalo zaradením naliehavejších prednostných bodov na schôdzu snemovne. Nacher chcel svoj kompromisný návrh predložiť do konca novembra. No vytvoriť jeho paragrafové znenie je komplikované a nie je isté, či to do konca mesiaca stihne.

KDÚ-ČSL prišla s vlastným návrhom ústavného zákona, ktorý by definoval manželstvo ako zväzok muža a ženy. Aké sú šance, že prejde?

Pod tento návrh sú podpísaní tiež poslanci z iných poslaneckých klubov. Aj o ňom by sa malo diskutovať v stredu. Je to určitý druh protiofenzívy. Komplikáciou je, že ide o návrh ústavného zákona, čiže na schválenie potrebujete v snemovni ústavnú väčšinu. Asi aj predkladatelia vedia, že ju nevyskladajú. Je to len môj výklad, ale myslím si, že s týmto návrhom hrajú, aby mal kompromisný návrh Patrika Nachera väčšiu šancu prejsť.

Podľa jedného z prieskumov verejnej mienky až tri štvrtiny Čechov podporujú, aby manželstvo mohli uzatvárať aj osoby rovnakého pohlavia. Nesvedčí to o tom, že v Česku v dlhšom horizonte konzervatívci už tento spor prehrali?

Tri štvrtiny sa mi zdajú veľa. Pri posudzovaní čísiel z prieskumov si vždy treba všímať, ako je položená otázka. V každom prípade, posledných päť až desať rokov skutočne pozorujeme nárast podpory manželstva pre všetkých. Na druhej strane, konzervatívna kampaň by tento trend mohla zabrzdiť na téme adopcie detí, čo je hranica, ktorú asi česká spoločnosť nebude chcieť prekročiť.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo