Námestovo opäť hostí festival Verím Pane

Koncerty gospelových kapiel, divadelné a filmové predstavenia, duchovný program, ale ešte omnoho viac prináša podujatie, ktoré práve vrcholí v Námestove pri Oravskej priehrade. Festival Verím Pane prebieha už po dvadsiaty štvrtý raz.

Hoci minulý rok hrozilo, že festival sa kvôli viacerým organizačným problémom konať nebude, mladí z Námestova sa zmobilizovali a festival ožil. Síce v skrátenej podobe, keďže začínal až vo štvrtok ráno tvorivými dielňami a končil v nedeľu popoludní ich prezentáciou, ale prekonal krízu a bol tu. A je tu i dnes,“ s radosťou uviedol hlavný organizátor festivalu a dramaturg TV Lux Juraj Drobný.

Organizátori Verím Pane tento rok očakávajú účasť približne 500 až 600 ľudí z celého Slovenska, čo je asi tretina celkovej kapacity ubytovania. Drobný zároveň dodáva, že „na večerných koncertoch nás bude určite oveľa viac, pretože na tie prichádzajú ľudia z Námestova a okolia, ktorí festivalový nocľah nepotrebujú.“

Dvadsiaty štvrtý ročník festivalu priniesol niekoľko noviniek a zmien. „Na sobotu dopoludnia sme pripravili program pre deti, príde medzi ne škriatok FÍHA tralala. Miesto štvrtkovej nočnej jam session pribudlo ďalšie Klubové pódium,“ doplnil. K dramatickej tvorbe, scénickému tancu, aranžovaniu kvetín a ostatným tvorivým dielňam tento rok pribudla aj dielňa Popletené nite, kde si môžu účastníci vlastnoručne vytvoriť rôzne  háčkované alebo pletené výrobky.

Aj tento rok sprevádza festival už tradičné motto Doma je doma. „Vyjadruje myšlienku, že skutočný domov človeka je v nebi, no a v Námestove na Verím Pane sa chceme na nebeský domov pripravovať. A hoci fluktuácia účastníkov i organizátorov festivalu je za tých dvadsaťštyri rokov pomerne vysoká, každý kto naň opakovane prichádza, akoby sa vracal domov,“ vysvetlil Drobný.

O správny chod festivalu sa stará aj množstvo dobrovoľníkov a helperov, ktorí sa zapájajú do organizačných prác. Viacerí z nich prichádzajú na festival opakovane, ale nájdu sa aj noví, ktorých oslovili ich priatelia alebo reagovali na výzvy organizátorov na webovej stránke festivalu verimpane.sk či na Facebooku. „Verím Pane bol vždy miestom stretnutí, miestom, ktoré dáva príležitosť začínajúcim kapelám i gospelovým stáliciam. Muzikanti hrajú bez nároku na honorár a cestovné. Aj helperi a organizátori pôsobia na festivale v rámci svojich dovoleniek a na vlastné náklady. Tak sa festival stáva priestorom, kde mladí ľudia prežijú celý týždeň v nezištnej službe pre druhých a to je v dnešnom svete nenahraditeľné,“ zhrnul Drobný.

Verím Pane vyvrcholí v nedeľu predpoludním o jedenástej hodine záverečnou svätou omšou v amfiteátri v Námestove. Názov festivalu vychádza z piesne s rovnomenným názvom od Viktora Zborana. Za svoju históriu, ktorá sa začala písať v roku 1990, sa nekonal iba raz, v roku 1997. Od roku 1998 má svoje stále pôsobisko v Námestove.

Daniela Matejovičová

foto: instagram.com/verimpane

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo