Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
12. november 2018

Ešte nezvoňme Smeru do hrobu

Z Bratislavy, Košíc či Žiliny sa zdá, že Smer utrpel svoje komunálne Waterloo. Stačí sa však pozrieť na výsledky všetkých okresných miest a dojem sa zmení.
Ešte nezvoňme Smeru do hrobu

Na snímke čerstvý premiér Peter Pellegrini a Robert Fico, 26. marec 2018, FOTO TASR – Martin Baumann.

Hoci včera expremiér a líder Smeru Robert Fico sám seba chlácholil naordinovaným optimizmom, podľa ktorého ho výsledok komunálnych volieb „veľmi príjemne prekvapil“, je pravdepodobné, že mu to neuveril ani Ľuboš Blaha.

Smer prišiel o post primátora v troch krajských mestách, celkom sa vyparil z niektorých veľkomestských zastupiteľstiev, celkovo stratil asi tretinu starostov a viac než štvrtinu miestnych poslancov.

Navyše, drvivú časť starostov získal Smer v malých obciach, kde obyvatelia nevolia ani tak podľa straníckej príslušnosti, ale najmä na základe miestnych väzieb či osobnej povesti kandidáta. Okrem toho, Smer už mal pred voľbami istých takmer 200 starostov, proti ktorým v danej obci nikto nekandidoval, takže i tie oficiálne štatistiky o 20 percentách získaných smeráckych starostov sú tak trochu optický klam.

Ak sa teda na súčasný výtlak Smeru pozrieme z Bratislavy a ďalších krajských miest – okrem Pellegriniho Banskej Bystrice – vyzerá to skutočne tak, že visačka Smeru je tou najhoršou toxickou príťažou, aká môže postretnúť ambiciózneho komunálneho politika.

Lenže je to naozaj tak?

Vynechajme teraz veľké mestá, kde mimoriadne snaživému Martinovi Borguľovi v Bratislave nepomohlo ani to, že pred pár mesiacmi odišiel zo Smeru. A dajme bokom aj mestečká či dediny, kde je stranícka príslušnosť druhoradá.

Z tohto pohľadu najzaujímavejšou testovacou vzorkou je 70 okresných miest (nezarátali sme bratislavské a košické okresy) a porovnanie, čo sa v týchto mestách stalo medzi rokmi 2014 a 2018.

Pred štyrmi rokmi mal v týchto mestách Smer 20 starostov, či už samostatne, alebo v koalícii. Suchá štatistika hovorí, že v siedmich z týchto miest teraz Smer stratil starostu, kým v dvoch získal, takže Ficova strana po štyroch rokoch nemá 20, ale 15 starostov v okresných mestách.

Humenné sa stalo cez víkend symbolom pádu doterajšej okresnej bašty Smeru. Fenomén Humenné a Vaľová síce symbolizuje to, čo sa odohralo v krajských mestách, ale rozhodne sa masovejšie nerozšíril na úroveň okresných miest.

Tam musela Smer okrem Humenného bolieť strata Levíc, kde doterajší smerácky primátor Alexander Bačík stratil polovicu hlasov a skončil piaty. Skončili tiež doterajší primátori za Smer v Námestove, Topoľčanoch a Poltári, kde dopadli na druhom mieste, niekedy aj pomerne tesne. No trebárs v Krupine stratil Smer svojho starostu preto, že ten tentoraz kandidoval a zvíťazil ako nezávislý.

Na druhej strane, Smer sa môže pochváliť siedmimi okresnými mestami, kde jeho starostovia/primátori nielenže obhájili svoj post, ale získali významne viac hlasov než naposledy – napríklad v Liptovskom Mikuláši, Kežmarku, Považskej Bystrici, Medzilaborciach či vo Veľkom Krtíši, kde Smer vymenil koalíciu s KDH za koalíciu s SNS a Mostom. 

Okrem toho Smer potešil zisk Zlatých Moraviec, kde bola naposledy jeho kandidátka tretia, teraz nasadili v koalícii s SNS Dušana Husára, ktorý miestne voľby zvalcoval so 75 percentami.

Pri celkovom pohľade na okresné mestá je síce zjavné, že Smer oslabil aj tu, napokon už od volieb roku 2016 to nie je strana 30+, ale 20+. 

Ale vôbec to nepripomína debakel, ktorý Fico a spol. utrpeli v najväčších slovenských mestách. Napokon, keď prechádzate slovenskými stredne veľkými mestami, rýchlo si uvedomíte, že okrem plejády nezávislých starostov či kandidátov na starostov existujú vo väčšom počte už len tí so značkou Smeru (a občas spolu s SNS). Stále teda vo viacerých mestách krajiny platí, že ak kandidujete za Smer, nie je to ako za trest, môžete vyhrať a ešte aj zvýšiť náskok oproti minulosti.  

Pokiaľ chcete hľadať starostov za opozíciu, musíte sa vyzbrojiť lupou a božskou trpezlivosťou, ktorá vás často aj tak dovedie ku KDH. A potom nájdete prípady ako Poprad, kde SaS a OĽaNO (spolu s KDH) mali na poste primátora so svojou podporou, ten už napokon nekandidoval a ich nový kandidát skončil na štvrtom mieste.

Smer vo väčšine krajských miest skolaboval, no na okresnej úrovni sa lavína antiSmer zastavila. A tak Roberta Fica mohli počas nedeľného rána naozaj viaceré výsledky aj príjemne prekvapiť. Pretože komunálky sa neskončili pre Smer ako jeho Humenné, pardon, Waterloo.

Inzercia

Odporúčame