KDH stále žije

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
KDH stále žije

Volebná centrála Andrey Turčanovej v Prešove. Foto:TASR/Milan Kapusta

Výsledok KDH v komunálnych voľbách sa dá označiť ako úspech.

Ak má nejaká opozičná strana dôvod byť s výsledkom v komunálnych voľbách spokojná, tak je to mimoparlamentné KDH. Keď dáme nabok nezávislých kandidátov, tak KDH bolo v týchto voľbách z pohľadu súhrnných ukazovateľov druhou najúspešnejšou politickou stranou po Smere. Plece pri pleci so SNS, ktorá samostatne získala o troch starostov viac, ale o niekoľko stoviek mestských a obecných poslancov menej.

Tieto čísla nie sú ešte úplne konečné, keďže obidve strany kandidovali aj v rámci rôznych koalícií a z údajov Štatistického úradu nie je možné presne identifikovať stranícku príslušnosť kandidátov, ktorí vo farbách takýchto koalícií uspeli.

Kresťanskí demokrati získali samostatne, mimo rôznych koalícií 157 kresiel starostov a 2 350 mestských a obecných poslancov. Čo je dokonca zlepšenie oproti komunálnemu hlasovaniu spred štyroch rokov. V roku 2014, teda v čase, keď ešte boli parlamentnou stranou, získali 122 starostov a 2 190 poslancov v zastupiteľstvách.

Treba tiež povedať to, že KDH v týchto voľbách nebodovalo len v malých dedinkách, ale aj vo veľkých obciach s niekoľkými tisíckami obyvateľov, ako sú Smižany či Oravská Polhora.

Súhrnné ukazovatele sú len jedným z kritérií úspechu. Ďalším je napríklad volebný zisk na úrovni veľkých miest. Aj tu však KDH môže hovoriť o slušnom výsledku. Andrea Turčanová, ktorá obhájila post v Prešove, nie je tak ako Peter Fabiáne v Žiline či Jaroslav Polaček v Košiciach nezávislou kandidátkou, ktorú politické strany len podporili, ale je priamo členkou KDH. Vlastne je jedinou straníčkou na čele krajského mesta. Tie dominantne ovládli nezávislí kandidáti.

KDH tiež získalo 22 poslancov v zastupiteľstvách krajských miest. Oproti roku 2014, keď ich malo 29 je to pokles, ale stále je to najviac spomedzi opozičných strán. Rovnaký počet krajských poslancov bol zvolený za Smer.

Z dobrého výsledku KDH v komunálnych voľbách sa, samozrejme, nedajú vyvodzovať žiadne veľké závery smerom k voľbám do parlamentu či eurovoľbám. Zdieľať

Okrem Prešova bude mať KDH spomedzi miest svojho straníka aj na primátorskom poste vo Svätom Jure. Mimochodom, v tomto šesťtisícovom mestečku pod Malými Karpatami zaznamenalo KDH celkom zaujímavý úspech. Okrem primátora tu bude mať aj nadpolovičnú väčšinu v mestskom zastupiteľstve. Z jedenástich poslancov bolo šesť zvolených za KDH.

KDH bolo tiež súčasťou siedmich víťazných primátorských koalícií. Okrem Košíc aj v Humennom, Stupave, Jelšave, Dobšinej, Spišskom Podhradí a v Modrom Kameni.

To, čo KDH musí vyhodnotiť ako neúspech, je slabý výsledok v Bratislave, kde výrazne bodovali progresívci. Hlinova nová komunálna hviezda Caroline Lišková, ktorá bola nejaký čas aj kandidátkou na bratislavskú primátorku, sa v hlavnom meste nedostala ani do mestského zastupiteľstva.

Z dobrého výsledku KDH v komunálnych voľbách sa, samozrejme, nedajú vyvodzovať žiadne veľké závery smerom k voľbám do parlamentu či eurovoľbám. Kresťanskí demokrati majú v porovnaní s inými stranami ešte stále početnú členskú základňu a aktívnych funkcionárov na lokálnej úrovni, z ktorých radov sa regrutujú aj úspešní komunálni kandidáti. Tento faktor však v parlamentných voľbách nebude zďaleka zohrávať takú dôležitú úlohu ako teraz.

V každom prípade sa však aj na základe výsledku v komunálnych voľbách dá tvrdiť, že KDH napriek debaklu v hlasovaní do parlamentu stále žije.

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo