Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
11. november 2018

Zlá noc pre Smer

Robert Fico má za sebou ťažkú noc. Ale dôvod na pocity triumfu nemá napriek úspechom ani Richard Sulík.
Zlá noc pre Smer

Robert Fico a končiaci nitriansky primátor Jozef Dvonč. Foto: TASR/Michal Svítok

Roberta Fica a vedenie Smeru túto noc najviac zaujímalo, ako dopadnú v krajských a väčších okresných mestách, kde sa na rozdiel od stoviek menších obcí ľudia navzájom nepoznajú, a preto oveľa viac volia podľa straníckeho kľúča. Smer si teda prvýkrát po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice a výmene premiéra Fica za premiéra Pellegriniho mohol otestovať, aká je miera jeho pozvoľného prepadu.

Pri pohľade na krajské mestá to pre Ficovu stranu nedopadlo dobre: v Banskej Bystrici síce zvíťazil Ján Nosko, ktorý kandidoval okrem iného s podporou Smeru, lenže pohľad na západ aj východ krajiny musí byť pre Smer ešte horší, než boli očakávania. Martin Petruško prehral s kandidátom pravice Jaroslavom Polačekom takmer o 20 percent, Smer tak po minuloročnej strate župana odovzdal pravici aj primátora východoslovenskej metropoly.

Kandidát Smeru v Prešove Miroslav Benko takisto nijako neohrozil súčasnú primátorku Andreu Turčanovú (KDH). Pravici sa darilo aj v Žiline, kde porazil Peter Fiabáne Patrika Gromu, ktorý kandidoval s podporou Smeru.

Ale najtrpkejšou prehrou tejto noci je pre Smer strata Nitry, kde je Ficov Smer tradične silný. Doterajší primátor Jozef Dvonč, absolútne suverénny víťaz posledných volieb, nedokázal čeliť mladíkovi Markovi Hattasovi, ktorý bol tento rok okrem iného aj jednou z miestnych tvárí protestov Za slušné Slovensko. Až v priebehu nedele sa dozvieme, koľko ďalších menších tráum ešte pribudne Smeru k strate Nitry – už v noci bolo zrejmé, že najsymbolickejšou traumou bude Humenné a porážka Jany Vaľovej. 

Ak si odmyslíme Bratislavu, pre parlamentnú opozíciu voľby v krajských mestách ani nemohli dopadnúť lepšie. Najmä SaS môže byť spokojná s tým, že v Žiline a Košiciach stavila na podporu Fiabáneho a Polačeka, kým OĽaNO zrejme ľutuje, že odstúpilo od podpory Polačeka (pre obvinenia jeho bývalej manželky, ktoré sa nepreukázali).

Lenže pre SaS je trpkou pilulkou práve primátorský súboj v Bratislave, kde spoločný opozičný kandidát Ján Mrva zaostal zhruba o dvojnásobok hlasov za víťazom Matúšom Vallom.

Bratislavský architekt si síce veľkú časť kampane odpracoval sám, ale k jeho úspechu sa budú vcelku oprávnene hlásiť aj liberálne strany Progresívne Slovensko a Spolu. Martin Poliačik z PS sa už počas volebnej noci vo Vallovom štábe vyjadril, že Vallo cíti podobne tiež progresívne, a preto by progresívci určite privítali, keby sa angažoval aj na celoslovenskej úrovni. Vallovo víťazstvo v Bratislave tak bude povzbudením pre celkom iný typ liberálnej politiky, než aký reprezentuje Richard Sulík. Jeho dlhodobé podceňovanie komunálnej politiky sa tak môže SaS, pre ktorú je Bratislava volebnou baštou, vypomstiť aj pri najbližších parlamentných voľbách.

Napriek očividnej porážke vo väčších mestách ostáva Smer naďalej komunálne najsilnejšou politickou stranou. V čase písania tohto textu platilo, že pri približne 70 percentách spočítaných okrskov bolo vo farbách Smeru okrem rôznych koalícií zvolených 543 starostov (22 percent) a 3 309 poslancov (20 percent).

Pred štyrmi rokmi získala Ficova strana 847 starostov a primátorov (29 percent) a 5 123 poslancov (približne 25 percent).

Aj keď oproti predchádzajúcim komunálkam Smer o niečo zoslabne, stále je to strana, ktorá dokáže po krajine postaviť veľký počet kandidátov. Priebežné výsledky tiež ukazovali, že v tejto disciplíne sú najsilnejšej vládnej strane schopné ako-tak konkurovať len SNS, Most, SMK a KDH. Teda všetko strany so stále početnou členskou základňou a funkcionárskym aktívom. Strany o niekoľkých ľuďoch ako OĽaNO a SaS sú logicky celkom v závetrí a s výnimkou veľkých miest ich v komunálnej politike nebude ani naďalej takmer nijako cítiť. Len pre porovnanie, podľa priebežných výsledkov mala najsilnejšia opozičná strana SaS po celom Slovensku nadránom samostatne len 6 starostov a 71 poslancov.

To je výsledok, pre ktorý parlamentná opozícia napriek úspechom v primátorských súbojoch v Košiciach či Žiline nebude môcť napínať svaly. Naopak, už teraz je isté, že Robert Fico sa aj napriek prehre vo veľkých mestách opäť navonok s maximálnym sebauspokojením vyhlási za víťaza týchto volieb. 
 

Inzercia

Odporúčame