Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. november 2018

ZPS: Podnikateľské prostredie stále sťažujú byrokracia, legislatíva a regulácia

Častá zmena zákonov upravujúcich podnikateľské prostredie, nárast byrokracie, ťažká vymožiteľnosť práva - to sú iba niektoré z množstva bariér sťažujúcich rozvoj podnikania na Slovensku. Konštatovali to vo štvrtok v Bratislave delegáti Snemu Združenia podnikateľov Slovenska (ZPS).

Ako zdôraznil v hodnotiacej správe prezident ZPS Ján Oravec, v uplynulom ročnom období sa prakticky nič nezmenilo a ak, tak iba k horšiemu. Za pozitívum v aktivitách združenia považuje iniciatívu vedúcu k vytvoreniu Centra lepšej regulácie (CLR) v rámci Slovak Business Agency, ktoré posúdilo už vplyv desiatok právnych noriem  na podnikateľské prostredie, vrátane jej pripomienkovania a vyčíslenia nákladov. Za hodnotiace obdobie CLR identifikovalo z hľadiska negatívnych dosahov na malé a stredné podnikanie napríklad vyššie sociálne odvody pre lepšie zarábajúcich, vyššie zdravotné odvody pre lepšie zarábajúcich, zákaz maloobchodného predaja cez sviatky a mnohé ďalšie.
      

Delegáti po voľbách nových orgánov a prezidenta ZPS, ktorým sa opäť stal Ján Oravec, prerokovali a stanovili si priority na ďalšie obdobie. Okrem iného sa sústredia na ochranu podnikateľského stavu pred masívnym obmedzovaním podnikateľských práv a slobôd v dôsledku neustále narastajúcej regulácie, ktorá ničí podnikanie. Svoju pozornosť a aktivity zamerajú aj na obnovenie rešpektu výkonnej a zákonodarnej moci voči princípu ochrany súkromného vlastníctva, zastavenie svojvôle súdnej moci a prokuratúry pri rozhodovaní. Presadzovať budú aj zníženie miery prerozdeľovania a návrat k politike tvorby bohatstva ako základu prosperity. Podľa nich dnes nezodpovední polici rozhodujú o príliš veľkej časti hodnôt vytvorených súkromným sektorom, čo je hlavnou príčinou narastajúcej korupcie a parazitického správania.
      

Prioritou je aj postavenie záujmov domácich podnikateľov vrátane rodinných firiem do centra pozornosti vlády, zohľadňovanie ich zásadného ekonomického a sociálneho významu, presadzovanie záujmov slovenských podnikateľov v Európskej únii. Podnikatelia chcú otvárať diskusie o vážnych celospoločenských problémoch, presadzovať jasné hodnotové postoje v otázkach fungovania demokratického politického systému, demografického vývoja, migrácie, systému vzdelávania a podoby sociálneho systému.
 

Inzercia

Odporúčame

USA: Strelec v bare v Kalifornii zabil najmenej 12 ľudí

USA: Strelec v bare v Kalifornii zabil najmenej 12 ľudí

Najmenej 12 ľudí vrátane jedného policajta prišlo o život pri streľbe, ktorú spustil v noci na štvrtok neznámy útočník v bare na juhu Kalifornie. Trinástym mŕtvym bol samotný páchateľ. Ďalších dvanásť osôb utrpelo zranenia, informovala agentúra AP s odvolaním sa na oficiálne zdroje. Pri streľbe po príchode do baru utrpel zranenia aj zástupca šerifa, ktorý neskôr v nemocnici zomrel, uviedol šerif z okresu Ventura Geoff Dean.

Lubyová tvrdí, že moderné knihy pre deti obsahujú viac obrázkov ako textu

Lubyová tvrdí, že moderné knihy pre deti obsahujú viac obrázkov ako textu

Moderné knihy pre deti majú vo svojom obsahu viac obrázkov ako textu. Myslí si to ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nominantka SNS). Počas prvého dňa knižného veľtrhu Bibliotéka v bratislavskej Inchebe šéfka rezortu školstva s deťmi diskutovala o knihách a zúčastnila sa aj na predstavení veršovaných rozprávok Milana Rúfusa s názvom Koza rohatá a iné rozprávky.