Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
07. novembec 2018

Proti hazardu sú desiatky kandidátov, mali by tlačiť na vládu

Sľub, že po voľbách budú bojovať proti hazardu, podpísalo v rámci Slovenska iba necelých 80 kandidátov na primátorov, starostov a poslancov.
Proti hazardu sú desiatky kandidátov, mali by tlačiť na vládu

Kandidáti na bratislavského primátora na diskusii v Nocľahárni sv. Vincenta de Paul v Bratislave (Foto: Andrej Lojan)

Aktivisti z iniciatívy Zastavme hazard a Aliancie za rodinu zverejnili mesiac pred komunálnymi voľbami Deklaráciu zastavme hazard. Na stránke zastavmehazard.sk sa mohli kandidáti v komunálnych voľbách z celého Slovenska prihlásiť k tomu, že budú hlasovať za zákaz herní vo svojom meste, prípadne za prísnu reguláciu, ak ju zákon v budúcnosti umožní.

Podľa Petra Beňu z iniciatívy Zastavme hazard podpísalo deklaráciu do pondelňajšieho rána 78 kandidátov z 30 obcí Slovenska. Polovica kandidátov je z Bratislavy a Trnavy. Spomedzi uchádzačov o post primátora sa k sľubu zaviazali Miroslav Vetrík a Ján Mrva z Bratislavy, Jaroslav Polaček z Košíc, Rastislav Mráz z Trnavy, Lýdia Budziňáková z Levoče, Štefan Janko zo Sniny, Viliam Vaš z Rimavskej Soboty a Milan Kuriak z Tvrdošína.

Aktivisti dúfajú, že spoločne so signatármi deklarácie dokážu vytvoriť tlak na vládu, aby umožnila mestám a obciam regulovať hazardné hry, najmä počet prevádzok a automatov v obciach.

Už tri dni po komunálnych voľbách by mali totiž parlamentné výbory prerokovať nový zákon o hazardných hrách. Hlasovať by sa o ňom malo po 29. novembri.

„Tento zákon môže ovplyvniť to, či budú môcť obce hazardné hry zmysluplne regulovať alebo sa budú len nečinne prizerať, ak budú pribúdať nové herne a automaty,“ tvrdí Beňa pre Postoj s tým, že keď sa zmena nepodarí teraz, môže sa tak stať až o tri či štyri roky. „To znamená, že obce budú mať na toto volebné obdobie stále zviazané ruky.“

Bratislavskí kandidáti prisľúbili lobovanie v parlamente

Téma hazardu bola v poslednom volebnom období jednou z najvýraznejších v hlavnom meste Slovenska. Ako písal Postoj pred mesiacom, na predvolebnej kampani do komunálnych volieb sa to však neodrazilo. Potvrdzuje to aj Peter Beňa. „V diskusiách so štyrmi najsilnejšími kandidátmi na primátora sa spomínala často iba okrajovo.“

K téme:
Hazard v primátorskej kampani v Bratislave chýba. Čo si myslia kandidáti? Zdieľať

Na jednej z nich zaznel podľa neho dôležitý fakt, a to, že mesto Bratislava nemá podľa súčasného zákona možnosť hazard regulovať. Herne a kasína môže iba zakázať. „Akýkoľvek čiastočný zákaz by znamenal iba presťahovanie prevádzok, nie ich zánik. Naším cieľom nie je presťahovať herne a kasína do modernejších priestorov, ale znížiť dostupnosť hazardných hier v meste,“ vraví Beňa.

Na utorkovej primátorskej debate v Bratislave sa preto aktivisti štyroch preferenčne najsilnejších kandidátov pýtali, či po zvolení budú v najbližšom týždni lobovať, aby parlament presadil do zákona o hazardných hrách možnosť regulácie. Všetci štyria napokon prisľúbili, že tak po prípadnom víťazstve a zisku primátorského postu urobia.

Zhodli sa tiež na tom, že chcú, aby boli herne na území mesta zakázané. V prípade, ak by to zákon umožňoval, za istých podmienok by si vedeli predstaviť povolenie kasína.

Inzercia

Snahu o zákaz hazardu na území hlavného mesta sprevádzali v posledných dvoch rokoch viaceré kontroverzné momenty. Podobne ako aj v niektorých ďalších mestách Slovenska, občania vyzbierali petíciu, ktorá bola zo zákona potrebná na hlasovanie o zákaze herní v meste. V Bratislave sa podarilo vyzbierať 136 139 podpisov.

Z priestorov magistrátu však zrejme niekto ukradol časť petičných hárkov. Komplikované bolo aj samotné hlasovanie a o celej veci teraz rozhodne Najvyšší súd, kde sa očakáva rozhodnutie o kasačnej sťažnosti voči verdiktu Krajského súdu. Ten v júni rozhodol, že Bratislava prijala zákaz herní protizákonne, keďže o zákaze hlasovala dvakrát.


Štyria favoriti v Bratislave: Foto: TASR

Kto zradil Bratislavčanov

Aktivisti proti hazardu pripravili takisto pred komunálnymi voľbami stránku, kde informujú o poslancoch mestského zastupiteľstva, ktorí minulý rok nehlasovali za zákaz hazardu v Bratislave. Na webe sú aj mená tých, ktorí zákaz podporili ako poďakovanie pre poslancov, ktorí nezradili dôveru voličov.

Postoj sa pred časom pýtal priamo kandidátov na bratislavského primátora, ako chcú naložiť s témou hazardu.

Peter Beňa hovorí, že ich teší, že ani pre jedného z kandidátov nie je súčasný stav akceptovateľný. „Ale to nám nestačí, zaujímajú nás fakty a výsledky. Spomedzi kandidátov na primátora Bratislavy podporili Deklaráciu zastavme hazard Ján Mrva a Miroslav Vetrík. V petičnom výbore petície, na základe ktorej sa prijal zákaz herní v marci minulého roka, bol Ivo Nesrovnal a Ján Mrva.“

Beňa dodáva, že v prípade súčasného primátora Nesrovnala majú aktivisti zmiešané pocity. „Ostala nám trochu trpká pachuť v ústach. Vždy síce hovorí, ako mu na zákaze hazardu záleží, no magistrát pod jeho vedením nedokázal vybaviť petíciu v zákonom stanovených lehotách a nezabezpečil ochranu hárkov pred krádežou. Magistrát podal trestné oznámenie, v ktorom boli dokonca aj dobrovoľníci skoro „obvinení“ z toho, že hárky neodovzdali a počet podpisov sfalšovali.“

Pri kontrole podpisov sa podľa aktivistov nepostupovalo v zmysle rozhodnutí Ústavného súdu, ale viac ako štvrtina podpisov Bratislavčanov, ktorí podporili petíciu, bola masovo vylúčená. „A to z takých dôvodov, že niektoré Bratislavčanky sa vydali, iní Bratislavčania sa presťahovali a niektorí si dovolili mať také komplikované meno alebo adresu trvalého pobytu, že ich mestskí brigádnici nedokázali správne prepísať do excelovských tabuliek. Všetci títo boli vyškrtnutí a ich podpis sa nebral do úvahy,“ vysvetľuje Beňa.

Odporúčame