Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
07. november 2018

Čo môže tešiť Trumpa a čo by malo desiť Američanov

Čo napovedajú včerajšie voľby o voľbách prezidenta, ktoré budú o dva roky.
Čo môže tešiť Trumpa a čo by malo desiť Američanov

Foto: TASR/AP

Jednou vetou: Republikáni posilnili väčšinu v Senáte, demokrati majú väčšinu v Snemovni, Trump je spokojný.

Podrobnejšie: Pred utorkovými voľbami mali republikáni väčšinu vo všetkých dôležitých inštitúciách americkej vlády vrátane obidvoch komôr Kongresu. V stredu ráno stratili väčšinu v Snemovni reprezentantov, v dolnej komore, ktorá sa volí každé dva roky a ktorá je dôležitou, ale v porovnaní s ostatnými najslabšou zložkou moci. V Senáte republikáni posilnili. Účasť bola zhruba 49 percent, na tieto voľby nadpriemerne vysoká.

V Senáte majú v tejto chvíli republikáni 52 senátorov, demokrati 44, senátor Angus King z Maine je nezávislý, post obhájil, keďže hlasuje s demokratmi, ich počet treba zvýšiť na 45. Zvyšné štáty sa ešte spočítavajú, v dvoch vedie republikánsky kandidát (Montana, Arizona), v Nevade má bližšie k víťazstvu demokrat. Medzi dôležité víťazstvá pre republikánov patrí najmä Florida, štát, ktorý je dôležitý pre prezidentské voľby (aj keď treba dodať, že víťazstvo bolo také tesné, že sa automaticky zo zákona začína prepočítavanie hlasov).

Ak sa potvrdia výsledky, na Floride porazil republikán a doterajší guvernér Rick Scott miestneho dinosaura Billa Nelsona, ktorý mal obrovskú kampaň vrátane osobnej podpory Baracka Obamu (kampaň na Floride bola najdrahšia zo všetkých, kandidáti minuli asi 170 mil. dolárov). Dôležité je, že Scott bol už od kampane 2016 podporovateľom Trumpa. Trumpovci s napätím čakajú aj na výsledky v Montane, kde má šance vyhrať republikán Rosendale a poraziť demokratického senátora Testera, Trump si túto kampaň vybral za jednu zo svojich priorít, veľa kampaňoval a bral to osobne, súboj je mimoriadne tesný.

Z opačnej strany stojí za pozornosť štát Nevada, kde sa ešte počítajú hlasy, ale nad súčasným senátorom Hellerom z Republikánskej strany pravdepodobne vyhrá Jacky Rosenová. Analýza CNN ukázala, čo sa v tomto štáte stalo za uplynulých šesť rokov: zmodrel, pretože sa zvýšili počty Hispáncov, Nevada sa kalifornizuje.

Memo: Žiadny z demokratov, ktorý hlasoval proti zvoleniu sudcu Kavanaugha, neobhájil mandát. Potvrdzuje to aj výnimka – populista zo západnej Virginie a demokrat Joe Manchin, ktorý hlasoval za Kavanaugha a svoj post obhájil. Aféra okolo Kavanaugha republikánom aj podľa liberálnych komentátorov pomohla: zjednotila v tejto téme pravičiarov bez ohľadu na to, čo si myslia o Trumpovi, plus motivovala voličov voliť v senátnych voľbách. Hlavná senátna žalobkyňa Kavanaugha, senátorka Feinsteinová z Kalifornie, svoj post ale obhájila.

Spomenúť azda ešte treba, že do Senátu bol za Utah zvolený aj bývalý prezidentský kandidát Mitt Romney, ktorý zrejme bude mať vyššie ambície.

Konzervatívci sa tešia, že v Senáte bude pohodlná väčšina na prípadné zvolenie ďalšieho sudcu Najvyššieho súdu (ľavicová sudkyňa Baderová má 85, sudca Breyer má 80). Prezident Trump sa teší, že mu nehrozí impeachment ani totálny konflikt s Kongresom, v Senáte posilnili republikáni, ktorí stoja na jeho strane (politicky aj stranícky).

Nancy Pelosiová je tvárou víťazstva demokratov a bude pravdepodobne opäť predsedníčkou Snemovne reprezentantov. Foto: TASR/AP

Prejdime na najväčší úspech demokratov v týchto voľbách. Snemovňa bude mať pohodlnú modrú väčšinu, aktuálne je pomer 222 : 199, na väčšinu stačí 218 hlasov a demokrati ešte budú rásť.

Na čele tejto novej väčšiny bude známa politická tvár: Nancy Pelosiová, reprezentantka ľavého krídla demokratov zastupujúca San Francisco, ktorá stojí vľavo vo všetkých témach americkej politiky. Pelosiová má 78 rokov, pôsobí polarizujúco, žiadny útok na politický stred si s ňou spájať nemožno.

Inzercia

Za víťazstvom demokratov stoja mnohé ženy, kandidátky zastupujúce moslimov, sexuálne menšiny či najmladšiu generáciu. Ukazuje to potenciál aj vývoj tejto strany, ale aj isté limity. Voľby vo všeobecnosti priali ženám, v Kongrese ich bude zasadať doteraz najviac v dejinách. Dôležitý je tiež posun, že mnohé predmestia volili do Snemovne demokratov, pritom v minulosti išlo o republikánske dištrikty. Rovnako to, že sa to odohralo v čase, keď sa týmto ľuďom a Amerike ekonomicky darí.

Od snemovne možno v novom období očakávať snahu o nové vyšetrovanie Trumpových daňových podvodov, určite prídu konflikty kvôli rozpočtu (najsilnejšia kompetencia snemovne), demokratická väčšina bude testom, či Trump dokáže nájsť agendu, na ktorej by sa mohli zhodnúť, alebo sa rozhodne (podobne ako Obama) vládnuť najmä výrazne viac exekutívnymi dekrétmi. Najčastejšie sa spomínajú dva príklady možnej dohody: zníženie daní pre rodiny a strednú triedu a boj proti opiátom, ktoré sa v USA masovo rozšírili. Konflikt bude určite vyvolávať téma imigrácie, osobitne snaha zrušiť právo na americké občianstvo získané narodením v USA.

Najpravdepodobnejšie je, že Trump získa konečne to, čo má najradšej: politického nepriateľa, už to nebudú len politici minulosti (Clintonová, Obama) alebo liberálne médiá (ktoré nazýva fake-news), ale demokrati, ktorí kontrolujú jednu zložku moci. Trump vyhľadáva konflikt a polarizáciu, s Nancy Pelosiovou si to môže užívať.

Veľmi významné boli pre čítanie politických signálov viaceré referendá, ktoré sa konali súčasne s voľbami. V troch republikánskych štátoch prešli s vysokou podporou témy ako rozšírenie zdravotného poistenia, v zásade ide o to, že tam, kde republikáni obmedzili Obamacare, ľudia chcú hradené zdravotníctvo. Pravdepodobne to napovedá, že stará republikánska pesnička so zrušením Obamacare definitívne dohrala. V Alabame prešiel v referende návrh, aby bolo možné na verejných priestranstvách zobrazovať Desatoro a aby bola do alabamskej ústavy zakompovaná vyššia ochrana nenarodeného života. V Massachusetts prešiel zákaz gender diskriminácie, veľkú podporu mali vo viacerých štátoch návrhy na ľahšiu a rýchlejšiu identifikáciu voličov počas volieb.

Dôležité boli aj voľby guvernérov, republikáni stratili sedem guvernérov, udržali si však väčšinu, aktuálne 25 : 22. Tieto voľby sú dôležité preto, že guvernéri môžu ovplyvniť hranice volebných obvodov, čo sa v Amerike využíva.

A ešte jeden záver amerických volieb, ktorý smeruje k roku 2020.

Zdá sa, že do Kongresu sa nepresadila žiadna hviezda, ktorá by mohla smerovať medzi top-kandidátov Demokratickej strany proti Trumpovi na prezidentský úrad. Mnohí verili, že by takým kandidátom mohol byť charizmatický Beto O´Rourke (Andrew Sullivan: Ak vyhrá, má nomináciu), 46-ročný člen snemovne reprezentantov, ktorý chcel poraziť Teda Cruza v Texase (čo sa nestalo, aj keď výsledok bol tesný 51 : 48).

Keďže prezidentská kampaň do volieb 2020 sa začína onedlho, komu medzi demokratmi prajú výsledky včerajších volieb?

Nancy Pelosiová je nepravdepodobný kandidát, ľavé krídlo v posledných voľbách reprezentoval nestarnúci Bernie Sanders, momentálne 77-ročný senátor, post včera obhájil, je otázka, či bude vo svojom veku chcieť znovu kandidovať. Na svoju šancu čaká Elizabeth Warrenová, ľavicová populistka z Massachusetts, a čoraz viac sa pripomína centrista Michael Bloomberg, miliardár a bývalý starosta New Yorku, ktorý bol republikán, demokrat aj nezávislý, a v týchto voľbách pomohol viacerým demokratom vyše 100 miliónmi dolárov, sám sa v niekoľkých celoštátnych klipoch prezentoval. Z pohľadu Trumpa ideálny protikandidát.

Z pohľadu voliča dôvod na otázku, kedy sa republika mení na plutokraciu.

Odporúčame