Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
06. novembec 2018

Prečo nie je jedno, či je komunálny kandidát konzervatívec alebo liberál

V komunálnej politike je množstvo tém, pri ktorých je hodnotová orientácia dôležitá.
Prečo nie je jedno, či je komunálny kandidát konzervatívec alebo liberál

Foto: TASR/Dano Veselský

Pred komunálnymi voľbami sa zvykne často opakovať, že to, či je kandidát hodnotovým presvedčením liberál, ľavičiar alebo konzervatívec, nemá veľký význam a dôležitejšia je jeho kompetentnosť či čistý morálny profil.

Nie je to pravda. Aj hodnotová a ideová orientácia kandidátov má pri rozhodovaní, koho voliť v týchto voľbách, svoj význam. Samozrejme, spolu s kompetentnosťou a čestnosťou.

Tu je niekoľko dôvodov, prečo je to dôležité. Pričom celkom určite nejde o vyčerpávajúci zoznam.

Aj v komunálnej politike sa vyskytujú témy, pri ktorých môže prístup predstaviteľov samosprávy významne ovplyvniť ich hodnotovú orientáciu.

Dobrým príkladom je zákaz hazardu. Medzi iniciátormi petícií na zrušenie hazardu boli po celom Slovensku nadpriemerne zastúpení práve konzervatívni komunálni politici a aktivisti. Práve oni sa svojou energiou a nasadením zaslúžili o to, že sa z problému hazardu stala téma, ktorou sa museli zaoberať zastupiteľstvá – pretože na to, aby sa zákaz hazardu vôbec dostal na rokovanie zastupiteľstiev, bolo nutné, aby petíciu za jeho zrušenie podpísalo tridsať percent obyvateľov mesta alebo obce. Mnohí z týchto komunálnych politikov a aktivistov kandidujú v týchto voľbách.

Tiež platí, že konzervatívni starostovia, primátori a poslanci sa vo väčšine prípadov k týmto iniciatívam stavali ústretovo, aj keď v mestách, kde zákaz hazardu prešiel, bolo toto rozhodnutie výsledkom širšej podpory. Príkladom je Bratislava, kde okrem konzervatívcov za zákaz hazardu hlasovali aj liberáli či poslanci, ktorí vzišli z ochranárskeho prostredia.

Inzercia

Pre váhu konzervatívneho hlasu v politike je dôležité aj čo najpočetnejšie zastúpenie konzervatívcov na komunálnej úrovni. Zdieľať

Ďalšou oblasťou komunálnej sféry, v ktorej je hodnotový svet dôležitý, je školstvo. Mestá a obce majú v gescii základné školy a komunálni politici tak môžu ovplyvniť výber riaditeľa. Práve vedenia škôl môžu zohrať kľúčovú úlohu v tom, či sa do nich dostane dnes taká moderná progresívna rodová alebo sexuálna propaganda, ktorá sa tam pod hlavičkou rôznych vzdelávacích experimentov čoraz viac tlačí.

Potom je tu politika voči rodinám, ktorá má aj svoju významnú komunálnu zložku. Pri konzervatívnych komunálnych politikoch tiež existuje opodstatnený predpoklad (aj keď, samozrejme, nie istota), že budú citlivejší k témam, ktoré sú dôležité pre rodiny s deťmi. Či už ide o budovanie materských centier, alebo o sociálnu podporu pre mnohopočetné rodiny, ktorá je v možnostiach obcí.

Tiež sa dá očakávať, že budú empatickejší k rôznemu typu komunitných iniciatív, ktoré budú vychádzať z prostredia veriacich ľudí.

V prospech zvažovania hodnotových orientácií kandidátov v komunálnych voľbách existuje aj jeden čisto politický argument. Pre váhu konzervatívneho hlasu v politike je dôležité aj čo najpočetnejšie zastúpenie konzervatívcov na komunálnej úrovni.

V sobotu sa budú o hlasy voličov uchádzať stovky konzervatívnych kandidátov po celom Slovensku, pri ktorých nie je dôvod spochybňovať ich kompetentnosť a nespájajú sa s nimi ani korupčné kauzy. Keď to zúžime iba na krajské mestá, tak sú takýmito kandidátmi Ján Mrva v Bratislave, Andrea Turčanová v Prešove a Richard Rybníček v Trenčíne.

Článok vyšiel s podporou Nadácie Konrada Adenauera.

Odporúčame