Nová kniha o piatich slovenských biskupoch, ktorí boli poslaní do sveta

Nová kniha o piatich slovenských biskupoch, ktorí boli poslaní do sveta

Prinášame príbehy našich biskupov, ktorí pôsobia v blízkom aj celkom exotickom zahraničí.

V Postoji sme sa rozhodli pre nezvyčajnú expedíciu – v spravodajskom servise pravidelne tlmočíme slová pápeža či slovenských biskupov z homílií aj rozhovorov a, samozrejme, často píšeme o pomeroch či problémoch v našej alebo svetovej cirkvi. Pred mnohými mesiacmi sme sa však zamysleli nad Slovákmi, ktorí sa stali biskupmi, no zmizli spred našich očí a mená niektorých nie sú známe ani informovanejším katolíkom.

To, že z poverenia pápeža odišli do inej krajiny či celkom inej kultúry, v nejednom prípade nebol žiaden ich misionársky sen. Niekto sa cítil zviazaný so svojou rehoľou na Slovensku, iný si skôr predstavoval, že bude pôsobiť v akademickom svete vysokej teológie. Lenže títo biskupi po oslovení neuhli a začali ten cudzí svet pokladať za svoju novú misiu – aj napriek ťažkým podmienkam, ktoré ich za hranicami čakali, aj bez onej úradnej slávy či moci, aká sa s týmto postom spájala či spája v iných kútoch sveta.

Napokon nás veľmi potešilo, že oslovení biskupi Vladimír Fekete, Ladislav Hučko, Milan Šášik, Marián Pacák a Milan Lach súhlasili s otvorenými rozhovormi s tým, že sa budeme zhovárať nielen o ich živote pred rokom 1989 a po ňom, o pôsobení v Severnej Amerike, Azerbajdžane, na Ukrajine či v Česku, ale aj o ich pohľade na dnešnú slovenskú spoločnosť a cirkev.

Výsledkom je 266-stranová kniha rozhovorov s mužmi, ktorých spája misia, no líšia sa životným príbehom aj perspektívou, napokon najmladší dvaja z biskupov majú len 45 rokov, najstarší oslávil tento rok sedemdesiatku.

Čo nájdete v knihe

Imrich Gazda sa rozprával s vladykom Milanom Lachom, ktorý sa stal v roku 2018 biskupom eparchie Parma v USA. Imrich sa s biskupom Lachom pozná už niekoľko rokov, robil s ním dva veľké rozhovory, obaja sú východniari, preto mohli prejsť priamo k veci. Biskup Lach úprimne hovorí okrem iného o pote a slzách, ktoré prináša pôsobenie gréckokatolíckeho biskupa v USA, o prekvapivých dojmoch z krajiny, kde mnohí kňazi prestali hovoriť o hriechu, aj o tom, prečo dvakrát zvažuje, či pohladí dieťa po hlave.

Jaroslav Daniška sa zhováral s biskupom Vladimírom Feketem, ktorý pôsobí v Baku v Azerbajdžane. Rozprávali sa spolu o tajnej cirkvi na Slovensku pred rokom 1989, o rozpade Československa či Jozefovi Tisovi, o tom, ako sa treba zachovať, keď sa dostane do konfliktu vlastné svedomie a poslušnosť, ale aj o islame či o konverziách, ku ktorým vedú sny. Hovorili aj o prvom kňazovi, na ktorého v Azerbajdžane ešte čakajú, aj o poslednom biskupovi, ktorý na tomto území pred ním pôsobil – bol to Kristov učeník, apoštol Bartolomej.

Jozef Majchrák sa rozprával s vladykom Milanom Šášikom o prekážkach, ktoré ho čakali na samom začiatku, o ťaživých pomeroch gréckokatolíkov na Zakarpatsku, o tom, čo to znamená žiť v cirkvi, kde štát neplatí duchovných a pokúšate sa zrekonštruovať zdevastovaný majetok či stavať nové kostoly. Šášikov osobný príbeh je strhujúci. Od kňaza, ktorý za socializmu stratil štátny súhlas, až po jeho dnešné biskupské pôsobenie na Ukrajine. Čitateľov zaujmú aj Šášikove názory na vzťahy so svetom pravoslávia a tiež na dnes celkom populárnu predstavu, že záchrana kresťanských hodnôt príde z Putinovho Ruska.

Martin Hanus sa stretol s vladykom Ladislavom Hučkom, ktorého apoštolský exarchát slúži tisíckam gréckokatolíkov žijúcich v Česku. Životný príbeh biskupa Hučka sa vymyká zo zabehaných schém: pôvodne vyštudoval fyziku, pred rokom 1989 18 rokov pracoval vo výskume ťažby ropy a plynu. Kňazom sa stal pred päťdesiatkou, za biskupa bol vymenovaný o sedem rokov neskôr. Spoznali sme pokojného a vyrovnaného človeka, ktorý to ako gréckokatolícky biskup v Česku nemá jednoduché. Zo začiatku čelil ohováračskej kampani, to však úspešne prekonal, jeho veriaci sú po skupinkách roztrúsení po celej krajine a je ťažké budovať jednotnú komunitu. No na druhej strane je spoločenstvo gréckokatolíkov čoraz početnejšie aj pestrejšie.

Pôvodne neplánovaným bonusom je rozhovor Imricha Gazdu s vladykom Mariánom Andrejom Pacákom. Stretli sa v kláštore rehoľných sestier-redemptoristiek vo Vranove nad Topľou-Lomnici, kde bol vladyka Pacák posledné dva roky duchovným správcom kláštornej kaplnky. Vladyka bol len pár dní predtým vymenovaný za eparchiálneho biskupa v Toronte, v diecéze, ktorú dovtedy navštívil len raz. Imrich Gazda vysvetľuje: „Rozhovor mal pôvodne vyjsť len na webe Postoja ako klasický novinársky rozhovor s novým biskupom. Keďže respondent rozprával veľmi zaujímavo – nielen o sebe, ale aj o svojom videní spoločnosti a cirkvi – a rozhovor sa natiahol napokon na štyri hodiny, zdalo sa mi, že sa viac než na web hodí do našej pripravovanej knihy o slovenských biskupoch pôsobiacich v zahraničí.“

Cyril Vasiľ, arcibiskup a sekretár Kongregácie pre východné cirkvi v Ríme, po prečítaní našej novej knihy napísal: „Neraz sme zvyknutí vnímať biskupov predovšetkým ako tzv. „vysokých cirkevných hodnostárov“, prípadne ako vysluhovateľov slávnostných bohoslužieb v rámci predpísaných obradov, a teda tak trochu zahalených do obláčkov kadidla a do prítmia svätýň. Našťastie, v predloženej sérii rozhovorov nám redaktori predstavujú v prvom rade plnokrvných, plnohodnotných ľudí s ich rodinným zázemím, povahou, cestami hľadania, životnými zákrutami, váhaniami, túžbami a radosťami, s ich spôsobom vnímania reality sveta i cirkvi. Plasticky nám – cez ich vlastné slová – vykresľujú ľudí hovoriacich o svojom osobnom živote i biskupskom účinkovaní jednoducho a zrozumiteľne, bez rečníckych príkras či oficiálnych formuliek.“

Výhodný balík dvoch silných noviniek

Navyše môžete využiť aj výhodný balík a knihu si kúpiť ešte s väčšou zľavou spolu s diárom s duchovnými inšpiráciami biskupa Jozefa Haľka Ži dnešok: tu a teraz, ktorý sme spustili do predaja tento týždeň.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo