Robert Fico potvrdil, že na Kube išlo aj o biznis pre firmu Křetínského a J&T

Predseda Smeru lobuje na Kube za slovenské investície často, no ide najmä o biznis pre jednu firmu.

Robert Fico (vľavo) a kubánsky prezident Raúl Castro počas prijatia v Havane 8. októbra 2015. FOTO TASR – Úrad vlády SR.

Minulý týždeň sme priniesli informácie o tom, prečo Robert Fico chodí tak často na Kubu, za posledný rok tam bol už tri razy. A bol tam aj počas osláv výročia vzniku Československa minulý týždeň. Robert Fico potvrdil, že aj táto jeho posledná návšteva súvisela s lobingom za firmu finančných skupín.

Na Kubu za biznisom

Robert Fico chodí na Kubu podporovať slovenské investície často. Len za posledný rok tam letel už tri razy. SeS Tlmače a Robert Fico sa na Kube pri biznise stretávali často aj v minulosti. A úspešne. Napríklad pred tromi rokmi, tiež počas tamojšej návštevy premiéra, tam energetici z Tlmáč uzavreli s Kubáncami dohodu za sto miliónov eur.

Martin Paštika, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva SeS Tlmače, už predtým zhodnotil vládny lobing v prospech svojej firmy pragmaticky. Podľa neho Kuba patrí k tým trhom, kde je pre získanie projektov „často potrebná podpora na vládnej úrovni“.

Dôvodom je jeho dlhoročné angažovanie sa za slovenské firmy, predovšetkým SeS Tlmače, ktoré dodávajú pre kubánske tepelné elektrárne najmä kotly. Slovenská vláda už pre túto firmu lobovala na Kube alebo aj vo Vietname. Keďže v Európe sa tradičné tepelné elektrárne už nestavajú, pre firmu ide o kľúčové zákazky.

Projekty tejto firmy sú financované vďaka poistkám štátnej Eximbanky. Úvery a poistenie úverov už dostali viac ráz, v roku 2017 dokonca dostali od štátnej banky cenu najvýznamnejšieho klienta, keď poistenie úveru, ktoré im poskytla Eximbanka, presiahlo jej dovtedajšie rekordy.

Firma nepatrí medzi slovenské strategické firmy, Nitriansky kraj a Levice patria medzi oblasti s podpriemernou nezamestnanosťou. Zdieľať

Dnešnými 99-percentnými akcionármi výrobcu kotlov sú firmy EP Industries (90 percent) a cyperská schránka Segfield Investments (9 percent). Za EP Industries stoja Daniel Křetínský a Roman Korbačka z J&T. Pozadie Segfield Investments je komplikovanejšie, no je známe, že v nej má vplyv J&T, resp. jej bývalý partner Martin Fedor.

Firma SeS Tlmače nepatrí medzi slovenské strategické firmy, nefiguruje ani v rebríčku Trend Top dvesto najväčších firiem Slovenska, Nitriansky kraj a Levice patria medzi oblasti s podpriemernou nezamestnanosťou.

SeS Tlmače dodávajú pre kubánske tepelné elektrárne najmä kotly, v ktorých sa spaľuje kubánske crudo, teda odpad po rafinácii ropy. Nejde o nič voňavého. Podľa Dany Marekovej z organizácie Človek v ohrození, ktorá na Kube pôsobí, emisie zo spaľovania cruda v modernizovaných kubánskych tepelných elektrárňach prekračujú limity oxidu siričitého 40-násobne normy Európskej únie. Pevné prachové častice až šesťnásobne prekračujú limit povolený v EÚ.

Fico potvrdil

Tento rok je pre SeS Tlmače a ich biznis na Kube mimoriadne výnimočný. Presne pred rokom totiž podpísali memorandum o tom, že do konca roka 2018 podpíšu dohodu o modernizácii až troch blokov tepelnej elektrárne CTE Nuevitas. Memorandum podpísali minulý rok práve na kubánskom veľtrhu FIHAV. 

V tomto čase majú rokovania o megakontrakte vrcholiť, keďže podpísaný má byť do konca roka. Návšteva Roberta Fica a jeho rokovania o „podpore slovenských investícií“ sa tak z pohľadu firmy dejú vo veľmi vhodnom čase.

Robert Fico dnes na blogu zverejnil stanovisko k svojej minulotýždňovej ceste na Kubu. Fico tvrdí, že bol na Kube dotiahnuť medzivládnu dohodu medzi Slovenskom a ostrovnou krajinou, ktorá umožňuje, aby sa rozpočty obidvoch krajín mohli podieľať na zabezpečení dostatočného a bezpečného financovania projektov súkromných firiem.

Jednou z firiem, za ktoré tam loboval, má byť práve SeS Tlmače. Práve projekt SeS Tlmače výrazne presahuje ostatné investície. Druhým v poradí sú aktivity firmy PPA Control, tá už v minulosti získala poistný kontrakt od Eximbanky, a to v hodnote 46 miliónov eur.

Ministerstvo hospodárstva, o ktorého agendu ide, sa na rokovaniach poslanca Fica s členmi Kubánskej vlády nezúčastnilo.

K téme sa viac nechcel vyjadriť ani akcionár SeS Tlmače. „Obchodné rokovania nekomentujeme,“ odpísal SME hovorca EP Industries Daniel Častvaj.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo