Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
06. 11. 2018, 08:31

Referendum o Trumpovi

O čom sa dnes rozhoduje v amerických voľbách.
Referendum o Trumpovi

Na snímke americký prezident Donald Trump hovorí s novinármi na južnej terase Bieleho domu vo Washingtone 8. októbra 2018. Foto: TASR/AP

V skutočnosti dnešné tzv. midterm voľby ukazujú, ako veľmi už Trump Ameriku zmenil.

Dva príklady. Včerajšie politické diskusie na CNN prezentovali rad najnovších výskumov, ktoré dávali (okrem Senátu) prevahu demokratom, stačila otázka moderátora na hostí v štúdiu, bez ohľadu na to, či mal za menom D alebo R, nikto im neveril. Pamätáte, ako mala vyhrať voľby Hillary Clintonová? zopakovali viacerí. Alebo: pozrite sa na vzorku telefonických prieskumov, množstvo oslovených, ktoré sa odmieta zapojiť do anketovania, rastie, hovorili ďalší, ako potom veriť reprezentatívnosti prieskumov?

Američania dnes volia 35 senátorov, celú Snemovňu reprezentantov, 36 guvernérov a tisícky ďalších volených poslancov na nižšej úrovni. Pre prezidenta Trumpa ide o dôležité voľby, aj keď sa ho priamo netýkajú, pretože ich urobil tak trochu testom o sebe, keď mnohých kandidátov podporil na mítingoch slovami, že ak podporujú ich, podporujú tým aj jeho. Zrkadlovo obrátene to robil na mítingoch bývalý prezident Obama.

Otázka dňa stojí takto: Trump má dnes v obidvoch komorách Kongresu republikánsku väčšinu, čo mu uľahčuje vládnutie a obmedzuje demokratov, dnes sa ukáže, čo sa zmení na najbližšie dva roky.

Najdôležitejší je Senát, kde sa volí 35 zo 100 miest, a tu má Trump prevahu. Časť senátorov, ktorí obhajujú posty, sú totiž demokrati v štátoch, ktoré pred dvomi rokmi vyhral Trump (Indiana, Missouri, Ohio a podobne). Republikánom stačí vyhrať jeden štát z viac či menej vyrovnaných súbojov, napríklad Tennessee, aby si udržali pomer 50 : 50, čo znamená faktickú väčšinu, keďže pri rovnosti hlasov rozhoduje hlas viceprezidenta Penca. Navyše demokrati majú viacerých slabých kandidátov, veľkú pozornosť púta Bill Nelson na Floride alebo Bob Menendez v New Jersey, preto je možné, že svoju väčšinu republikáni v Senáte ešte posilnia.

Význam senátnej väčšiny je najmä v dvoch veciach. Po prvé, ak bude červená väčšina, nebude impeachment, to znamená odvolávanie prezidenta, kde hrá Senát rolu sudcu a poroty zároveň. Po druhé, republikáni by radi zvolili ďalšieho sudcu, čím by ovplyvnili formovanie americkej politiky na dlhšie obdobie. Po zvolení sudcu Kavanaugha totiž neprišli len oslavy medzi pravičiarmi, ale aj invenčné návrhy medzi demokratmi. Jeden z nich sa týkal odvolania Kavanaugha z Najvyššieho súdu, keď budú mať na to demokrati potrebnú väčšinu, ale až druhý ukazuje hĺbku toho, o čo sa hrá: viacerí liberáli začali hovoriť, že ústava nikde nehovorí o tom, že sudcov Najvyššieho súdu má byť 9, mohli by preto zvoliť ďalších, aby získali väčšinu tak, čo je tabu, ktoré naposledy spomenul prezident Franklin Delano Roosevelt, keď presadzoval New Deal. (Predstavte si na moment, že by niečo podobné povedali republikáni...)

Republikánsky Senát tomu bráni, preto dnes ide aj o Trumpa, aj o politickú férovosť a pravidlá hry. Okrem iného to veľmi mobilizuje kresťanskú pravicu.

Americký prezident Donald Trump počas prejavu na predvolebnom zhromaždení v meste Chattanooga v americkom štáte Tennessee 4. novembra 2018. Foto: TASR/AP

Iná vec je Snemovňa, dolná komora Kongresu. Tu majú demokrati väčšie šance, veľa hovorí v ich prospech. Prieskumy aj dejiny – Američania často hlasujú vo voľbách po dvoch rokoch proti zvolenému prezidentovi, stalo sa to Reaganovi, Clintonovi či Obamovi, je to vlastne nepísané pravidlo. Tieto voľby sú regulárne parlamentné voľby, celonárodné preferencie preto hrajú väčšiu rolu, aj keď opäť nie rozhodujúcu, keďže Amerika je federácia. Rating Trumpa sa mení podľa toho, kto sa pýta, CNN namerala pod 40 percent, ostatné médiá okolo 44 percent, čo je úroveň podobná napríklad Obamovi po dvoch rokoch v úrade.

Aj tu ale vidieť, ako Trump za dva roky zmenil Ameriku. Demokrati, ktorí majú šancu poraziť republikánov vo vyrovnaných súbojoch, nehovoria o ohrození demokracie alebo iných washingtonských témach, ktoré poznáte z našich či európskych médií, naopak: súťažia s republikánmi v populizme, navrhujú väčšie dotácie na zdravotníctvo a viac liekov zdarma. Trumpovi v tejto ekonomicko-populistickej debate prajú ekonomické dáta: USA majú najnižšiu nameranú nezamestnanosť od roku 1969, solídny ekonomický rast, plus na stole je nová a pre Ameriku výhodnejšia dohoda o obchode s Mexikom a Kanadou. Trump sa cíti byť reprezentantom clintonovskej poučky „it´s economy, stupid“, povedané jeho slovami ide o „jobs verzus mobs“, teda džoby verzus gangy. To prvé reprezentuje on, to druhé podľa neho demokrati.

A sme pri téme, ktorej sa s najväčším entuziazmom venovali liberálne médiá: Trump ako kandidát nenávisti a rozdelenia.

V kampani išlo najmä o dve témy. Násilie, napríklad najväčší útok proti židom v Pittsburgu v dejinách USA, v tamojšej synagóge bolo koncom októbra zastrelených 11 ľudí, siedmi ďalší boli zranení. Médiá urobili všetko preto, aby atentátnika spojili s Trumpom, respektíve tým, ako Trump mení Ameriku. Sú tu však dva problémy, jednak je Trump najviac pro-izraelský prezident za desaťročia (hlavným mestom je Jeruzalem, spomínate?), záujmy Izraela považuje za kód, cez ktorý pristupuje k Blízkemu východu, a časť jeho rodiny je židovská. Ešte dôležitejšie je, že Trump je mediálne zviera, mediálne prestrelky miluje a formuje vo svoj prospech – túto napríklad tým, že žiada uplatňovanie trestu smrti vo všetkých štátoch USA.

A potom je tu imigrácia. Liberálne médiá do posledného dňa riešili, prečo sa Trump v závere kampane venoval imigrácii, a nie ekonomike, údajne to prekážalo jeho dcére Ivanke a viacerým poradcom. Môže to byť však len ďalšia mediálna hra na želaný efekt. Symbolom sa stala karavána imigrantov smerujúca k americkej hranici a Trumpove slová, že na hranicu s mexikom pošle 15-tisíc amerických vojakov, ale omnoho dôležitejším bol Trumpov komentár, že chce skoncovať s pravidlom, že každý, kto sa narodí na území USA, získava automaticky americké občianstvo. Tento prístup sa opiera o ústavný dodatok, ktorý by musel Trump zrušiť. Rozprúdilo to búrlivú a živú diskusiu, ktorej cieľom je – okrem iného – mobilizovať ľudí, ktorí inak nechodia na voľby. (Mimochodom, podobné pravidlo neuplatňuje žiadna vyspelá európska krajina.)

Imigračná téma má pritom centrálny význam pre Trumpa a jeho kampane. Okem toho, že mobilizuje pravicových voličov, rozdeľuje tábor demokratov, pre liberálnu elitu je to téma multi-kulti rôznosti, pre pracujúcu triedu (bielu, aj farebnú) je to téma pracovného trhu, a teda ich ohrozenia. David Brooks píše, že iba štyri percentá politických reklám na podporu demokratov v septembri spomenuli tému imigrácie, tak ako demokratov z televízne obrazovky táto téma nadchýňa, tých z opačnej strany obrazovky straší.

Pozrite si tento republikánsky klip, aby ste videli, aká priama a konfrontačná je najdrahšia kampaň v amerických dejinách (odhady hovoria o nákladoch 5 miliárd dolárov):

Ku klipu ešte jedna veta. Ďalší reklamný klip odmietli viaceré televízie vysielať, tie liberálne, ale aj Fox News.

Všetky správy zo včera hlásili, že bude vyššia volebná účasť, o vyše 10 miliónov ľudí volilo skôr ako volebný deň, čo to len potvrdzuje. Otázka je, akí voliči prídu.

Zajtra ráno budeme vedieť všetko. Pre prípadných fajnšmekrov: neoplatí sa ponocovať, radšej si privstať. Rozhodujúce výsledky začnú prichádzať hlboko v noci.

Dve-tri veci azda možno konštatovať už dnes.

Po prvé, Trump výrazne strumpizoval republikánsku stranu, čo je dôležité najmä s ohľadom na prezidentské voľby o dva roky. Znamená to, že z americkej politiky sa začali po neokonoch vytrácať aj umiernení republikáni. Neznamená to však, že by republikáni opúšťali politický stred, len ho predefinovali na populizmus.  

Po druhé, ak vyhrajú demokrati v Dolnej komore, bude to vďaka stredovým demokratom, ktorí s Trumpom súťažia v populizme, ale víťazstvo si do hodiny prisvojí ľavicovo-liberálne vedenie strany, ktoré má úplne iné témy.

Jedno aj druhé nakreslí čiary, ktoré budú dôležité na najbližšie dva roky. Kadiaľ tie čiary povedú, sa na tomto mieste dozviete zajtra.

Odporúčame