Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
25. jún 2014

Marek Nikolov: V sobotu chceme vyjadriť radosť z rodiny a navzájom sa povzbudiť

V sobotu sa v Bratislave usktutoční tretí ročník pochodu Hrdí na rodinu. Rozprávali sme sa s jeho organizátorom Marekom Nikolovom, predsedom občianskeho združenia Pastor Bonus a členom služobného tímu Spoločenstva Dobrého Pastiera. 946719_665704240108077_1276310611_n2.jpg ...

Marek Nikolov: V sobotu chceme vyjadriť radosť z rodiny a navzájom sa povzbudiť

V sobotu sa v Bratislave usktutoční tretí ročník pochodu Hrdí na rodinu. Rozprávali sme sa s jeho organizátorom Marekom Nikolovom, predsedom občianskeho združenia Pastor Bonus a členom služobného tímu Spoločenstva Dobrého Pastiera.

Podobne ako po minulé dva roky aj teraz organizujete v Bratislave pochod Hrdí na rodinu. Čo ním chcete povedať?

Hlavným cieľom pochodu "Hrdí na rodinu" je verejne vyjadriť, že otec a mama nastálo sú to najlepšie pre deti. Rodinu považujeme za úžasnú a výnimočnú a preto neexistuje lepšie a prirodzenejšie miesto na výchovu detí, ako je rodina. V sobotu chceme vyjadriť radosť a navzájom sa ako rodiny povzbudiť v našom prežívaní tejto obrovskej hodnoty. Mottom tohto ročníka je, "radosť rozdávaním rastie". 

"Hlavným cieľom pochodu 'Hrdí na rodinu' je verejne vyjadriť, že otec a mama nastálo sú to najlepšie pre deti. Neexistuje lepšie a prirodzenejšie miesto na výchovu detí, ako je rodina."

Zdieľať

Minulý ročník končil na Hlavnom námestí. Aká bude trasa pochodu tentoraz?

Pôjdeme od parlamentu, po Zámockej, cez Obchodnú až do Medickej záhrady. Hlavné námestie nám tento rok obsadili ľudia z LGBTI, preto končíme v Medickej záhrade.

Komunikujete aj s organizátormi alebo fanúšikmi Gay pridu? Nerobia vám problémy?

S organizátormi Gay pridu nie sme v kontakte. Okrem toho, že nám obsadili Hlavné námestie, kde dva roky naše podujatia vrcholili, tak problémy neevidujeme.

Minulý rok ste odhovárali ľudí od nosenia transparentov, ako je to teraz?

Platí aj tento rok, že nosenie transparentov nepodporujeme. Namiesto toho vyzývame účastníkov, aby prišli v našich červených tričkách s logom a motívom Hrdí na rodinu. Tričká si budú môcť ľudia zadovážiť pred začiatkom stretnutia na mieste pred parlamentom.

Aký program chystáte pre deti?

Deti dostanú pre radosť od nás červené héliové balóniky, tak ako minulý rok. V medickej záhrade nás bude čakať hudobná kapela Erika Stupku, s ktorou budeme spievať, tancovať a zabávať sa. Možno príde aj kúzelník :-)

Pred minuloročným pochodom povedal Anton Chromík pre Postoy, že "Pravda o rodine má silu, len potrebuje, aby ju aj niekto povedal." Potom prebehol váš úspešný pochod, následne aj obrovský Národný pochod za život, a pred niekoľkými týždňami NR SR schválila do ústavy definíciu manželstva ako zväzku muža a ženy. Vyzerá to tak, že Slovensko je v tomto ohľade celkom uvedomelé...

"Do srdca našej spoločnosti a do našich rodinných vzťahov treba vrátiť zmysel pre celoživotnú vernosť, obetavosť a zmluvnú zodpovednosť."

Zdieľať

Už nás je počuť a verím, že nás bude počuť čím ďalej tým viac.

Nesmieme však zabúdať, že približne 50 % manželstiev na Slovensku končí rozvodom. Je zrejmé, že zažívame krízu vzťahov. Pochody, ústavné a referendové definície sú dôležité, ale za ešte dôležitejšie považujem výzvu vrátiť do srdca našej spoločnosti a do našich rodinných vzťahov zmysel pre celoživotnú vernosť, obetavosť a zmluvnú zodpovednosť. Skúsim vysvetliť.

Inzercia

Vernosť nielen v dobrých, ale hlavne ťažších časoch je ozdobou charakteru človeka. Celoživotná vernosť je prostriedkom naplnenia túžby po priateľstve na život a na smrť. Šťastie v rodine sa rodí iba v prajnom prostredí, kde obetavosť pre druhého je životodarnou vlahou pre manželov a celú rodinu. Čím je soľ pre jedlo, tým je vzájomná obetavosť pre celoživotne sa rozvíjajúci manželský vzťah. A nakoniec zmluvná zodpovednosť pomáha chrániť vzájomnú manželskú dôveru a vytvára stabilné základy na rozvoj celoživotného vzťahu lásky.

Preto som presvedčený, že by sme mali žiť tieto hodnoty vzťahu a prinavrátiť ich do stredu a srdca našej spoločnosti. Považujem to za najväčšiu výzvu pre hnutie Prolife na Slovensku, pričom treba samozrejme pokračovať so zákonnou a ústavnou ochranou a podporou rodiny.

Aliancia za rodinu pripravuje referendum o ochrane rodiny. Po schválení novely ústavy sa už viacerí pýtajú na jeho opodstatnenosť. Ako to vidíte?

Rýchlosť zberu podpisov za referendum o ochrane rodiny nemá v histórii Slovenska obdobu. Za pár mesiacov sa podarilo vyzbierať vyše 200 000 podpisov. Je dosť pravdepodobné, že do jesenných komunálnych volieb bude vyzbieraných 350 000 podpisov, čo sa podľa mňa v rýchlosti zbierania podpisov už pri inej téme a otázke opakovať nebude. Práve sa píše história. Dovolím si prognózovať, že nás čaká veľký úspech.

Obdivujem iniciátora Aliancie za rodinu a spoluorganizátora Hrdí na rodinu Tonka Chromíka a jeho rodinu, koľko obiet podstupujú pre naše spoločné dobro. Pamätajme na nich v modlitbách.

Zdieľať

Vieme, že v SMERe dnes uvažujú nad prijatím registrovaných partnerstiev, čomu súčasné znenie ústavy nebráni. Nebráni ani prípadnej adopcii detí ľuďmi LGBTI, preto referendum je ďalším dôležitým krokom k právnej ochrane rodiny. 

Minulý rok na Hrdí na rodinu prišlo okolo 1000 ľudí, čo bolo asi aj viac ako na vtedajší Gay pride. Aké ste mali ohlasy? 

Minulý rok prišlo vyše tisíc ľudí. Ľudia si pochvaľovali priateľskú, pokojnú až rodinnú atmosféru. Veríme, že je veľa ľudí, ktorí chcú ukázať svoju vnútornú radosť z rodiny a preto nás bude tento rok opäť viac, ako minulý rok.

Vytvorili ste aj slovenský rekord v dĺžke živej reťaze. Chystáte aj teraz nejaké prekvapenie? 

Minuloročný rekord v dĺžke živej reťaze bol 585 m. Tento rok bude tak dlhá reťaz, že ju nebudeme ani merať. Prekvapením bude možno kúzelník (úsmev).

Koľko účastníkov odhadujete tento rok?

Keďže nemáme predregistráciu účastníkov podujatia, tak je veľmi ťažko prognózovať. Neboli by sme však prekvapení, ak príde 5 000 ľudí. Uvidíme, príďte túto sobotu 28. júna o 15:00 pred parlament (úsmev).

Lukáš Obšitník

Ilustračné foto: Jozef Filko (minuloročný pochod Hrdí na rodinu)

Odporúčame

Etika vojny a mieru

Etika vojny a mieru

Vojna je jednou z vecí, ktoré sú staré ako ľudstvo. Keď sa pozrieme na mapu sveta, uvidíme množstvo miest, kde ozbrojený konflikt prebehol, prebieha, alebo sa k nemu schyľuje. 2676952503_6f1f114905_z2.jpg Všetky doterajšie snahy o vykorenenie vojny z ľudskej skúseno...