Jemenskí povstalci sa snažia primať koalíciu, aby zastavila bombardovanie

Popredný predstaviteľ jemenských povstalcov vo štvrtok vyhlásil, že výzvy administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa na prímerie v jeho krajine sú "pozitívnym signálom". 

      Je však podľa neho treba, aby medzinárodné spoločenstvo konalo a zastavilo vražedné letecké útoky Spojenými štátmi podporovanej saudskoarabskej koalície - zoskupenia bojujúceho proti jemenským vzbúrencom.
      Šéf povstaleckého Najvyššieho revolučného výboru Muhammad Alí al-Húsí zároveň vyzval tých, ktorí volajú po prímerí, aby "svoje želanie priniesť Jemenu mier premenili na konkrétne činy" a "bombardovanie Jemenčanov okamžite zastavili", píše agentúra AP.
      Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v utorok vyzval na ukončenie nepriateľských akcií v Jemene s tým, že v novembri by sa mali začať konzultácie vedené Organizáciou Spojených národov. Uviedol tiež, že z húsíami ovládaných oblastí by mali prestať raketové a dronové útoky na Saudskú Arábiu a Spojené arabské emiráty.
      Šiitskí vzbúrenci obsadili v roku 2014 hlavné mesto Saná a ďalšie časti Jemenu. Ich postup primal v roku 2015 Saudskú Arábiu a ďalšie sunnitské spojenecké krajiny začať letecké útoky, aby sa povstalci nedostali do mesta Aden - dočasného sídla jemenskej vlády podporovanej Saudskou Arábiou.
      OSN nedávno varovala, že v Jemene, chudobnej arabskej krajine zmietanej vojnovým konfliktom, hrozí vypuknutie veľkého hladomoru, ktorý by mohol postihnúť až 14 miliónov ľudí.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo