Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. 11. 2018, 13:15

Jemenskí povstalci sa snažia primať koalíciu, aby zastavila bombardovanie

Popredný predstaviteľ jemenských povstalcov vo štvrtok vyhlásil, že výzvy administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa na prímerie v jeho krajine sú "pozitívnym signálom". 

      Je však podľa neho treba, aby medzinárodné spoločenstvo konalo a zastavilo vražedné letecké útoky Spojenými štátmi podporovanej saudskoarabskej koalície - zoskupenia bojujúceho proti jemenským vzbúrencom.
      Šéf povstaleckého Najvyššieho revolučného výboru Muhammad Alí al-Húsí zároveň vyzval tých, ktorí volajú po prímerí, aby "svoje želanie priniesť Jemenu mier premenili na konkrétne činy" a "bombardovanie Jemenčanov okamžite zastavili", píše agentúra AP.
      Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v utorok vyzval na ukončenie nepriateľských akcií v Jemene s tým, že v novembri by sa mali začať konzultácie vedené Organizáciou Spojených národov. Uviedol tiež, že z húsíami ovládaných oblastí by mali prestať raketové a dronové útoky na Saudskú Arábiu a Spojené arabské emiráty.
      Šiitskí vzbúrenci obsadili v roku 2014 hlavné mesto Saná a ďalšie časti Jemenu. Ich postup primal v roku 2015 Saudskú Arábiu a ďalšie sunnitské spojenecké krajiny začať letecké útoky, aby sa povstalci nedostali do mesta Aden - dočasného sídla jemenskej vlády podporovanej Saudskou Arábiou.
      OSN nedávno varovala, že v Jemene, chudobnej arabskej krajine zmietanej vojnovým konfliktom, hrozí vypuknutie veľkého hladomoru, ktorý by mohol postihnúť až 14 miliónov ľudí.

Odporúčame

Možný Merkelovej nástupca na čele CDU o migrácii: Je to slon v obývačke

Možný Merkelovej nástupca na čele CDU o migrácii: Je to slon v obývačke

Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn tvrdí, že CDU - hlavná stredopravicová strana v Nemecku - musí dať jasnejšie najavo, o čo jej vlastne ide. Tridsaťosemročný politik, ktorý sa snaží zaujať v CDU predsednícky post po Angele Merkelovej (65), zdôrazňuje najmä potrebu obmedziť neregulovanú migráciu, píše agentúra AP.

Oslobodená kresťanka Ásijá bíbí plánuje odísť do zahraničia

Oslobodená kresťanka Ásijá bíbí plánuje odísť do zahraničia

Pakistanská kresťanka Ásijá bíbí, ktorá bola pred ôsmimi rokmi odsúdená na smrť za bohorúhačstvo a tento týždeň ju najvyšší súd zbavil viny, má v úmysle opustiť svoju vlasť. Pouličné protesty radikálnych islamistov voči jej osobe sú totiž čoraz intenzívnejšie, píše agentúra AP.