Možný Merkelovej nástupca na čele CDU o migrácii: Je to slon v obývačke

Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn tvrdí, že CDU - hlavná stredopravicová strana v Nemecku - musí dať jasnejšie najavo, o čo jej vlastne ide. Tridsaťosemročný politik, ktorý sa snaží zaujať v CDU predsednícky post po Angele Merkelovej (65), zdôrazňuje najmä potrebu obmedziť neregulovanú migráciu, píše agentúra AP.

      Spahn je jedným z troch kandidátov, čo by mohli vo funkcii lídra kresťanských demokratov nahradiť Merkelovú. On a Friedrich Merz - ktorý už svojho času bol Merkelovej súperom v boji o predsedu strany - zastávajú konzervatívnejšie názory než spolková kancelárka. 
      Generálna tajomníčka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová je zase považovaná za Merkelovej spojenca v jej centristickom kurze.
      Angela Merkelová plánuje odstúpiť z funkcie predsedníčky CDU v decembri; spolkovou kancelárkou však zostane až do konca svojho funkčného obdobia v roku 2021.
      Spahn sa už dlhší čas vyjadruje kriticky ohľadne migrácie, ktorú v aktuálnom štvrtkovom vydaní denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung označil za "slona v obývačke". Toto slovné spojenie - pôvodom z angličtiny, ale používané aj v nemčine - vyjadruje neoddiskutovateľný fakt, o ktorom všetci veľmi dobre vedia, avšak nikto si netrúfa o ňom hovoriť.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo