Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
31. 10. 2018, 16:53

Karavána migrantov môže republikánom vyhrať voľby

Dokáže Donald Trump ochrániť južnú hranicu Spojených štátov?
Karavána migrantov môže republikánom vyhrať voľby

Nová skupina migrantov zo Strednej Ameriky sa brodí v rieke Suchiate, ktorá spája Guatemalu a Mexiko v guatemalskom meste Tecun Uman. FOTO - TASR/AP

Voľakedy Američania takýmto spôsobom očakávali tropické búrky. Kdesi nad vodami Atlantiku sa sformoval hurikán a na americkej pevnine sa občania i úrady následne pokúšali využiť tých pár dní, kým dorazí nad nimi obývané územie, aby sa pripravili.

Nie je vylúčené, že v 21. storočí sa podobnou dynamikou budú čoraz viac tvoriť akési „migračné hurikány“. Hlboko v krajinách globálneho juhu sa dá možno do pohybu pár desiatok ľudí. Ich cieľom bude dostať sa na sever, vábiaci prísľubom lepšieho života.

Po ceste sa pridajú ďalší jednotlivci i celé rodiny. Až sa z malej skupiny stane obrovská pohybujúca sa ľudská masa, voči ktorej bude bezmocný akýkoľvek plot, či pohraničná stráž. Pričom príklad jednej migračnej karavány podnieti vzápätí sformovanie ďalších, zvlášť ak tá prvá uspeje...

Takto nejako to začalo aj s karavánou, ktorá momentálne križuje strednú Ameriku, aby sa dostala do USA. Sformovala sa v polovici októbra v Hondurase, kde sa asi 120 ľudí rozhodlo prekročiť hranicu s Guatemalou. Momentálne narástla na 4 až 10-tisíc ľudí a podľa denníka USA Today práve prechádza juhomexickým štátom Oaxaca.

Aj keď karaváne môže trvať ešte niekoľko týždňov, kým dorazí k mexicko-americkej hranici, už teraz je v Spojených štátoch veľkou témou. V utorok sú totiž voľby, takzvané „midterms“. V hre je všetkých 435 miest zákonodarcov v Snemovni reprezentantov, 35 zo 100 senátorov a voliť sa bude aj 39 guvernérov.

Demokrati by radi zlomili republikánsku väčšinu v oboch komorách Kongresu. Pomohlo by im to sťažiť prezidentovi Trumpovi dovládnutie a možno by sa pokúsili dokonca o jeho odvolanie.

Keď 6. októbra senát potvrdil nomináciu konzervatívneho sudcu Bretta Kavanaugha na Najvyšší súd, obe strany dúfali, že na ich voličov zapôsobí mobilizačne búrlivý priebeh procesu jeho menovania. Ten sprevádzali obvinenia zo sexuálneho obťažovania, keď bol sudca ešte stredoškolák. Lenže v prostredí 24-hodinového spravodajského cyklu bol Kavanaugh v priebehu októbra prekrytý inými témami.

Je tu trebárs prípad chlapíka, ktorý rozosielal výbušniny demokratickým politikom. No ešte viac môže výsledok volieb ovplyvniť karavána s migrantmi, ktorá si medzičasom razí cestu Mexikom.

Spojené štáty sú tradičnou prisťahovaleckou krajinou a ročne prijmú približne milión legálnych imigrantov. No spoločenským problémom a silnou politickou témou je nelegálna imigrácia.

Jeden z dôvodov, prečo Donalda Trumpa zvolili za prezidenta, bol jeho sľub, že postaví múr na hranici s Mexikom. Už len kvôli dĺžke hranice a členitosti terénu je to zrejme nemožné splniť. No americkí voliči prinajmenšom očakávajú, že južná hranica bude posilnená.

Ľavicovo-liberálne médiá sa stredoamerickú karavánu ako volebnú tému snažia všemožne otupiť. Napríklad komik Stephen Colbert kvôli tomu prezidenta všemožne zosmiešňuje. Divák sa na tom aj zasmeje, no na konci dňa volič očakáva, že cez hranice ľudia budú chodiť zákonným spôsobom, nie živelne, vo vlnách, zložených z tisícov ľudí. A že zvolení politici zákon presadia.

Včerajšie rozhodnutie Donalda Trumpa posilniť južnú hranicu o 5200 vojakov je teda logickou odpoveďou prezidenta na legitímne očakávanie občanov. Voľby-nevoľby.

Mimochodom, už sa objavili správy o druhej migračnej karaváne: Z Guatemaly do Mexika prešla asi tisícka ľudí.

Sotva možno očakávať, že bude poslednou.

Odporúčame