Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
02. november 2018

Mráz: Trnava má byť nielen krásna, ale aj zdravá

Rozhovor s Rastislavom Mrázom, kandidátom na primátora Trnavy za koalíciu Naše mesTTo (Kresťanskodemokratické hnutie, Strana zelených Slovenska, SDKÚ-DS).
Mráz: Trnava má byť nielen krásna, ale aj zdravá

Momentálne pôsobíte ako mestský poslanec. Ako vnímate uplynulé obdobie z tohto pohľadu? 

Teším sa, že sa mi podarilo presadiť najdôležitejšie body v našej mestskej časti, s ktorými som do minulých volieb išiel. Mám na mysli vybudovanie nadštandardného detského ihriska a športoviska na Limbovej ulici v priestoroch pri Mama klube a v areáli bývalej základnej školy ako aj rekonštrukciu Markovičovej ulice a lávky z Kozáckej ulice na Šípovú. Čo ma mrzí je, že nebola možná prirodzená komunikácia a spolupráca medzi primátorom a mestským zastupiteľstvom. V dôsledku toho sme sa v Trnave v zastupiteľstve dopracovali k typickej politickej deľbe na koalíciu a opozíciu. Množstvo záležitostí týkajúcich sa správy mesta boli zo strany primátora skôr komunikované na sociálnej sieti ako medzi občanmi zvolenými poslancami. Myslím si, že predstaviteľov samosprávy by malo charakterizovať spájanie sa pre vecné témy v prospech občanov a nie sebaprezentácia na sociálnych sieťach. Túto skutočnosť by som rád zmenil a priniesol do zastupiteľstva ducha spolupráce na vecnej úrovni.

Preto ste sa aj rozhodli kandidovať na post primátora?

Áno. Motivoval ma zmysel pre zodpovednosť, ale tiež výzva a podpora od mojich kolegov. Ako poslanec mestského zastupiteľstva mám veľmi dobré informácie o potrebách mesta. Vidím, že sa neriešia niektoré zásadné problémy, vidím ako neefektívne sa nakladá s hospodárskym a ekonomickým potenciálom mesta. Mesto míňa obrovské čiastky na réžiu a investície sa robia skôr pre efekt bez skúmania ich udržateľnosti a prevádzkových nákladov. Na to, aby mesto dobre slúžilo občanom potrebuje byť nielen krásne, ale aj zdravé a malo by myslieť na budúcnosť. Toto všetko tu teraz absentuje a chcel by som to zmeniť. 

Čo považujete za najvážnejší problém Trnavy?

Dopravu. Už pri našich prvých stretnutiach s obyvateľmi mesta takmer jednohlasne rezonuje vypuklý a vlečúci sa problém s dopravou. A to jednak s preplnenými cestami ako aj s nemožnosťou zaparkovať vozidlo a to už takmer na všetkých sídliskách v meste. Veľkým problémom je tiež neefektívnosť súčasnej mestskej autobusovej dopravy, na ktorú sa sťažuje množstvo občanov. Ak by som to mal zhrnúť, bez vyriešenia problémov v doprave nie je možné zvýšiť kvalitu života Trnavčanov.

A aké riešenia chcete v spomenutých oblastiach ponúknuť?

Jedným z riešení súčasného stavu je vybudovanie južného obchvatu Trnavy, ktorý by odľahčil dopravu v časti mesta a nové dopravné prepojenie Prednádražia. Samospráva síce nemá v tejto veci najdôležitejšie kompetencie, ale môže vyvíjať efektívny tlak, podobne, ako sa to podarilo napríklad v Prešove. Čo sa týka parkovania, navrhujeme vybudovať niekoľko parkovacích domov a po dôkladnom zmapovaní situácie zaviesť efektívny rezidenčný systém. Plánujeme zatraktívniť mestskú autobusovú dopravu ako hlavný nástroj alternatívnej dopravy v meste formou zlepšenia trasovania a zvýšenia frekvencie spojov. Podrobnejšie sa riešeniam v oblasti dopravy venujem v programe, ktorý je dostupný na mojej stránke www.rastomraz.sk.

Keby ste sa stali primátorom Trnavy, v čom by ste pokračovali a čo by ste robili inak prípadne nanovo?

Inzercia

Súčasnému primátorovi sa významným podielom podarilo spropagovať naše mesto a posilniť zdravý trnavský lokalpatriotizmus modernými marketingovými nástrojmi. Toto považujem za dobrý krok a viem, že v minulosti sa týmto vedenie mesta zaoberalo iba okrajovo. Myslím však, že dnes je v zábere mesta iba úzky okruh potrieb. Viaznu nám rozvojové a strategické projekty v oblasti dopravy a hospodárskeho rozvoja mesta, ale tiež v oblasti bezpečnosti a riešenia sociálnych a demografických zmien. Absentuje tiež podpora tvorby pracovných miest s pridanou hodnotou pre absolventov troch našich vysokých škôl a už spomínaný štandardný spôsob komunikácie a efektívne zabezpečovanie základných služieb pre občanov. Rád by som bol primátorom pre všetkých, nie iba pre mladých a zdravých.

Trnava je na Slovensku známa ako Malý Rím. Plánujete využiť aj túto osobitosť mesta?

Áno, máme v základných rysoch pripravenú koncepciu rozvoja pútnického, kongresového a eventového turizmu. Kresťanstvo patrí k Trnave, tvrdiť opak by bolo popieranie aktuálnej reality i slávnej histórie mesta. Ako jednu z možností ako napomôcť rozvoju kresťanskej identity a kultúry vidím v obnovení projektu Noc kostolov v spolupráci s miestnymi cirkvami, podobne ako na tomto projekte už roky participuje Nitra.

Podľa zverejnených prieskumov je v Trnave jasným favoritom volieb súčasný primátor. Vy ste druhý, ale s veľkým odstupom. Aký zmysel má v tejto situácii vaša kandidatúra?

My sme od začiatku vedeli, do čoho ideme. Mali sme výsledky z prieskumu spred roka a vtedy bola podpora súčasného primátora ešte dominantnejšia. Napriek tomu, že očarenie mnohých Trnavčanov súčasným primátorom ešte neskončilo, sme radi, že naša ponuka medzi ľuďmi rezonuje a získava si čoraz väčšiu podporu a porozumenie. Navyše, už viac krát sa stalo, že voľby dopadli inak ako predpovedali prieskumy. Myslím, že stále je tu šanca. Máme pred sebou posledných pár dní kampane a chceme ich naplno využiť na to, aby sme ľudí presvedčili o našej vízii a hovorili im pravdu. Máme ambiciózny a zároveň reálny program, máme silný tím a odhodlanie ponúknuť občanom skutočnú alternatívu. Sme presvedčení, že je najlepšia pre Trnavu. Trnava totiž nepotrebuje byť iba pekná, ale aj zdravá. Pamätáme na zdravie mesta, na jeho rozvoj a na hlavné problémy, ktoré ho trápia, ponúkame skutočné riešenia.


Objednávateľ: Mgr. Rastislav Mráz, Šípová 7, 917 02 Trnava
Dodavateľ: POSTOJ MEDIA, s.r.o., Pražská 11, 811 04 Bratislava, IČO: 50205668

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva