Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
24. október 2018

Spitzenkandidát Šefčovič

Maroš Šefčovič je dokonalým stelesnením problému dnešných eurosocialistov.
Spitzenkandidát Šefčovič

Foto: TASR/Marko Erd

Eurokomisár Maroš Šefčovič rozohral hru, v ktorej nakoniec bude väčším hráčom, ako sa zdalo na začiatku. Keď oznámil svoj zámer stať sa takzvaným „spitzenkandidátom“ Strany európskych socialistov, zdalo sa, že v tomto súboji bude mať viacero silných konkurentov. Nakoniec sa však ich zoznam zúžil iba na jedno meno, holandského eurokomisára Fransa Timmermansa.

Šéf rakúskych socialistov Christian Kern, ktorý bol dlho považovaný za hlavného adepta na túto funkciu, sa rozhodol odísť z politiky a stiahol sa aj ďalší potenciálny kandidát, ostrieľaný francúzsky politik Pierre Moscovici.

Socialisti si svojho spitzenkandidáta budú vyberať v decembri v Lisabone. Termín na podanie kandidatúr vypršal koncom minulého týždňa.

Šefčovič má podporu najmä socialistických strán zo strednej Európy, Pobaltia, Balkánu, Cypru a Malty. Favoritom však určite bude skôr jeho holandský kolega z Európskej komisie, ktorý sa môže oprieť o západoeurópskych socialistov a zrejme bude mať podporu aj nemeckej SPD.

Pre nášho eurokomisára však uchádzanie sa o post spitzenkandidáta určite nie je mrhaním času ani energie. Zdieľať

Čo to ten spitzenkandidát vlastne je? Tento post nie je v európskom politickom systéme nijako formálne definovaný. Ide o politika, ktorý v členskej krajine kandiduje za europoslanca, ale nie je len obyčajným kandidátom. Počíta sa s ním ako s kandidátom celej frakcie na post šéfa Európskej komisie.

Aj keby Šefčovič v Lisabone uspel, šanca, že vystrieda dosluhujúceho Junckera, sa blíži k nule. Socialisti totiž len veľmi ťažko dosiahnu v eurovoľbách taký výsledok, aby si na toto kreslo mohli nárokovať. Pre nášho eurokomisára však uchádzanie sa o post spitzenkandidáta určite nie je mrhaním času ani energie. Po eurovoľbách mu toto zviditeľnenie a zvýšenie politickej váhy môže dopomôcť k inému lukratívnemu postu v Bruseli.

Inzercia

Fast-track Slovak

Kariéra na medzinárodnom poli je nakoniec to, o čo Marošovi Šefčovičovi vždy išlo v prvom rade. Portál Europenan Voice použil pred niekoľkými rokmi pri jeho stručnej charakteristike označenie „fast-track Slovak“, teda Slovák, ktorý vďaka svojim schopnostiam rýchlo napreduje.

Eurokomisárom sa Šefčovič prvýkrát stal, keď mal štyridsaťtri rokov, pričom predtým už stihol byť generálnym riaditeľom sekcie na ministerstve zahraničných vecí a veľvyslancom v Izraeli a veľvyslancom pri EÚ. Slovenskí politici — naprieč celým spektrom — ho považujú za profesionála a zhoda panuje aj na tom, že ide o veľmi schopného diplomata so všetkým, čo k tomu patrí. Teda aj s patričnou politickou prispôsobivosťou. V čase Dzurindových vlád ho viacerí pravicoví politici považovali za človeka, ktorý im je názorovo blízky. Šefčovič však nakoniec stavil na Fica, začal hovoriť o svojej sociálnodemokratickej identite a stal sa lídrom eurokandidátky Smeru.

Problém eurosocialistov

Šefčovičovi určite nikto nemôže uprieť kompetentnosť, ešte v Barrosovej komisii patril medzi jej najlepšie hodnotených členov a rešpekt bruselských salónov si získal aj vďaka schopnosti zvládnuť veľmi náročné a delikátne vyjednávania. Napríklad rokovania s Európskym parlamentom a ďalšími inštitúciami o financiách a redukovaní administratívy či vyjednávania v energetickom sektore, do ktorých tradične vstupuje množstvo rôznych záujmov.

Nikdy sa však neprejavoval ako politik, tobôž politický líder, ktorý by v niečo veril či dokázal pre nejakú politickú víziu nadchnúť aspoň sám seba, nieto ešte voličov.

Socialisti po celom kontinente dnes čelia prepadu voličskej podpory. Časy, keď dokázali osloviť masy svojich tradičných voličov spomedzi robotníkov a nižšej strednej triedy, sú minulosťou. Zdieľať

Socialisti po celom kontinente dnes čelia prepadu voličskej podpory. Časy, keď dokázali osloviť masy svojich tradičných voličov spomedzi robotníkov a nižšej strednej triedy, sú minulosťou. V očiach tejto skupiny voličov socialisti splynuli so šeďou iných strán a vrátiť stratené hlasy im nepomohla ani stávka na moderné témy typu gender agendy. Stali sa z nich stredoví technokrati s témami pre elity. Ich niekdajší voliči tu stále sú, majú však silný pocit, že tí, ktorí si dnes hovoria socialisti, prestali ich svet hodnôt a problémov politicky rezprezentovať.

Maroš Šefčovič, flexibilný technokrat bez ideálov, ako jeden z favoritov na post volebného lídra eurosocialistov je dokonalým stelesnením tohto problému.

Odporúčame