Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
05. jún 2014

Doplnenie definície manželstva do ústavy je správna vec

Slovenský parlament včera z iniciatívy KDH a Smeru doplnil do ústavy definíciu manželstva. Je to správna vec, a hystéria, aká sa okolo toho rozpútala, to žiaľ iba potvrdzuje. nr-sr2.jpg „Manželstvo je jedinečným zväzkom medzi mužom a ženou. Slovenská republika manžel...

Doplnenie definície manželstva do ústavy je správna vec

Slovenský parlament včera z iniciatívy KDH a Smeru doplnil do ústavy definíciu manželstva. Je to správna vec, a hystéria, aká sa okolo toho rozpútala, to žiaľ iba potvrdzuje.

„Manželstvo je jedinečným zväzkom medzi mužom a ženou. Slovenská republika manželstvo všestranne chráni a napomáha jeho dobru." Je to jednoduchá nevinná veta, ktorá nevytvára vôbec nič nové, iba potvrdzuje súčasnú definíciu manželstva, ako je formulovaná v zákone o rodine. Ešte raz – nič sa nemení, nevytvára sa žiadna diskriminácia, iba sa potvrdzuje súčasný právny stav.

"Je to jednoduchá nevinná veta, ktorá nevytvára vôbec nič nové, iba potvrdzuje súčasný právny stav. Ak by sa to nezakotvilo ústavne, skôr alebo neskôr by manželstvom boli zákonom pomenované aj vzťahy, ktoré manželstvu neprináležia."

Zdieľať

Prečo sa to teda dalo do ústavy? Odpoveďou je aj práve tá hystéria, aká sa proti tomu zdvihla. Ak by sa to nezakotvilo ústavne, skôr alebo neskôr by manželstvom boli zákonom pomenované aj vzťahy, ktoré manželstvu neprináležia, napr. dvoch homosexuálov, prípadne iných členov sexuálnych menšín – tak, ako je to už dlhé roky vo viacerých štátoch západnej Európy a USA.

Homosexuálnym osobám patrí všetka úcta a rešpekt. Sexuálna orientácia sama osebe nemôže byť dôvodom na nenávisť, trest ani odsúdenie a ak sa to deje, je to porušovanie ľudskej dôstojnosti a treba napomáhať tomu, aby sa to menilo. Homosexuálne správanie je kresťanmi aj mnohými neveriacimi považované za neprirodzené a nesprávne. (A je aj dôvodom na hanbu, ako hovorí francúzsky homosexuál Philippe Ariño.) No dnes je stav taký, že takýmto ľuďom nikto nevstupuje do súkromia a ak sa takto rozhodnú žiť, je to ich voľba, ktorú im spoločnosť neberie a ani sa to nechystá robiť.

Je ale niečo iné, ak lgbt-aktivisti pre svoj životný štýl požadujú zmenu rodinného práva (a sú to oni, ktorí presadzujú zmeny, nie konzervatívci). Tým žiadajú postavenie samých seba do úlohy, ktorú vo svojej prirodzenosti nie sú schopní napĺňať. Ich požiadavky potom navyše smerujú k stavu, aby ich vzťahy za zákonne rovnocenné považovala aj celá spoločnosť. Ak to niekto odmieta robiť a napr. ich nechce sobášiť, nezverí takýmto vzťahom výchovu detí, protestuje proti učebniciam pre deti, kde sú takéto páry propagované či inak vyjadrí nesúhlas s ich životným štýlom, býva v západných štátoch potrestaný mastnou finančnou pokutou, prepustením zo zamestnania alebo aj väzením. Hovoriť o tom je veľmi nepopulárne, ale za všetky príklady stačí spomenúť knihu Vladimíra Palka Levy prichádzajú, ktorá sa týmto dôsledkom podrobne venuje.

Inzercia

"Podľa reakcií sa aj u nás črtá prijatie registrovaných partnerstiev s právami, ako má manželstvo, preto referendum Aliancie za rodinu vôbec nestratilo na význame."

Zdieľať

Slovenská diskusia tieto dopady ignoruje alebo si ich neuvedomuje, a reakcie voči ústavnému doplnku iba potvrdzujú, že presne k takémuto stavu sa chce dôjsť aj na Slovensku.

Jedna vec je pritom ešte zaujímavá. Doteraz aktivisti požadovali iba registrované partnerstvá, homosexuálne manželstvá podľa viacerých vyjadrení nechceli. Ak ale dnes nesúhlasia s definíciou manželstva ako zväzkom muža a ženy a hovoria pri nej o diskriminácii vzťahov medzi inými osobami, je to predsa dôkaz, že registrované partnerstvá vôbec nie sú ich cieľom, ale iba prostriedkom k zmene definície manželstva a tým aj rodiny ako takej.

S tým potom súvisia aj výhrady Aliancie za rodinu, ktorá považuje ústavný doplnok za dobrý, ale nepostačujúci. Pretože stále môže pokojne nastať to, čo sa stalo v Chorvátsku. Tam sa minulý rok vďaka občianskemu tlaku takisto prijala ústavná definícia manželstva ako zväzku muža a ženy, no ľavicová vláda o pár dní schválila registrované partnerstvá a prisúdila im takmer všetky práva, aké má manželstvo. Bolo to jednoducho možné, pretože chorvátsky ústavný dodatok nehovoril nič o zamedzení prijatia iných rodinnoprávnych inštitútov, občianski aktivisti už potom protestovali márne.

Podobný ústavný dodatok je však aj ten náš. Ak si potom vezmete vyjadrenie Róberta Fica spred pár týždňov, že táto ústavná definícia nijako nebráni prijatiu registrovaných partnerstiev, pridáte si k tomu tlak liberálnej obce, je jasné, že chorvátsky scenár sa črtá aj u nás. Referendum Aliancie za rodinu, ktoré obsahuje aj ďalšie otázky, preto vôbec nestratilo na význame.

Lukáš Obšitník

Odporúčame

O čo ide na Katolíckej univerzite

O čo ide na Katolíckej univerzite

Odvolanie rektora Katolíckej univerzity v Ružomberku na dlhé obdobie zasiahne do života tejto inštitúcie. Keďže jednou z kľúčových príčin tohto rozhodnutia sa ukazujú kontroly na Pedagogickej fakulte a z nich vyplývajúce vyvodenia zodpovednosti voči konkrétnym osobám, ponúkame rekapituláciu týchto ...

Vladimír Palko: Kresťanské eurootázniky

Vladimír Palko: Kresťanské eurootázniky

Pre kresťanskodemokratické strany Európy by bol najvhodnejším človekom vo funkcii predsedu Európskej komisie kresťanský demokrat, ktorý aktívne prispieva k presadeniu eutanázie, potratov a manželstiev osôb rovnakého pohlavia. 10329310_10154368525685107_4891459351157201599_n2.jpg ...