Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
22. október 2018

Raz sa Fico nechal presvedčiť, aby dovidel ďalej, ešte aj za to schytá

Prinášame pracovnú verziu zoznamu ľudí, ktorí by mali ísť do dôchodku skôr.
Raz sa Fico nechal presvedčiť, aby dovidel ďalej, ešte aj za to schytá

FOTO TASR/AP

Kto by mal mať právo ísť do dôchodku skôr, aby to bolo spravodlivé?

Niekoľko návrhov z pracovnej verzie nášho zoznamu:

Ženy, ktoré majú deti. Pretože nenahraditeľným spôsobom prispeli k fungovaniu spoločnosti, a tá by im to mala oplatiť aspoň tak, že budú môcť ísť skôr do dôchodku.

Ale aj ľudia, ktorí nemajú vysokú školu, pracujú od osemnástich rokov, pretože odrobili viac, a keď oni platili dane, dotovali tých, ktorí chodili na vysoké školy a mali celý život vyššie platy a napokon budú mať aj vyššie dôchodky.

Ženy, ktoré nemajú deti a celý život robili, odovzdali do systému viac a mali by mať nárok na skorší dôchodok. Navyše, mnohé z nich rodinu a deti chceli, ale nepošťastilo sa, a tak ich čaká staroba bez vnúčat a bez rodinnej podpory. A podľa výskumov budú bez tejto sociálnej podpory žiť kratšie až o dva roky.

Muži, ktorí sa neoženili alebo ovdoveli, pretože osamelí žijú kratšie.

Ľudia, ktorí pracovali manuálne, pretože sú zrobenejší. Ľudia, ktorí mali celý život sedavé zamestnanie, majú vyššie riziko psychických chorôb a aj vyššie riziko predčasnej smrti.

Ľudia, ktorí neboli chorí, celý život dotovali tých, ktorí čerpali zdravotnú starostlivosť a majú viac odpracovaného, mali by ísť skôr do dôchodku. Chorľaví ľudia a celoživotní pacienti po náročných chorobách sa celý život trápia, ťažšie si budujú kariéru a majú nižšie príjmy a ich organizmus je vyčerpanejší, mali by mať nárok na skorší odchod do dôchodku.

Takto by sa dalo pokračovať až do Dušičiek.

 

Tri grafy

Stručné zhrnutie, len v troch grafoch, čo vlastne v dôchodkovom probléme riešime.

Po prvé, málo ľudí bude musieť platiť dôchodok a zdravotnú starostlivosť (tá je ešte väčší problém) pre veľa dôchodcov.

 

Ako sa nám zmenila demografia

Zdroj ŠÚ SR, RRZ

 

Po druhé, predlžuje sa dĺžka dožitia, na dôchodku trávime viac času.

Inzercia

Ako nám rastie dĺžka života
 

 

Po tretie, dnes máme jeden z najnižších vekov odchodu do dôchodku (naša dĺžka pracovného života je aj o desať rokov kratšia ako v iných krajinách západnej či východnej Európy).

Dĺžka pracovného života                Vek odchodu do dôchodku


Poznámka: 1. Dĺžka pracovného života – odhadovaná dĺžka pracovnej aktivity 15-ročnej osoby na základe modelu Eurostatu; 2. Dĺžka života – stredná dĺžka života pri narodení; 3. Efektívny (skutočný) vek odchodu do dôchodku, ktorý sa môže od zákonného líšiť; aritmetický priemer veku odchodu do dôchodku mužov a žien. 

Zdroj: UniCredit Bank na základe údajov Eurostat-u a OECD

 

Rozložiť, kým sa dá

Vďaka tomu všetkému, čo bolo v tých troch grafoch, si dôchodky a ešte viac výdavky na zdravotníctvo postupne vyžiadajú výrazné navýšenie zdrojov. Postupne bude ten prepad taký, že navýšenie pre starosť o dôchodcov si vyžiada taký podiel zdrojov, koľko dnes dávame na celé školstvo (vyše štyri percentá HDP).

Celý ten zlom sa udeje relatívne nárazovo, silné ročníky nastúpia do dôchodku reťazovo. Hovoríme o terajších tridsiatnikoch a štyridsiatnikoch.

Ak by celá tá suma alebo jej väčšina išla na vrub deficitu, teda na dlh, krajina by skrachovala (teda nedokázala sa refinancovať na trhoch) skôr, ako by Husákove deti užili celý dôchodok.

K celému problému sa dá pristúpiť dvoma spôsobmi. Ten prvý bude o tom, že si urobíme dlhý zoznam ľudí, ktorým sľúbime, že ich sa nič nedotkne. No čím viac ľudí bude na zozname, tým viac nanič celý zoznam bude.

Ten druhý spôsob je rozložiť prichádzajúcu záťaž tak, aby bola znesiteľná. V niečom budú musieť zo svojich nárokov ustúpiť budúci dôchodcovia, niečo sa prenesie do verejného dlhu, ktorý ponesie generácia ich vnukov.

Dôležité je, aby sa to celé rozložilo tak, aby to nebolo neúnosné bremeno pre nikoho.

Prvá signálna

Smer a Robert Fico sa pred šiestimi rokmi nechali dokopať do toho, aby súhlasili so zákonom, ktorý postupne zvyšuje vek odchodu do dôchodku (pričom aj ten počítal s tým, že časť záťaže pôjde na vrub dlhu). Bolo to jedno z jeho mála nepopulárnych opatrení v prospech dlhodobého fungovania krajiny, ktoré počas svojej existencie Smer a Fico urobili. Bolo to v čase, keď verejné financie prežívali otras z toho, ako nezodpovedne boli manažované pred krízou a ako vďaka tomu cez krízu vystrelil náš verejný dlh.

Dnes ho opozícia (okrem SaS) na čele s OĽANO za to facká a ten už ľutuje, že sa voľakedy dal presvedčiť, aby rozmýšľal ďalej, ako siaha jedno volebné obdobie.

Na úrovni prvej signálnej sústavy tomu rozumiem. Veď články o tom, že s dôchodkami treba niečo urobiť, nemajú šancu získať veľa páčikov a zdieľaní.

Ale páčiky, zdieľania a preferencie treba naháňať inak, nie hecovaním ľudí, aby sa vykašľali na to, čo bude zajtra.

Odporúčame