Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
22. október 2018

V Írsku sa začal boj o podobu výhrady svedomia pre lekárov

Biskupi kritizujú návrh, aby pro-life lekári museli posielať pacienta na potrat za kolegom.
V Írsku sa začal boj o podobu výhrady svedomia pre lekárov

Kampaň pred májovým referendom: Flickr.com/Shawn Harquail

V Írsku sa diskutuje o podobe interrupčného zákona, ktorý sa vláda zaviazala prijať po májovom referende. Zatiaľ zostáva nejasné, aký rozsah výhrady vo svedomí si budú môcť lekári a sestry uplatniť.

Íri v referende hlasovali za zrušenie tzv. 8. dodatku ústavy, ktorý zaručoval nenarodenému rovnaké právo na život ako matke. V krajine preto platí prísna potratová legislatíva, ktorá umožňuje interrupciu iba v prípade ohrozenia života ženy.

Za uvoľnenie súčasného stavu hlasovalo v referende až 66,4 percenta občanov pri účasti 64,1 percenta. Premiér Leo Varadkar po referende vyhlásil, že nová legislatíva by mala byť schválená do pol roka. Už vtedy konzervatívny tábor kritizoval vládny návrh, podľa pro-liferov je príliš liberálny. 

K téme:
Debakel po írsky Zdieľať

Návrh zákona (Regulation of Termination of Pregnancy Bill) umožňuje interrupcie do 12. týždňa tehotenstva na požiadanie, v istých prípadoch aj neskôr. Súčasťou legislatívy má byť ajnon-stop linka so zdravotníckym personálom. 

K návrhu zákona vyjadrili pripomienky aj zástupcovia pro-potratových združení. „Zákonné povolenie odmietnuť vykonať potrat môže viesť k širokému využívaniu aj z dôvodu pohodlia, nielen svedomia,“ tlmočila obavy pro-choice hnutia hovorkyňa Abortion Right Campaign Linda Kavanagh. 

Biskupi: Rozšírte výhradu svedomia

Zakotvenie výhrady svedomia v návrhu kritizuje aj pro-life tábor, ale ako nedostatočné. 

Katolícki biskupi Írska označili návrh za „urážku svedomia“. Biskupi kritizujú, že návrh zákona od lekárov a zdravotného personálu, ktorý si uplatní výhradu vo svedomí, požaduje, aby pacienta odkázali na kolegu alebo zariadenie, ktoré interrupciu vykoná. 

Podľa biskupov to síce môže vyzerať ako rešpektovanie slobody svedomia, ale v skutočnosti sa tým od lekárov a sestier vyžaduje spolupráca na niečom, čo podľa ich presvedčenia ubližuje pacientovi a ďalší život ničí.

Ako informuje írsky verejnoprávny vysielateľ RTÉ, biskupi majú obavy aj o pracovníkov lekární, keďže návrh zákona predpokladá, že budú predávať potratové tabletky. 

Biskupi žiadajú vládu a verejnosť, aby rešpektovala právo všetkých zdravotníckych pracovníkov a lekárnikov na výhradu svedomia nielen tým, že odmietnu aktívne sa podieľať na interrupcii, ale aj tým, že odmietnu svojich pacientov odkázať na potrat iným.

Taliansko ako odstrašujúci príklad

Írsky parlament sa návrhom interrupčného zákona zaoberal prvý raz začiatkom októbra, minulý týždeň sa už hovorilo aj o výhrade vo svedomí v súvislosti s povinnosťou odporučiť žene kolegu ochotného vykonať potrat. 

Poslanec za stranu Fine Gael Alan Farrell sa vyjadril, že takúto možnosť nepodporí, pretože by mala vážne dôsledky. 

„Nedávno som čítal o oblastiach v Taliansku, kde ženy musia navštíviť množstvo nemocníc, aby našli lekára, ktorý bude ochotný vykonať potrat,“ cituje Farrella rozhlasová stanica Newstalk. 

Inzercia

Podľa Farrella toto nemožno v Írsku dopustiť. „Máme povinnosť zabezpečiť žene zdravotnú starostlivosť, na ktorú má právo,“ povedal. 

Faktom je, že v niektorých regiónoch majú Talianky problém nájsť personál ochotný vykonať interrupciu. Celkovo si v Taliansku výhradu vo svedomí pri potratoch uplatňuje podľa oficiálnych údajov okolo 70 percent gynekológov a zdravotných sestier.

Taliansko si za to pred dvomi rokmi dokonca vypočulo kritiku od Rady Európy. Európsky výbor pre sociálne práva, ktorý je orgánom Rady Európy, vyhlásil, že Taliansko porušuje právo na zdravie žien, ktoré chcú potrat.

Poslankyňa strany Fianna Fáil Fiona O'Loughlin sa vyjadrila, že zdravie žien musí byť prvoradé pri všetkých lekárskych rozhodnutiach. 

„Stretla som sa s lekármi a zdravotníkmi a hoci mám porozumenie pre prípady výhrady vo svedomí, nemôžu nastať na úkor zdravia žien,“ uviedla. 

Pro-life poslankyňa Carol Nolan zase navrhla druhé referendum o potratoch. Podľa nej by mali ľudia hlasovať o štátnom financovaní potratov. „Daňoví poplatníci nehlasovali v referende za financovanie potratov, a to vrátane mnohých, čo sa vyjadrili za odstránenie ústavného dodatku,“ vravela. 

Minister zdravotníctva Simon Harris požiadal pro-life poslancov, aby rešpektovali výsledok referenda a neskúšali brzdiť legislatívny proces. Chce, aby sa mohli interrupcie v Írsku vykonávať od nového roku. 

Posledný ostrov

Kým v Írsku debatujú o podobe potratového zákona, mediálna pozornosť sa začína upriamovať na Maltu. Po írskom referende zostáva totiž ostrovný štát jediným v EÚ, v ktorom sú interrupcie nelegálne. (S podobne prísnou legislatívou zostáva ešte Severné Írsko)

Britská BBC zverejnila v piatok článok s titulkom „Malta pripravuje pôdu na diskusiu o potratoch.“ Text stojí na správe o divadelnej hre, ktorá má prezentovať hlasy za a proti potratom. Scenár vznikol z reálnych príbehov ľudí a ich skúseností s interrupciou.

„Potrat nie je u nás len tabu, ale vládne takmer až strach použiť toto slovo,“ tvrdí pre BBC maltský novinár a autor spomínanej hry Herman Grech.

Grech hovorí, že prípady nebezpečných spôsobov ukončenia tehotenstva sa stali témou, s ktorou treba ísť do verejného priestoru. V jeho hre vystupuje postava, ktorej zmenili profesiu, inak by vraj mohla prísť o prácu, ak by sa úrady dozvedeli, že podstúpila potrat v zahraničí. Iná postava stvárňuje muža, ktorý v mladosti donútil tehotnú priateľku k interrupcii, neskôr objavil vieru a stal sa pro-life aktivistom. 

Grech tvrdí, že jeho divadlo nemá byť kampaňou žiadnej strane sporu, ale má byť začiatkom diskusie o tejto téme. Zatiaľ sa mu podarilo vzbudiť pozornosť niektorých médií, ktoré nezabudli dodať, že Malta zostáva v otázke prísnej potratovej legislatívy posledným ostrovom v únii. 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame