Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
31. máj 2014

Vladimír Palko: Kresťanské eurootázniky

Pre kresťanskodemokratické strany Európy by bol najvhodnejším človekom vo funkcii predsedu Európskej komisie kresťanský demokrat, ktorý aktívne prispieva k presadeniu eutanázie, potratov a manželstiev osôb rovnakého pohlavia. 10329310_10154368525685107_4891459351157201599_n2.jpg ...

Vladimír Palko: Kresťanské eurootázniky

Pre kresťanskodemokratické strany Európy by bol najvhodnejším človekom vo funkcii predsedu Európskej komisie kresťanský demokrat, ktorý aktívne prispieva k presadeniu eutanázie, potratov a manželstiev osôb rovnakého pohlavia.

Čo je toto za nepodarený vtip, poviete si. Veď je to trápne, však?

Prepáčte, ale veď to nie je vtip. Veď to je skutočnosť.

Pre EPP je najlepší Juncker

Kongres Európskej ľudovej strany EPP, združujúcej kresťanskodemokratické a konzervatívne strany Európskej únie, zvolil 7. marca 2014 v Dubline za lídra Európskej ľudovej strany a kandidáta na predsedu budúcej Európskej komisie Jeana Clauda Junckera.

Jean Claude Juncker bol predsedom Kresťanskej sociálnej ľudovej strany, najsilnejšej politickej strany v Luxembursku. Devätnásť rokov bol luxemburským premiérom, predtým desať rokov ministrom financií. Toto je jeho štatistika v otázkach ochrany života a rodiny:

"Nepoznám liberálneho či socialistického premiéra, ktorý aktívne podporil protikresťanské stanovisko vo všetkých troch etických kauzách ako potraty, eutanázia a redefinícia manželstva. To sa podarilo len kresťanskému demokratovi Junckerovi."

Zdieľať

V roku 2008 luxemburský parlament odsúhlasil zákon o eutanázii, načo luxemburský veľkovojvoda Henri odmietol zákon odsúhlasiť. Junckerova strana síce za zákon nehlasovala, ale vôľa parlamentu bola pre Junckera prednejšia ako nedotknuteľnosť ľudského života. A tak Juncker a jeho strana spolu s ostatnými stranami zmenili luxemburskú ústavu, aby veľkovojvoda už nemal právo schvaľovať či neschvaľovať zákony. A tak veľkovojvoda už to právo nemá a Luxembursko má eutanáziu.

V roku 2012 Junckerova strana podporila zákon o uľahčení prístupu k umelému potratu tak, aby potrat bol de facto na požiadanie, a o zrušení informovanosti rodičov o tom, že ich neplnoletá dcéra podstúpi potrat.

Manželstvá osôb rovnakého pohlavia v Luxembursku ešte neplatia, ale zákon o nich schválila Junckerova vláda už v roku 2010 a predložila ho do parlamentu.

Nie že by si Jean Claude Juncker všetky tieto veci želal. Ale keď tlačia socialisti, liberáli, médiá, doba, prispôsobí sa. Nepoznám liberálneho či socialistického premiéra, ktorému by sa podarilo aktívne podporiť protikresťanské stanovisko vo všetkých troch etických kauzách, ktorými sú potraty, eutanázia a redefinícia manželstva. To sa v histórii podarilo len kresťanskému demokratovi Junckerovi.

Slovensko patrilo v terajších európskych voľbách ku krajinám, kde bola EPP veľmi úspešná. Členské strany EPP na Slovensku, SDKÚ, KDH, Most a SMK, získali šesť mandátov z trinástich.

"Petíciu 'Jeden z nás' Európska komisia pred pár dňami zmietla zo stola. Presne polovica členov komisie, vrátane predsedu Barrosa, pochádza zo strán EPP."

Zdieľať

EPP a osud iniciatívy „Jeden z nás“

Milión osemstotisíc občanov Európskej únie, z toho tridsaťtisíc na Slovensku, podpísalo petíciu „Jeden z nás“, adresovanú orgánom Európskej únie, napríklad s požiadavkou, aby EÚ nefinancovala potraty v krajinách tretieho sveta. Európska komisia petíciu pred pár dňami zmietla zo stola. Presne polovica členov komisie, vrátane predsedu Barrosa, pochádza zo strán EPP. V médiách sme zaznamenali dve zamietavé vyjadrenia eurokomisárov. Jedným bol Lotyš Andris Piebalgs, tiež z tábora EPP (pred štvrťstoročím člen Komunistickej strany Sovietskeho zväzu). Keď poslankyňa Anna Záborská kritizovala jeho odmietnutie petície, bola to teda slovná prestrelka v rámci EPP. Tak kto to vlastne nám kresťanom odmietol petíciu? „Naši“.

Členstvo v EPP ako výhoda i okovy

Keď pred štvrťstoročím zakotvil Ján Čarnogurský svoje KDH v EUCD a EDU (predchodcovia EPP), boli sme na to všetci hrdí. Ján Čarnogurský bol schopný na ich pôde upozorniť na to, že členské strany týchto zoskupení opúšťajú kresťanské princípy. V roku 1993 žiadal, aby holandská CDA vysvetlila, prečo hlasovala za zákon, ktorý bol prvým krokom k legalizácii eutanázie. Keď Valéry Giscard D'Estaing vo Francúzsku zjednotil niekoľko konzervatívnych, ale i liberálnych strán do jednej, pre ktorú žiadal členstvo v EUCD, Čarnogurský vzniesol otázku, či je to kvôli oným liberálnym stranám v poriadku. Udržiaval tému. Tie časy sú preč ako aj Čarnogurský. Dnes je už nepredstaviteľné, aby KDH v EPP otvorene kládlo takéto otázky, lebo mlčanie o nich bolo pridlhé.

Pre členskú stranu EPP, ktorá sa ešte neodkresťančila, uveďme ako príklad KDH, predstavuje členstvo v EPP výhodu, ale čoraz viac i bremeno. Výhodou je vyšší politický status poslancov, ktorí hlásajú pro-life princípy v Európskom parlamente. Keďže sú členmi najpočetnejšieho zoskupenia v europarlamente, nemožno ich len tak ľahko označiť za okrajových extrémistov. Môžu tak efektívnejšie mobilizovať proti prijatiu správ typu Estrela a Lunacek.

Inzercia

Taká strana však mnohé veci už nemôže. Nemôže už nahlas pomenovať dechristianizáciu EPP. Nemôže už povedať, že často sú jej odporcami v zápase za rodinu a život práve politici EPP. Dokonca musí týchto podporovať v rôznych voľbách. Preto KDH v Dubline podporilo Junckerovu kandidatúru, za čo Juncker Jánovi Figeľovi poďakoval. (Námietky nie sú možné aj preto, lebo by tu bol risk protiotázky, či prezidentskou kandidátkou KDH nebola Iveta Radičová.)

Kresťanská strana v EPP už nemôže predstaviť kandidáta na predsedu Európskej komisie podľa svojich predstáv. Mnohé iné politické zoskupenia tak urobili, aj keď vedia, že ich kandidát nemá šancu.

"Nie je možné, aby KDH servírovalo Slovákom emotívnu kampaň za rodinu, a súčasne na európskej úrovni podporilo do najvýznamnejšej pozície v EÚ politika, ktorý bol vždy ochotný vzdať sa hodnôt života a rodiny v prospech zachovania politickej moci."

Zdieľať

Kresťanská strana v EPP musí rešpektovať, že moc v Európskom parlamente si roky delí kartel EPP a Strana európskych socialistov PES. Súčasťou kartelovej dohody je, že polovicu volebného obdobia je predsedom parlamentu člen EPP a polovicu člen PES. V druhej polovicu končiaceho obdobia tak došiel rad na predsedu socialistickej frakcie Martina Schulza. Martin Schulz v čele socialistických poslancov bol v roku 2004 hlavným katom Rocca Buttiglioneho, ktorého kandidatúra na eurokomisára bola zamietnutá len preto, lebo Buttiglione odpovedal na otázky parlamentného výboru v súlade s katechizmom Katolíckej cirkvi. Pre ľudí ako Schulz nie je poriadny katolík osobou, ktorá môže zastávať úrad eurokomisára. Ale keďže kartel je kartel, Schulz bol v roku 2012 bez akéhokoľvek pripomenutia jeho úlohy v roku 2004 zvolený za predsedu europarlamentu. Kresťania z EPP ho voľky-nevoľky volili alebo aspoň k jeho voľbe mlčali.

Poslanec z kresťanskej strany z EPP môže hlasno bojovať v europarlamente za život a rodinu, ale ak sa člen takej strany stane eurokomisárom, musí k týmto témam päť rokov mlčať.

Treba takýto prístup skritizovať a odmietnuť? Kritika nemá zmysel bez ukázania nejakého alternatívneho prístupu. Ale to, že nejakú alternatívu treba hľadať, je z hore uvedených faktov zrejmé.

Predvolebná diskusia

Na stránke Postoya sme zaznamenali ráznejšiu predvolebnú diskusiu o tom, kresťanov na ktorej kandidátke treba voliť. KDH argumentovalo, že voliť kresťanov na kandidátke OĽANO alebo Nova – KDS - OKS znamená voliť liberálov. Táto obava bola nereálna.

Pred voľbami bolo vidno na internete vášnivé diskusie. So mnou na Facebooku spriatelená katolíčka váhala voliť Mikloška kvôli nezvoliteľnému liberálovi v strede kandidátky. Možno volila KDH, čo jej vôbec nezazlievam, len jej nikto nepovedal, že jej hlas si právom pripočíta aj Jean-Claude Juncker. Na Mikloškovej stránke na Facebooku jeden z krajských predsedov KDH napísal varovanie, aby kresťania nevolili Mikloška, lebo zvolia nejakého liberála. Predpokladám, že vôbec nevedel, kto je kandidátom jeho strany na predsedu Európskej komisie. Iná dobrá kresťanka napísala status: „Hurá, vyhrala EPP.“

Ľudia si zaslúžia byť informovaní.

"Treba si položiť otázku, či si ešte kresťania v EPP môžu povedať, že v personálnych otázkach nebudú podpisovať bianko šek. A ak nie, či je reálne sformovať kresťanskú skupinu mimo EPP."

Zdieľať

Nie je možné, aby KDH servírovalo týmto ľuďom na Slovensku emotívnu kampaň za rodinu, a súčasne na európskej úrovni v tej istej volebnej kampani podporilo do najvýznamnejšej pozície v EÚ politika, ktorý bol vždy ochotný vzdať sa hodnôt života a rodiny v prospech zachovania politickej moci.

Hľadanie alternatívy

Prvým predpokladom nájdenia alternatívy je hovoriť celú pravdu. Mnohí slovenskí kresťania, ak by im boli povedané všetky informácie, by si asi začali klásť otázky. Napríklad, či sa dobré veci nedajú z poslaneckých lavíc europarlamentu obhajovať aj bez toho, aby bolo treba poslušne voliť do najvýznamnejších funkcií v Európskej komisii i v parlamente práve tých ľudí, ktorí sú proti tým dobrým veciam.

Potom si treba položiť otázku, či si ešte kresťania v EPP môžu povedať, že v personálnych otázkach nebudú podpisovať bianko šek. A ak nie, či je reálne sformovať kresťanskú skupinu mimo EPP. Alebo či je otváranie týchto problémov iba úlohou osamelých kresťanských bežcov.

Tieto otázky sú na stole a zatiaľ nie sú na ne odpovede. Ďalej si treba povedať, že pri hľadaní odpovedí by nemali jedni kresťania druhých kresťanov vylučovať z diskusie.

Veci v Európskom parlamente možno pôjdu tak, ako šli doteraz. Ale donekonečna to nebude možné.

Vladimír Palko
Autor je predseda KDS, bývalý minister vnútra a autor knihy Levy prichádzajú.

Odporúčame

Vladimír Palko: Tri porážky

Vladimír Palko: Tri porážky

Prvé kolo prezidentských volieb prinieslo tri porážky. Každou z nich niečo končí. chess2.jpg Koniec tajnej cirkvi Drvivou porážkou Jána Čarnogurského, ktorému robil šéfa petičného výboru František Mikloško, sa skončila éra tajnej cirkvi, kolakovičovská éra. Z misie ...

Čo znamená Františkov výrok: „Kto som ja, aby som súdil?“

Čo znamená Františkov výrok: „Kto som ja, aby som súdil?“

Na internete sa nastokrát cituje otázka pápeža Františka „Kto som ja, aby som súdil?“ Takmer vždy je za tým určité schvaľovanie homosexuálneho spôsobu života. Tomuto výroku sa približujú dva citáty z Písma: „Ktože som ja (Peter), aby som mohol prekážať Bohu?“ (Sk 11,17); „Kto si ty, že súdiš cudzi...

Ján Figeľ: Hodnotenie volieb do Európskeho parlamentu

Ján Figeľ: Hodnotenie volieb do Európskeho parlamentu

Napriek nízkej účasti občania evidentne potvrdili dôležitosť a preferovanie agendy silnej rodiny a podporu pre ekonomickú cestu, nie pre ideologické smerovanie EÚ. 1854625464_1eb3c2a52d_z.jpg KDH obhájilo doterajšie dva mandáty s rezervou a posunulo sa na 2. miesto ...