Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. máj 2014

Pomoc pre rozvedených, ktorí hľadajú Krista

Dom prijatia Rodinkovo je známy predovšetkým svojimi duchovnými a formačnými programami pre snúbencov, rodiny, ale aj jednotlivcov. Nedávno sa organizátorom podaril vytvoriť slovenský rekord vo fundraisingu, keď cez darcovský portál ĽudiaĽuďom.sk počas desiatich dní vyzbierali 60 tisíc eur potrebný...

Pomoc pre rozvedených, ktorí hľadajú Krista

Dom prijatia Rodinkovo je známy predovšetkým svojimi duchovnými a formačnými programami pre snúbencov, rodiny, ale aj jednotlivcov. Nedávno sa organizátorom podaril vytvoriť slovenský rekord vo fundraisingu, keď cez darcovský portál ĽudiaĽuďom.sk počas desiatich dní vyzbierali 60 tisíc eur potrebných pre kúpu budovy, v ktorej pôsobili. Teraz jeho členovia prišli s novou myšlienkou a rozhodli sa podať pomocnú ruku tým, ktorí sa často ocitajú na periférii spoločnosti – rozvedeným.

Slovami Ježiša Krista: „Poďte ku mne všetci, ktorí sa namáhate a ste preťažení, a ja vás posilním,“ chcú organizátori Rodinkova osloviť všetkých tých, ktorí prežívajú ťažké obdobie a sú za svoju situáciu odsudzovaní okolím, a predovšetkým neprijatí človekom, ktorý mal stáť po ich boku celý život. K novému projektu založili internetovú stránku rozvedenikatolici.sk.

Názov Rodinkovo ako miesto prijatia pre rodiny môže evokovať v človeku na prvé počutie možno protichodné pocity v spojení so službou rozvedeným. Ak by sme sa však nad tým zamysleli hlbšie, v dnešnej dobe je, žiaľ, málo rodín, ktoré by sa neborili s problémami rôzneho charakteru. Takýmito rodinami respektíve manželstvami sú aj tie, ktoré sa nachádzajú v kríze, ktorá smeruje k rozpadu rodiny alebo už vyvrcholila civilným rozvodom manželstva,“ vysvetlila pre Postoy.sk dôvod spustenia takejto služby jedna z jej zakladateliek Magdaléna Froncová.

"Webstránkou rozvedenikatolici.sk chcú organizátori Rodinkova osloviť všetkých, ktorí prežívajú ťažké obdobie a sú za svoju situáciu odsudzovaní okolím, a predovšetkým neprijatí človekom, ktorý mal stáť po ich boku celý život."

Inzercia

Zdieľať

Aktivity v duchu pomoci rozvedeným podnikol už minulý rok duchovný správca Rodinkova Roman Seko, ktorý zorganizoval dve duchovné obnovy pre rozvedených. Fakt, že na prvé duchovné obnovy sa mnoho ľudí neprihlásilo, ich viedol k zamysleniu sa nad tým, ako spomínanú cieľovú skupinu osloviť. K rozvíjaniu tejto činnosti ich inšpirovali aj slová pápeža Františka, ktorý vo svojej apoštolskej exhortácii Evangelii gaudium povzbudzuje ľudí, aby išli ohlasovať evanjelium na periférie spoločnosti. „Jednou z takýchto periférií priamo v katolíckej cirkvi v istom slova zmysle sú aj rozvedení,“ uviedla Froncová. „Vzhľadom nato, že internet považujeme za dôležitú súčasť evanjelizácie, rozhodli sme k rozvedeným katolíkom priblížiť aj prostredníctvom webstránky,“ doplnila.

„Hlavnou víziou stránky, ale aj celkovo našej služby, je dať ľuďom nachádzajúcim sa v bolestnej situácii rozvodu nádej a povzbudenie, že Boh, a teda aj Cirkev stojí pri nich a že ich miluje a prijíma so všetkým, čo prežívajú, a že v Bohu nájdu uzdravenie a silu,“ zhrnula Froncová a doplnila, že ich najbližšie aktivity budú smerovať k ďalšiemu zveľaďovaniu obsahovej a funkčnej časti webstránky. „Budeme sa snažiť nadviazať aj spoluprácu so spoločenstvami, ktoré sa venujú pastorácii rozvedených, a pripravujeme aj ďalšie duchovné obnovy pre rozvedených, ktoré sú naplánované na september,“ uzavrela.

Webstránku Rozvedení katolíci založila skupina veriacich katolíkov, ktorí si prešli skúsenosťou rozpadu manželstva a zastrešuje ich Dom prijatia pre rodiny Rodinkovo. Stránka už ponúka odpovede na mnohé otázky, napr. v častiach „Zlyhal som, ako sa na mňa teraz pozerá Boh?“ či „Čo na to hovorí Cirkev?“ autori približujú cirkevné učenie pre rozvedených cez viaceré príklady z katechizmu, od Benedikta XVI. či z evanjelia. Zdôrazňujú, že „Boh Ťa neodsudzuje, aj napriek tomu, že Tvoje manželstvo skrachovalo. Bolí ho to, pretože Ťa miluje. Miluje Ťa a chce pre Teba len to najlepšie. On dal svojho syna Ježiša Krista, ktorý zomrel na kríži aj za Teba, Tvoj život, Tvoje zlyhania, On trpel na kríži spolu s Tebou a prežil aj bolesť Tvojho rozvodu a spolu s Tebou ju prežíva aj dnes.“ V časti svedectvá uverejnili aj príbeh ženy, ktorá po rozvode s neverným manželom prechádzala ťažkým obdobím a postupne našla cirkevné spoločenstvo, ktoré ju prijalo.

Na webstránke je aj niekoľko vyjadrení kňazov, jedno z nich je od prof. Ladislava Csontosa SJ, ktorý sa pastorácii rozvedených dlhodobo venuje: „Zdá sa mi, že situácia rozvedených je podobná tým, ktorých postihlo zemetrasenie alebo stroskotanie. Ostatní by sa mali správať rovnako, ako sa správajú pri iných pohromách. V tej chvíli netreba hľadať vinníka, ale treba pomáhať tým, ktorí to naliehavo potrebujú.“

Daniela Matejovičová
Autorka je študentkou žurnalistiky na FF KU v Ružomberku.

Odporúčame

25. marec v znamení bielej stužky

25. marec v znamení bielej stužky

Za posledné obdobie sa na Slovensku vzmáha hlas tých, ktorí sú aj v našej „kresťanskej“ krajine často pokladaní za spiatočníckych a nemoderných. Organizátori a zástancovia aktivít smerujúcich k udržaniu tradičných hodnôt, či skôr k ich návratu, však nepoľavujú. 25. marca je „Slovensko opäť za živo...

V Olomouci založili platformu vnútrocirkevného dialógu

V Olomouci založili platformu vnútrocirkevného dialógu

O aktuálnom stave a potrebách cirkevného spoločenstva v Česku a na Slovensku diskutovali účastníci kolokvia Na cestě k dialogu v církvi, ktoré sa konalo 16. a 17. mája v Olomouci. S iniciatívou prišlo české hnutie kresťanských mužov, združených na základe spirituality Richarda Rohra. Podľa organizá...