Ján Figeľ: Hodnotenie volieb do Európskeho parlamentu

Napriek nízkej účasti občania evidentne potvrdili dôležitosť a preferovanie agendy silnej rodiny a podporu pre ekonomickú cestu, nie pre ideologické smerovanie EÚ.

KDH obhájilo doterajšie dva mandáty s rezervou a posunulo sa na 2. miesto v poradí strán. Všetkým voličom ďakujem a ubezpečujem, že naši poslanci v EP - opäť A. Záborská a M. Mikolášik - budú Slovensko efektívne zastupovať a nesklamú ich. Teší ma, že za agendu silnej rodiny bude hlasovať v EP viacero novozvolených poslancov. Som rád, že sa hnutiu vráti mandát z volieb do NR SR po odchode J. Žitňanskej.

Výsledky volieb potvrdzujú, že doterajšia dominancia vlády jednej strany na Slovensku sa končí. Ako som avizoval v decembri, rok 2014 sa stáva rokom zvratu. Iba stabilita obyvateľom Slovenska nestačí. Ľudia potrebujú riešenia, ktoré výrazne zvýšia zamestnanosť, solidaritu a podporu rodín a zaručia viac skutočnej spravodlivosti. KDH ako skúsené, hodnotovo ukotvené a programovo orientované hnutie sa v nasledujúcom období sústredí ešte výraznejšie na praktické riešenia pre ľudí v uvedených oblastiach. Kresťanskí demokrati urobia všetko pre to, aby bol druhý polčas odlišný a perspektíva zodpovednej politiky na Slovensku mohutnela.

Rekordne nízka volebná účasť je zlou vizitkou Slovenska v Európe; a je varovaním nielen pre politické subjekty. Vyjadruje zmes odovzdanosti, apatie a ľahostajnosti veľkej časť populácie. Takéto postoje neprinášajú odpoveď na žiadne problémy doby, skôr sú otáznikom pre budúcnosť. Politika je funkciou a prejavom kultúry národa. Demokracia nepotrebuje len hodnoty a ústavné pravidlá; potrebuje hlavne ich nositeľov a obhajcov - potrebuje demokratov, aktívnych občanov. A Slovensko má dnes zodpovednosť už nielen za seba, za svoj národ, národnostné menšiny a štát, ale aj za vývoj a charakter zjednotenej Európy.

Táto zodpovednosť a nízka volebná účasť sú vážnou výzvou pre každého z nás osobne, rovnako však pre naše rodiny, školy, cirkvi a náboženské spoločenstvá, pre autority verejného života, pre celú občiansku spoločnosť.

Ján Figeľ
Autor je predseda KDH.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo