Prečo a koho treba ísť voliť do Európskeho parlamentu

Tohoročné voľby do Európskeho parlamentu sa konajú krátko po tom, čo sme si začiatkom mája pripomenuli desiate narodeniny od nášho vstupu do Európskej únie. V poslednom čase sa preto veľa hovorí o výhodách a nevýhodách, ktoré nám prinieslo naše rozhodnutie stať sa členským štátom EÚ.

Vo väčšine takýchto debát stoja na strane pozitív napríklad otvorené hranice, spoločná mena, neporovnateľne lepšie možnosti cestovať, študovať či pracovať v ostatných členských krajinách, ako to bolo pred našim vstupom, ale aj možnosť čerpať eurofondy. Pochvaľujeme si ich, hoci jedným dychom dodávame, že sme z nich v posledných rokoch financovali množstvo zbytočností a úletov a stávajú sa synonymom korupcie.

Na strane druhej sa medzi negatívnymi hodnoteniami viac či menej spomína zbytočná byrokracia, nezmyselné smernice či kvóty, ale najmä strata suverenity. Veď mnohé zákony aj u nás vznikajú na objednávku Bruselu a z národnej úrovne sa tam presúvajú právomoci vo viacerých oblastiach. Jedna z nich, kde bude v najbližšom čase najväčší tlak podriadiť sa svetonázoru „zjednotenej“ Európy, bude „konečné vyriešenie“ kultúrno-etických otázok, ktoré so sebou prinesie oslabenie tradičnej rodiny.

Zdieľať

Ukázali to napríklad aj posledné mesiace, počas ktorých Európsky parlament rozhodoval síce nie o zákonoch, ale „len“ o správach Estrela a Lunacek. Cieľom prvej menovanej bolo potlačiť právo na výhradu svedomia, ale aj podporiť umelé potraty a sexuálnu výchovu. Nakoniec správa Estrela neprešla a europoslanci rozhodli, že spomínané oblasti ostávajú v kompetencii národných štátov. Krátko nato však v pléne Európskeho parlamentu dostala zelenú správa Lunacek, ktorá je zásadnou podporou šírenia gender ideológie a požiadaviek LGBTI aktivistov.

Ak sa na to pozeráme v kontexte sobotných volieb do Európskeho parlamentu, kľúčové pri rozhodovaní sa, koho vo voľbách podporiť, sú témy ako podpora rodiny a silný hlas proti tlakom, ktoré jej postavenie podkopávajú, či vôbec obhajoba právomocí jednotlivých členských štátov EÚ.

Zdieľať

Keďže kresťanskí kandidáti sú rozdelení do viacerých strán, rozhodli sme sa urobiť malé rozhovory s predstaviteľmi tých kandidátok, ktoré považujeme za správnu, resp. prijateľnú voľbu.

Najlepší kandidáti sa podľa nás nachádzajú na kandidátkach KDH a koalície NOVA-KDS-OKS, v tesnom závese s hnutím OĽaNO. Kto by uprednostnil SDKÚ, máme aj pre neho tip na dobrý krúžok.

Špeciálne predstavovať Annu Záborskú (KDH) čitateľom Postoy.sk nie je nutné. Jej aktívna a pritom odborne podkutá a plne seriózna angažovanosť v kultúrno-etických témach je dostatočne známa. Ak by aj nebola, týmto textom to chceme ešte viac zdôrazniť. Upozorňujeme tiež, že jedno z najväčších ocenení dostala, keď bola pred dvoma rokmi propotratovými organizáciami zaradená na úplné čelo rebríčka ich odporcov, pričom ten zoznam vytvárali v celoeurópskom meradle. Jej prítomnosť a angažovanosť v centre Európy si cenia všetky európske prolife a prorodinné organizácie a bolo by donebavolajúcou hanbou, ak by sme ju my sami Slováci odtiaľ stiahli späť.

Františka Mikloška (NOVA-KDS-OKS) taktiež nie je potrebné s čitateľmi zvlášť zoznamovať. Jednu netypickú poznámku si však neodpustíme. Viaceré postkomunistické krajiny už do európskych štruktúr vyslali bývalých odporcov proti komunizmu a dôstojne tam obhajujú princípy slobody, ľudskej dôstojnosti a európskej pamäti a identity. Slovensko má takých ľudí tiež, no akoby sme ich doma aj v zahraničí skrývali. František Mikloško by bol na tomto poli veľmi dôstojným zástupcom, napokon presne takým je tu na Slovensku.

"Spory o to, ktorý hlasovací lístok je ten najsprávnejší, nevieme jednoznačne vyriešiť, ale snažili sme sa ponúknuť niekoľko osobností, ktorých by sme v Bruseli radi videli. Veríme, že v sobotu získajú vašu podporu."

Zdieľať

Taktiež je to napr. jediný súčasný kandidát do europarlamentu, ktorý v roku 2008 v NR SR hlasoval proti prijatiu Lisabonskej zmluvy, napriek jej schváleniu celým politickým spektrom. Je to presne tá zmluva, ktorej vágny jazyk a široká možnosť interpretácie umožňuje správy Estrela, Lunacek a ďalšie predpisy a nariadenia, ktoré negatívne zasahujú do práv členských štátov a tlakom ľavicových ideológií znehodnocujú dôstojnosť človeka. A vôbec aj ďalší kandidáti NOVA-KDS-OKS sú typickí svojím dlhoročným a aktívnym odporom proti centralizácii v EÚ.

Kto hľadá dobrú obhajobu kultúrno-etických otázok, nájde ju aj na kandidátke OĽaNO. Známou postavou je Branislav Škripek, podobne publicistka a členka Medzinárodnej aliancie katolíckych ženských organizácií Mária Raučinová, absolventka medzinárodných vzťahov Veronika Remišová, ktorá už v Bruseli 10 rokov pracovala, či Stanislav Trnovec, predseda Klubu mnohodetných rodín.

Kto by chcel voliť SDKÚ, odporúčame krúžkovať Andreja Kmeťa, aktívneho kresťana, člena Spoločenstva Ladislava Hanusa a odborníka na IT.

V tohoročných voľbách do Európskeho parlamentu máme na výber z viacerých dobrých kandidátov. Spory o to, ktorý hlasovací lístok je ten najsprávnejší, nevieme jednoznačne vyriešiť, ale snažili sme sa ponúknuť niekoľko osobností, ktorých by sme v Bruseli radi videli. Veríme, že v sobotu získajú vašu podporu. 

Lukáš Melicher, Lukáš Obšitník

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo