Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. október 2018

Diplomati EÚ rokujú o možnostiach obmedzenia migračných tokov do Európy

Obmedzenie migračných tokov do Európy v spolupráci s krajinami severnej Afriky je jednou z hlavných tém, ktorým sa venujú ministri zahraničných vecí krajín Európskej únie na pondelkovom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Luxemburgu.

Zníženie počtu nelegálnych migrantov prichádzajúcich do Európy znamená predovšetkým väčší dôraz na boj proti nezákonnému obchodovaniu s ľuďmi. To má zároveň zabrániť aj zbytočným úmrtiam v Stredozemnom mori, cez ktoré sa migranti snažia dostať do krajín Únie.
      

Podľa štatistík Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) v tomto roku sa do EÚ dostalo okolo 88.000 migrantov, ktorí využili migračné trasy cez Stredomorie. Ide o 40-percentný pokles oproti rovnakému obdobiu minulého roka.
      

Cieľom predstaviteľov EÚ je získať väčšiu podporu zo strany štátov severnej Afriky, odkiaľ odchádza väčšina lodí s migrantmi na palube. Na júnovom summite v Bruseli hlavy vlád a štátov EÚ podporili myšlienku takzvaných vyloďovacích centier na území severnej Afriky, v ktorých by boli umiestňovaní migranti zachránení na mori.
      

Zatiaľ však ani jeden africký štát tento plán nepodporil, hoci Únia za možných partnerov považovala Egypt a Maroko. Význam spolupráce s Egyptom pritom lídri EÚ podčiarkli na septembrovom neformálnom summite v Salzburgu.
      

Ministri na schôdzke v Luxemburgu okrem iného zhodnotia aj situáciu v Líbyi, odkiaľ prúdi do Európy najviac migrantov. K diplomatom sa mali pripojiť aj Vysoký komisár OSN pre utečencov Filippo Grandi a riaditeľ IOM Antonio Vitorino.
 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.