Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. október 2018

Izrael otvoril po štyroch rokoch hraničný priechod so Sýriou

Izrael v pondelok opätovne otvoril hraničný priechod Kunajtra so Sýriou pre mierové sily OSN. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na hovorcu izraelskej armády.

Priechod Kunajtra, ktorý sa nachádza na Izraelom okupovaných Golanských výšinách, uzavreli v auguste roku 2014 v čase prudkých bojov medzi sýrskymi vládnymi silami a povstaleckými skupinami v tejto oblasti.
      

Sýrska vláda opäť ovládla mesto Kunajtra v lete tohto roku a mierové sily UNDOF v auguste znovu začali hliadkovať v regióne.
      

DPA pripomína, že priechod pred uzavretím využívali prevažne sily UNDOF a príslušníci drúzskej etnickej menšiny žijúcej na Golanských výšinách, ktorí prechádzali do Sýrie.
      

Nárazníkovú zónu zriadili medzi Izraelom ovládanými Golanskými výšinami a Sýriou v roku 1974 po arabsko-izraelskej vojne z roku 1973.
      

V pondelok došlo aj k opätovnému otvoreniu kľúčového hraničného priechodu medzi Sýriou a Jordánskom. Po troch rokoch sa tak môže obnoviť prechod civilistov a najmä obchod medzi oboma krajinami, ktorý sa pre vojnu pozastavil.
      

Podľa agentúry AP je otvorenie týchto dvoch priechodov veľkým povzbudením pre sýrsku vládu prezidenta Bašára Asada. Obnovuje sa tým dôležitá obchodná tepna s okolitým svetom a taktiež sa tým dodáva váha tvrdeniam sýrskej vlády, že pomaly víťazí v sedem rokov trvajúcom konflikte v Sýrii.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.