ANKETA: Koho budete voliť a krúžkovať vo voľbách do Európskeho parlamentu?

Našich respondentov sme sa pýtali, koho budú voliť a krúžkovať vo voľbách do Európskeho parlamentu.

Ján Košturiak, spoločnosť IPA Slovakia: Budem krúžkovať Braňa Škripeka, aby pomáhal chrániť kresťanské hodnoty a rodinu.

"Budem krúžkovať Braňa Škripeka, aby pomáhal chrániť kresťanské hodnoty a rodinu."
Ján Košturiak

Zdieľať

Jozef Predáč, predseda občianskeho združenia Liga pár páru: Voliť budem KDH a iste budem krúžkovať Anku Záborskú. Druhé miesto krúžkovania si ešte rozmyslím, lebo minimálne ďalšie tri krúžky by som chcel dať ľuďom, ktorých poznám, vážim si a bolo by dobré, aby sa do európskeho parlamentu dostali.

Marek Nikolov, občianske združenie Pastor bonus: Domnievam sa, že Anna Záborská si za dlhoročnú aktivitu vo Fóre života a za jej vytrvalú podporu tém života na Slovensku a v Európskom priestore zaslúži byť pre kresťanov prvou voľbou vo voľbách do Európskeho parlamentu. Na majstrovstvách sveta v hokeji práve zažíva Slovensko generačnú výmenu, ktorá je pre našu hokejovú budúcnosť dôležitá a kľúčová. Nastal čas nielen pre novú generáciu hokejistov, ale aj pre novú generáciu mladých, perspektívnych ľudí s dobrým srdcom a výnimočnou odbornosťou v politike. V tejto súvislosti stojí za spomenutie tandem Veronika Remišová a Branislav Škripek. Z mladej generácie nepoznám osobne kompetentnejšiu, ľudsky a odborne podkutú osobu pre prácu v Európskom parlamente, ako je Veronika Remišová. V spolupráci starších skúsených a mladých perspektívnych je naša politická a aj hokejová budúcnosť.

"Na Záborskej oceňujem, že sa so svojím konzervatívnym presvedčením presadila na nepriateľskom území a že ju bolo stále cítiť na Slovensku, keď podporila veľa užitočných projektov."
Martin Hanus

Zdieľať

Martin Hanus, zástupca šéfredaktora časopisu .týždeň: Bol by som najradšej, keby sa kandidát, ktorého budem krúžkovať, dal oddeliť od strany, za ktorú kandiduje. Ale, žiaľ, nie je to možné. V sobotu preto podstúpim menšie martýrium: môj hlas poputuje komótnemu KDH, hoci to by si zaslúžilo ďalší výprask ako v prezidentských voľbách. Ale tentoraz mu tento výprask neprajem, pretože aj v budúcom europarlamente chcem vidieť Annu Záborskú. Na Záborskej oceňujem, že sa so svojím konzervatívnym presvedčením presadila na nepriateľskom území. A takisto oceňujem, že ju bolo posledných desať rokov stále cítiť na Slovensku, keď morálne aj finančne podporila veľa užitočných projektov. Preto jej patrí môj krúžok.

Anton Srholec, rím.-katolícky kňaz, riaditeľ resocializačného centra Resoty: Zjednotenú Európu vysnívali, naplánovali, oddreli a uviedli do života kresťanskí demokrati. Je povinnosťou kresťanov Európu chrániť a podporovať. Ona sa môže rozvíjať len v tomto duchu. Budem voliť kresťanov a demokratov.

Milan Garbiar, manažér, partner konzultačnej spoločnosti: Voliť budem KDH. Nie preto, že by som bol spokojný s tým ako KDH zastáva konzervatívnu politiku na Slovensku, ale najmä pre osobnosť Anny Záborskej. Anna Záborská svojim vplyvom a vodcovstvom v kultúrno-etických otázkach presiahla hranice Slovenska a je političkou európskeho významu. Veľkým sklamaním je pre mňa fakt, že o hlasy konzervatívneho voliča sa uchádza aj František Mikloško spôsobom, ktorý s veľkou pravdepodobnosťou môže posunúť do parlamentu človeka, ktorý stojí na opačnej strane barikády v kultúrno-etických otázkach.

"Ešte nie som rozhodnutý. Uvažujem medzi podporou Anny Záborskej na kandidátke KDH alebo Františka Mikloška na kandidátke NOVA."
Miroslav Lettrich

Zdieľať

Miroslav Lettrich, rím.-katolícky kňaz a bloger: Ešte nie som rozhodnutý. Uvažujem medzi podporou Anny Záborskej na kandidátke KDH alebo Františka Mikloška na kandidátke NOVA.

Mojou túžbou bolo, aby slovenskí kresťania vytvorili jednu kandidátku, ktorá by mohla získať 30 - 40 % voličov, čo by bolo reálne. Žiaľ, slovenskí kresťania sa radšej spoja s liberálmi, než by sa dohodli medzi sebou, čo je veľmi smutné. Podľa mojich informácii KDH ponúklo ostatným kresťanským kandidátom miesto na ich kandidátke, ale pod podmienkou, že vstúpia do KDH. Takúto ponuku považujem za spupnú a arogantnú. Žiaľ, obávam sa, že voľby dopadnú ďaleko za možnosťami slovenských kresťanov.

Monika Hricáková, riaditeľka Domu Quo Vadis: Budem krúžkovať Záborskú a pravdepodobne Dilonga alebo Mikolášika. Poznám ich z rôznych akcií, viem, že sú aktívni a reálne pracujú. Pani Záborskú si tiež veľmi vážim za jej odvahu bojovať a veriť.

"Zdá sa, že po prezidentských voľbách pokračuje príjemný trend, že si je z čoho vyberať, až má človek dilemu. Budem voliť Ferka Mikloška a k nemu zakrúžkujem Žitňanskú."
Terézia Rončáková

Zdieľať

Terézia Rončáková, publicistka a vysokoškolská učiteľka: Budem voliť Ferka Mikloška a k nemu zakrúžkujem Žitňanskú. Zdá sa, že po prezidentských voľbách pokračuje príjemný trend, že si je z čoho vyberať, až má človek dilemu... Vedela by som si vybrať aj v Obyčajných ľuďoch. A, samozrejme, v KDH - povedala by som dokonca, že mojou hlavnou srdcovou kandidátkou je pani Záborská. Ale keďže tá bude zvolená na 110 percent, dovolím si trochu nezvyčajný voličský ťah a podporím stranu, ktorá mi je srdcu milšia ako jej KDH.

Alojz Rakús, lekár, bývalý minister zdravotníctva SR: Františka Mikloška som vždy považoval za žiarivú stálicu parlamentnej politiky, pretože sa v ňom neopakovateľne spája jednoznačná kresťanská hodnotová orientácia s politickou vyspelosťou, schopnosť rozpoznať vážnosť problému s nebojácnosťou pri hľadaní a obhajovaní pravdy, jasnosť a neúhybnosť argumentácie s vedomostným zázemím a porozumením ľudskej povahe. To všetko so svojským šarmom a zmyslom pre humor. Preto chcem vyjadriť svoju podporu Františkovi Mikloškovi v nastávajúcich voľbách aj takto navonok (a pred tými, ktorí ho možno tak dobre nepoznajú). Som presvedčený, že v Európskom parlamente bude Slovensko reprezentovať so zrelou múdrosťou osvedčeného a známeho politika, o ktorom sa vie, čo sa dá od neho očakávať.

Peter Gonda, riaditeľ a ekonóm Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika: Voliť a krúžkovať budem Ondreja Dostála na kandidátke Nova – OKS – KDS. Poznám ho osobne veľa rokov a dôverujem mu po ľudskej, hodnotovej a i politickej stránke. Považujem ho za čestného, slušného, nebojácneho a konzistného človeka. Tiež ho poznám ako toho, kto aktívne, dôsledne a argumentmi podložene presadzuje slobodnejšie podmienky na Slovensku a princípy, na ktorých bol postavený úspech Západu. Svojimi činmi to viackrát potvrdil aj v prípade boja proti politickej centralizácii EÚ. Ondreja Dostála ako protrhovo orientovaného euroskeptika preto považujem za najlepšieho kandidáta do Európskeho parlamentu. Môže a som presvedčený, že v prípade zvolenia bude, hlasom slobody a zdravého rozumu vyvažovať sociálnych inžinierov, snažiacich sa z EÚ vytvoriť spoločný štát, postavený na centrálne riadenej harmonizácii podmienok a centrálnej regulácii ľudí a ich aktivít.

"Určite Annu Záborskú. Slovensko ma málo uznávaných politikov na európskej úrovni, ktorí reprezentujú tradičné hodnoty so šarmom a potrebným dôrazom."
Martin Luterán

Zdieľať

Martin Luterán, rektor Kolégia Antona Neuwirtha: Určite Annu Záborskú. Slovensko ma málo uznávaných politikov na európskej úrovni, ktorí reprezentujú tradičné hodnoty so šarmom a potrebným dôrazom. Pani europoslankyňa Záborská takou političkou je. Skúsenosti a meno, ktoré si v Európe získala sú vzácnou hodnotou, ktorú by bolo škoda nevyužiť. Aj preto dúfam, že nás bude reprezentovať aj naďalej.

Patrik Daniška, predseda Inštitútu pre ľudské práva a rodinnú politiku (HFI): V týchto voľbách dám svoj hlas KDH. Hlavný dôvod je ten, že na prvom mieste kandidátky je Anna Záborská, teda politička, ktorá by v Európskom parlamente nemala chýbať. Pani Záborská má skúsenosti, schopnosti a energiu, ktorú jej môžeme len ticho závidieť. Je európskym lídrom v témach ochrany života a rodiny a v europarlamente má veľmi silnú pozíciu. Aj na ďalších miestach kandidátky KDH sú vhodní kandidáti, zvlášť Miroslav Mikolášik, ktorý taktiež spravil ohromný kus roboty v europarlamnete, napríklad v oblasti bioetiky.

Som rád, že sa dobrí kandidáti nachádzajú aj na kandidátkach iných strán, osobne poznám napríklad Veroniku Remišovú, Máriu Raučinovú, Stana Trnovca, Františka Mikloška, Andreja Kmeťa, a myslím si, že tak oni, ako aj niektorí ďalší kandidáti sú hodní podpory. Títo kandidáti sa však nenachádzajú na prvých miestach kandidátky, a je tu riziko, že sa nemusia prekrúžkovať, a tak hlas prepadne menej vhodnému kandidátovi. KDH má v týchto eurovoľbách najlepšiu kandidátku, pretože má dobrých kandidátov už na prvých miestach, takže nemám strach, že môj hlas prepadne niekomu, koho nechcem podporiť.

- lo -

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo