Anna Záborská: Európa sa musí vrátiť k hodnotám, z ktorých vznikla

Anna Záborská je dlhoročná poslankyňa a jedna z vedúcich osobností Európskeho parlamentu. Vo voľbách kandiduje na kandidátke KDH pod číslom 1.

Rozhodli ste sa opäť kandidovať do Európskeho parlamentu. Vidíte tam ešte veľa práce, ktorú treba urobiť?

Áno, predovšetkým v dvoch rovinách. Jedna súvisí s ochranou ľudského života od počiatku, tá druhá sa týka posilnenia postavenia rodiny v európskej legislatíve.

EP rieši množstvo rozličných vecí, v súvislosti s Vašou činnosťou sa veľa hovorilo o kultúrno-etických otázkach. Ktoré témy budú podľa Vás v ďalšom funkčnom období EP kľúčové a ako sa im budete venovať?

Tieto voľby do Európskeho parlamentu patria k najdôležitejším v dejinách Slovenska, ale aj projektu európskej spolupráce. Novozvolený Európsky parlament rozhodne, či sa vydá cestou oslabovania rodiny a kresťanských hodnôt v Európe, akú ponúkajú socialisti a liberáli, alebo sa vydá osvedčenou cestou kresťanských demokratov so zameraním na životnú úroveň, zamestnanosť a silné rodiny. Ja spolu s kolegami z KDH budeme presadzovať také európske riešenia, ktoré posilnia rodinu. Predovšetkým cez pozmeňujúce návrhy vo výboroch (keďže Európsky parlament nemá právomoc navrhovať legislatívu), ale aj prípravou nelegislatívnych uznesení, ktorými Parlament môže vyzvať Komisiu, aby konala.

Čo dnes podľa vás potrebuje Európa a Európska únia? Akú úlohu by v nej malo zohrávať Slovensko?

Európa sa musí vrátiť k hodnotám, z ktorých vznikla. K úcte k ľudskému životu a jeho dôstojnosti, k rešpektovaniu prirodzeného práva a skutočnej solidarite. Slovensko je rovnoprávnym členom Únie, môže prichádzať s iniciatívou. Na to je však potrebné začať širokú spoločenskú diskusiu o našej predstave Európy. Táto diskusia začína od odvahy riešiť vlastné problémy, od korupcie cez nezamestnanosť až po vymožiteľnosť práva.

Koho okrem vás by mali voliči na vašej kandidátke krúžkovať?

Nie je na mne, aby som voličom hovorila, komu majú dať prednostný hlas. Preto poviem len to, komu dám druhý krúžok ja. Janka Hudackého poznám roky nielen ako dobrého ekonóma, ale aj ako človeka, ktorý o hodnotách nielen hovorí, ale ich aj sám žije. A to je pri politikovi veľmi dôležité.

- lm, lo -

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo