Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
21. máj 2014

František Mikloško: Kresťanstvo porazilo komunizmus, Európa sa k nemu musí hlásiť

František Mikloško je bývalý disident, prvý predseda ponovembrovej SNR a dlhoročný poslanec NR SR. Do Európskeho parlamentu kandiduje na kandidátke koalície NOVA-KDS-OKS pod číslom 3. f-miklosko2.jpg Rozhodli ste sa kandidovať do Európskeho parlamentu, čo znamená, ž...

František Mikloško: Kresťanstvo porazilo komunizmus, Európa sa k nemu musí hlásiť

František Mikloško je bývalý disident, prvý predseda ponovembrovej SNR a dlhoročný poslanec NR SR. Do Európskeho parlamentu kandiduje na kandidátke koalície NOVA-KDS-OKS pod číslom 3.

Rozhodli ste sa kandidovať do Európskeho parlamentu, čo znamená, že v prípade zvolenia do značnej miery opustíte slovenskú politickú scénu. Prečo ste sa tak rozhodli?

Zvolením do EP by politik nemal stratiť kontakt s domácou politickou a spoločenskou pôdou. Naopak, z pohľadu politiky v Európe by sa mal ku nej stále vyjadrovať. Žiaľ medzi týmito dvomi rovinami existuje u nás veľké komunikačné prázdno. Takže naopak, ak budem zvolený do EP, chcem byť v tomto zmysle na Slovensku stále prítomný.

EP rieši množstvo rozličných vecí, čo bude vašou hlavnou agendou, ak by ste boli do EP zvolený? Na aké konkrétne problémy sa plánujete zameriavať?

Samozrejme, človek sa musí najprv v tomto novom svete zorientovať. Ale 20 rokov som sa v slovenskom parlamente angažoval v oblasti kultúry, školstva, vedy, ľudských práv a politiky. Túto skúsenosť a znalosti by som teda považoval za východisko v angažovaní sa na pôde EP.

Inzercia

Čo dnes podľa vás potrebuje Európa a Európska únia? Akú úlohu by v nej malo zohrávať Slovensko?

Keď padol komunizmus Európa zažívala vrcholiacu éru zjednocovania. Dnes vidíme opačné tendencie. Okrem vnútorných pnutí v mnohých západných krajinách môžme očakávať zápas a diskusie o ďalšej podobe EÚ. Slovensko je povinné pripomínať zápas postkomunistických krajín o slobodu a ľudskú dôstojnosť. Ona bola vždy predpokladom ekonomiky i politiky. Okrem toho by Slovensko malo pripomínať, akú rozhodujúcu úlohu hralo kresťanstvo v týchto krajinách v zápase s komunistickou ideológiou.

V roku 2008 ste v NR SR hlasovali proti prijatiu Lisabonskej zmluvy. Vidíte centralizmus EÚ ako problém aj dnes? 

Proti Lisabonskej zmluve sme v NR SR hlasovali ako jediní Vladimír Palko, Rudolf Bauer, Pavol Minárik a ja. Hlasovali sme tak preto, lebo jednak v preambule tejto zmluvy chýba akákoľvek zmienka o kresťanstve a všetko ostatné v nej už potom nie je možné odvodzovať od kresťanských princípov. A hlasovali sme proti aj preto, lebo v ďalších, aj vážnych rozhodnutiach EÚ, budú podľa ustanovení tejto Zmluvy malé krajiny hrať úlohu skôr pozorovateľa. Veľké krajiny, ak sa dohodnú, ich jednoducho pohodlne prehlasujú. A to je v zásadnom rozpore s navonok proklamovanou tézou, že EÚ je spoločenstvo rovnocenných štátov.

Koho okrem vás by mali vaši voliči na vašej kandidátke krúžkovať?

Ja si veľmi vážim dlhoročnú angažovanosť Ondreja Dostála v zápase o ľudské práva.

- lm, lo - 

Odporúčame

Festival Lumen už po 22-krát v Trnave

Festival Lumen už po 22-krát v Trnave

Už 22. ročník Festivalu Lumen tradične otvorí 6. a 7. júna 2014 kultúrne leto v Trnave. Koncept city music festivalu ponúkne trnavčanom, mladým z celého Slovenska i zahraničným účastníkom zaujímavý program na viacerých miestach. _mg_9659-2.jpg Zo zahraničných kapiel ...