Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
11. október 2018

Zvykajme si, Vianoce budú celoročné

Bude raz vianočná výzdoba aj v lete na kúpaliskách? 
Zvykajme si, Vianoce budú celoročné

Zákazníci prechádzajú okolo vianočného stromčeka v Londýne 6. augusta 2018. FOTO TASR/AP

„Už zasa bláznia Santovia domodra,
výzdoby v Tescách od polky októbra.“

Tieto slová spieva Sima Martausová v pesničke Vianočná utópia. Je to stále trefný a aktuálny song, hoci dnes by jeho text zniesol aj úpravu v dátumoch. 

Nedávno sa v našich médiách opäť analyzovalo, prečo obchodné reťazce začali predávať vianočný tovar zase o čosi skôr – niektorí už v polovici septembra. Obchodníci zväčša vysvetľujú, že vianočný sortiment ponúkajú v tomto období preto, aby vyšli v ústrety zákazníkom, ktorí sa chcú vyhnúť predvianočnému zhonu.

Je na samostatnú diskusiu, či pre ľudskú neresť, akou je zhon za mnohými zbytočnosťami, posunieme atmosféru krásnych sviatkov o pár mesiacov dopredu. 

Ale darmo, je to takmer globálna téma. Stačí pár minút googliť a zistíte, že príliš skoré Vianoce riešia ľudia na celom Západe – a každoročne.

Tak napríklad Londýnčania na sociálnych sieťach rozoberali, že vianočné svetlá na Oxford Street sa rozsvietili tento rok už 26. septembra. 

Tlačové agentúry informovali, že londýnsky obchodný dom Selfridges, prvýkrát otvorený už v roku 1909, predstavil vyše 500 vianočných výrobkov vrátane ozdôb na stromček 145 dní pred Štedrým dňom. Vonku bolo augustových 30 stupňov. 

Líder Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva Gerard Batten sa na Twitteri začiatkom septembra sťažoval, že v obchode vidí vianočné cukrovinky a ozdoby, čo podľa neho negatívne vplýva na deti, a navrhuje, aby sa takéto praktiky zákonom zakázali. 

Ale aj v Ázii vedia vyjsť nedočkavým zákazníkom v ústrety. Tento týždeň vyšla vo svetových agentúrach správa o tom, že supermarkety v thajskom hlavnom meste Bangkok majú už teraz v ponuke vianočné stromčeky, ktoré je možné záväzne objednať s tým, že ich dodávanie bude prebiehať od začiatku decembra.

Inzercia

Ide síce o ponuku hlavne pre cudzincov zo západných krajín, ktorí sa v prevažne budhistickom Thajsku stretávajú s problémom, kde kúpiť aspoň trochu vzhľadný stromček. Riešením bývajú podľa TASR náhrady z plastu, ale aj napríklad vianočne ozdobené palmy.

Nejde však iba o nakupovanie a výzdobu, ale celú kultúru akýchsi celoročných Vianoc. V súvislosti so skorými koledami v nákupných centrách či iných priestoroch si každý rok pofrfleme, ale postupne si zvykáme. 

Že sa latka dá ešte posunúť, dokázala toto leto česká televízna stanica Nova cinema, ktorá vysielala cez letné prázdniny vianočné filmy.

„Letos to přišlo nečekaně brzy. Co na tom, že je venku třicet nad nulou? My máme Vánoce!“ Tak znela upútavka televízie, ktorá oznamovala, že diváci sa môžu každú júlovú nedeľu tešiť na zasneženého Santa Klausa. 

Možno práve táto upútavka českej televízie odhaľuje podstatu kultúry celoročných sviatkov: „My máme Vianoce!“ 

No a čo, že na Vianoce sa predošlé generácie tešili celý rok a trpezlivo vyčkávali, kedy prídu tie krásne chvíle. Nie, dnes si jednoducho povieme, že máme Vianoce a cestou z kúpaliska nakúpime salónky. 

Nezostáva nič iné, len si v polovici októbra úprimne zaželať: Šťastné a celoročné!

Odporúčame