Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
10. 10. 2018, 13:51

Z národného programu SNS ostala len ruská karta

Prečo Andrej Danko nie je naivný rusofil.
Z národného programu SNS ostala len ruská karta

Andrej Danko v ruskej Štátnej dume. Zdroj: facebook Andreja Danka

Z médií a sociálnych sietí sa valí kritika na adresu Andreja Danka za jeho stretnutie so šéfom ruskej Štátnej dumy Vjačeslavom Volodinom a výroky, že sankcie voči Rusku sú zbytočné. „Vjačeslav vás všetkých pozdravuje,“ provokuje šéf SNS na svojom facebooku a s každým ďalším kritickým článkom si spokojne mädlí ruky. Pretože dobre vie, že presne toto mu smerom k jeho voličom funguje.

Nie, tento text nemá byť holdom politickej inteligencii Andreja Danka. Len skromným, empatickým zamyslením sa nad neľahkým údelom dnešného predsedu SNS. Napriek tomu, že doba identitárnej politiky by pre lídra národnej strany mala byť ozajstným tematickým eldorádom. Lenže čo keď ten náš má v toľkých oblastiach zviazané ruky?

Šermovať do nemoty s maďarskou kartou, tak ako to robili jeho stranícki predchodcovia, sa už dnes nedá tak voľne ako kedysi. Okrem toho, že Orbán je v mnohých témach spojenec, to už trochu vyšlo z módy a čo je najdôležitejšie, s maďarskou stranou sedí SNS vo vláde. A ako už predseda Danko viackrát zdôraznil, táto koalícia predsa nemá alternatívu. Tak načo riskovať.

Ani na NATO nemôže len tak útočiť, keďže jeho nominanti na ministerstve obrany obhajujú členstvom v tejto organizácii každý, aj ten najnezmyselnejší zbrojársky nákup. Tému rizík spojených s migračnou krízou tiež už lepšie uchopili iní politici (Fico, Sulík), ktorí majú na to, aby s ňou hrali úplne inú ligu a na oveľa širšom ihrisku. Podobne to je aj s kultúrno-etickými témami, v ktorých tu vyrástli oveľa autentickejší bojovníci, ako je náš predseda parlamentu.

Pravda je jednoducho taká, že národný program SNS sa rozsypal a ostala z neho len ruská karta. To všetko v situácii, keď sa napravo od SNS čoraz viac rozťahujú kotlebovci, rastie Harabin a formuje sa nová Národná koalícia. Zároveň je jasné, že Smer sa po jarnej kríze pozviechal, nadýchol sa k novým sociálnym balíčkom a v sociálnych a ekonomických témach mu Dankova strana len ťažko dokáže konkurovať. S prílevom zaujímavého počtu sklamaných voličov Smeru v SNS teda tiež veľmi počítať nemôžu.

O účinnosti ruskej karty však Danko nemá pochybnosti. Potvrdzujú mu to stranícke prieskumy, podľa ktorých voliči SNS tú jeho agendu oceňujú. Zdieľať

O účinnosti ruskej karty však Danko nemá pochybnosti. Potvrdzujú mu to stranícke prieskumy, podľa ktorých voliči SNS túto jeho agendu oceňujú. Takéto nastavenie voličov nakoniec dokazujú aj verejné dáta. Podľa výskumu, ktorý v roku 2016 uskutočnila agentúra Focus pre Globsec Policy Institute, vidí približne polovica Slovákov geopolitické miesto Slovenska uprostred medzi Západom a Východom (v zmysle Ruska). To znamená, že slovenská spoločnosť je výrazne menej protiruská ako česká a maďarská, o poľskej ani nehovoriac.

Spomedzi voličov jednotlivých strán patrili priaznivci SNS k tým voči Rusku najústretovejším. Na otázku, či by Slovensko malo byť súčasťou Západu, Východu alebo zostať niekde uprostred, si približne 64 percent z nich vybralo práve strednú cestu. Viac takýchto voličov, takmer 67 percent, mala spomedzi parlamentných strán len ĽSNS.

Funkcia predsedu parlamentu dáva Dankovi zároveň množstvo ceremoniálnych príležitostí, aby bol v tejto téme o krok pred konkurenciou. Štefanovi Harabinovi by rečniť v ruskej Štátnej dume asi neumožnili.

Andrej Danko má dnes imidž naivného rusofilného prostáčika, ktorý je hodný len každodenného výsmechu. Je to však trochu falošný obraz. Predseda SNS hrá s emocionálne silnou kartou. Jedinou, ktorá mu zostala k dispozícii, ale spoľahlivo o nej vie, že funguje. Má svoj plán a mediálna kritika spojená s masívnym šírením statusu s priateľom Vjačeslavom je jeho súčasťou.

To, že sa občas snaží tak urputne, až to pôsobí komicky, je iná vec.

Článok vyšiel s podporou Nadácie Konrada Adenauera.

Odporúčame