Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
10. október 2018

Pripravili black list s kandidátmi, ktorí nepodporili zákaz hazardu

Kandidáti na starostov a poslancov po celom Slovensku môžu podpísať Deklaráciu Zastavme hazard.
Pripravili black list s kandidátmi, ktorí nepodporili zákaz hazardu

Stránka zradili.com voličom ukáže, ktorý poslanec ako hlasoval pri hazarde.

Mesiac pred komunálnymi voľbami spustili aktivisti z iniciatívy Zastavme hazard a Aliancie za rodinu kampaň, ktorá má voličom pomôcť identifikovať tých kandidátov, ktorí nepodporili zákaz herní v Bratislave.

Pripravili tiež Deklaráciu Zastavme hazard, ktorú môžu podpísať kandidáti na primátorov, starostov a poslancov po celom Slovensku. 

Aktivisti dnes predstavili samostatnú webovú stránku www.zradili.com s informáciami o poslancoch mestského zastupiteľstva, ktorí minulý rok nehlasovali za zákaz hazardu v Bratislave. Na webe sú aj mená tých, ktorí zákaz podporili ako poďakovanie pre poslancov, ktorí nezradili dôveru voličov. 

„Bratislava ostáva mestom hazardu a občania majú právo vedieť, kto za to môže,“ uviedol Peter Beňa z iniciatívy Zastavme hazard. 

Stavte si na poslanca

Na stránke www.zradili.com možno nájsť základné informácie o stave hazardných hier v Bratislave (počet prevádzok, automatov a podobne) a ich porovnanie s Viedňou a Brnom.

Hlavná časť webovej stránky je spomínaný zoznam poslancov bratislavského Mestského zastupiteľstva. Spracovaný je interaktívnym spôsobom s grafikou rulety, kde si môžete „tipnúť“ na konkrétneho poslanca. 

Po kliknutí na jeho meno sa roztočí ruleta a vzápätí sa ukážu stručné informácie o tom, ako daný poslanec hlasoval a na aké funkcie v týchto voľbách kandiduje. K dispozícii je aj krátky komentár aktivistov ku kandidátovi, pri niektorých sa nachádza aj výrok kandidáta k téme hazardu. 

Interaktívny zoznam bratislavských mestských poslancov na stránke zradili.com. 

O zákaze hazardu v Bratislave sa hlasovalo prvý raz 16. februára 2017, keď na schválenie zákazu chýbal jeden hlas. O návrhu sa opätovne – už úspešne – hlasovalo 30. marca, keď za návrh hlasovalo 27 poslancov, jeden poslanec sa zdržal a dvaja nehlasovali. Prítomných na hlasovaní bolo 30 poslancov, niektorí však odišli na protest zo sály tesne pred hlasovaním. 

Inzercia

Krajský súd tento rok v lete rozhodol, že Bratislava prijala zákaz herní protizákonne, keďže o zákaze hlasovala dvakrát. Voči verdiktu podalo mesto kasačnú sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd. 

„Zákaz hazardu v Bratislave fungoval, rovnako ako funguje vo Viedni či v Brne, a keby ho súd nezrušil, od januára sme mohli mať v Bratislave už len jedno kasíno s 54 hernými zariadeniami. Od roku 2022 mohla byť Bratislava bez herní a kasín. Miesto toho máme v Bratislave 97 herní a kasín s 2 433 hernými zariadeniami a ich počet bude len rásť,“ vyhlásil Jozef Melicher z iniciatívy.

Podľa aktivistov sa v tejto situácii mesto ocitlo aj vďaka poslancom, ktorí nehlasovali za zákaz hazardu. Drvivá väčšina týchto mestských poslancov podpísala petíciu za úplný zákaz herní a kasín. 

Petícia bola zákonná požiadavka na to, aby mohli poslanci o zákaze vôbec hlasovať. Podpísalo ju 136 139 dospelých Bratislavčanov. 

Deklarácia pre kandidátov na celom Slovensku

Druhá časť kampane predstavuje Deklaráciu proti hazardu na stránke www.zastavmehazard.sk. Ako vysvetlil Michal Svetko, kandidáti v komunálnych voľbách z celého Slovenska môžu na nej verejne oznámiť svojim voličom, že budú hlasovať za zákaz herní vo svojom meste, prípadne za prísnu reguláciu, ak ju zákon v budúcnosti umožní. 

„V tejto súvislosti budeme oslovovať predsedov všetkých parlamentných strán so žiadosťou o stretnutie, na ktorom im ponúkneme možnosť informovať svojich voličov o ich zámeroch v oblasti hazardu,“ uviedol Svetko.

K téme:
Čo si myslia o hazarde kandidáti na primátora Bratislavy? Zdieľať

Súčasťou textu Deklarácie je záväzok, že kandidát v prípade predloženia petície za zákaz umiestnenia herní a kasín bude podporovať a hlasovať za prijatie všeobecne záväzného nariadenia podľa vôle občanov, ktorí túto petíciu predložili. 

Signatári Deklarácie takisto sľubujú, že budú žiadať premiéra a ministra financií o zmenu legislatívy tak, aby sa zrušila povinnosť petície s podpismi 30 % obyvateľov obce (či 15 % obyvateľov Bratislavy a Košíc) a tak sa mestám a obciam umožnilo efektívne zakázať hazardné hry. 

Zároveň by mali požadovať, aby obce samy mali možnosť obmedziť počet herní a kasín v obci, tiež obmedziť maximálny počet herných zariadení v týchto prevádzkach, ako aj obmedziť maximálny počet herných zariadení v obci.

Odporúčame

Na banky sme pritlačili málo

Na banky sme pritlačili málo

Michal Horváth o tom, ako za krízou stáli bankári s politikmi, že Taliansko je hrozbou aj pre nás a prečo si dať pozor na tých, čo hovoria, že štát vie riadiť ekonomiku lepšie.