Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
10. október 2018

Zbierka najväčších mýtov o histórii cirkvi, ktoré ste počuli

Prinášame provokatívny americký bestseller Vyriekli krivé svedectvo, ktorý odhaľuje najrozšírenejšie falošné tvrdenia o histórii nášho sveta.
Zbierka najväčších mýtov o histórii cirkvi, ktoré ste počuli

Rodney Stark: Vyriekli krivé svedectvo, Postoj, preklad: L. Obšitník, 2018

Keď sa Krištof Kolumbus v roku 1492 vydal na plavbu na západ, smiali sa z neho kráľovské dvory a predovšetkým cirkev, ktorá učila, že Zem je plochá doska.

Pravdou pritom je, že v čase Krištofa Kolumba vzdelaní Európania vrátane cirkvi už niekoľko storočí vedeli, že Zem je guľatá. Pápeži počas veľkého zotročovania Indiánov a afrických černochov opakovane vydávali buly na ich obranu a na otrokárov dokonca vyhlasovali exkomunikáciu. Väčšina najvýznamnejších vedcov 16. a 17. storočia bola veľmi zbožná a motiváciou k novým objavom im bola práve ich viera.

Mýty o spiatočníctve cirkvi však tvoria slušnú zbierku. Cirkev bola podľa nich odjakživa brzdou pokroku, obhajovala otroctvo, brojila proti slobodymilovným vedcom a keby sa temný stredovek neskončil, dodnes by sme trpeli v temnote nevzdelanosti. V Postoji sme sa preto rozhodli vydať knihu Vyriekli krivé svedectvo, aby sme im nastavili zrkadlo.

Väčšina takýchto tvrdení vznikla v období náboženských vojen, počas ktorých víťazila propaganda a politické víťazstvá boli cennejšie než pravda. Napriek odstupu niekoľkých storočí sú však stále veľmi rozšírené a viaceré z nich sa aj na slovenských školách dodnes vyučujú (schválne: vezmite si do rúk učebnicu dejepisu svojich detí a skontrolujte, koľko podobných tvrdení sa v nej nachádza).

Inzercia

Autor Rodney Stark v knihe odkrýva najväčšie mýty o histórii katolíckej cirkvi, prenikavým spôsobom odhaľuje ich pôvodcov a na základe výskumu rešpektovaných historikov z posledných desaťročí vykresľuje, že k úspechu Európy a západného sveta podstatným spôsobom prispela práve cirkev. Viaceré pochybenia kresťanov priznáva, no vysvetľuje, že k nim dochádzalo napriek učeniu cirkvi, nie vďaka nemu. Počas tzv. vedeckej revolúcie došlo k mnohým veľkým objavom, no v skutočnosti išlo o prirodzený proces založený na postupnom pokroku, ku ktorému došlo v stredoveku. Ako raz povedal veľký fyzik Isaac Newton: „Ak som videl ďalej ako ostatní, bolo to preto, lebo som stál na ramenách obrov.“

Kniha nám ukáže históriu nášho sveta z inej perspektívy, než na akú sme zvyknutí. Zaujímavé je na nej aj to, že hoci bráni hlavne katolícku cirkev, jej autor nie je katolíkom. Rodney Stark vyrástol ako protestant a dnes pôsobí ako profesor sociológie na najväčšej baptistickej vysokej škole Baylor University v americkom Texase. Jeho predchádzajúce knihy vyšli vo svete v 17 rôznych jazykoch, jeho dielo Vzostup kresťanstva sa stalo celosvetovým bestsellerom.

Knihu Vyriekli krivé svedectvo si môžete zakúpiť v predpredaji v našom internetovom obchode s uvádzacou zľavou 15 %. Pre farnosti a spoločenstvá ponúkame zaujímavé balíkové zľavy.

Kniha ponúka fascinujúci príbeh a v protiklade k mýtom odkrýva, že náš moderný svet stojí na kresťanských základoch. Veríme, že bude inšpiratívnym čítaním.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame