Hazard v primátorskej kampani v Bratislave chýba. Čo si myslia kandidáti?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Hazard v primátorskej kampani v Bratislave chýba. Čo si myslia kandidáti?

Kandidáti na bratislavského primátora sú proti hazardu, na bilbordoch to ale nehovoria.

Bola to jedna z najvýraznejších tém komunálnej politiky Bratislavy za posledné volebné obdobie. Podobne ako aj v niektorých ďalších mestách Slovenska, občania vyzbierali petíciu, ktorá bola zo zákona potrebná na hlasovanie o zákaze herní na území mesta. V Bratislave sa podarilo vyzbierať 136 139 podpisov.

Príbeh boja proti hazardu v hlavnom meste však sprevádzali aj kontroverzné momenty. Z priestorov magistrátu zrejme niekto ukradol časť petičných hárkov, komplikované bolo aj samotné hlasovanie a o celej veci teraz rozhodne Najvyšší súd, kde sa očakáva rozhodnutie o kasačnej sťažnosti voči verdiktu Krajského súdu. Ten v júni rozhodol, že Bratislava prijala zákaz herní protizákonne, keďže o zákaze hlasovala dvakrát. 

Prijaté VZN o zákaze herní zatiaľ platí, čiže postupne zanikajú herniam licencie a automaty by už nemali byť v bežných podnikoch prítomné vôbec. Dobrovoľníci však po jednej z kontrolných akcií hlásili aj podozrenia z porušenia zákona. Vláda navyše nedávno schválila ďalšiu novelu zákona o hazarde, ktorá však samosprávam možnosti regulácie výrazne nezvyšuje. 

Hazard teda bol a stále je výraznou témou ostatného volebného obdobia, a keďže budúcnosť zápasu proti herniam nie je vôbec istá, dalo by sa očakávať, že bude aj súčasťou predvolebnej kampane. 

No nie je to tak. Nikto zo štyroch hlavných favoritov primátorských volieb nemá vo svojom programe spomenutý postoj k téme hazardu. Preto sa naň pýtal Postoj.

Mrva, Vallo aj Nesrovnal sú za úplný zákaz, Mika hovorí o regulácii

Kandidát Matúš Vallo absenciu hazardu medzi témami kampane vysvetľuje tým, že ju považoval za uzavretú. „Stotožňujem sa s petíciou za zákaz hazardu v Bratislave. V čase, keď sme s odborníkmi v mojom tíme pripravovali Plán Bratislava, to bola v podstate uzavretá téma, preto sme jej v odbornej publikácii nevenovali špeciálnu pozornosť,“ uviedol pre Postoj Vallo. 

„Hazard by mal byť v meste regulovaný a súhlasím so schváleným VZN. Problémom bude, ak sa hazard presunie do ilegálneho prostredia, tam za boj budú zodpovedné hlavne štátne orgány,“ dodal. 

Starosta bratislavských Vajnôr a kandidát opozície Ján Mrva bol jedným z hlavných postáv boja proti hazardu, ani on však v oficiálnej kampani s témou nepracuje. „Mám stále rovnaký názor a postoj, ako keď som bol predseda a iniciátor petície proti hazardu v rokoch 2015 a 2016,“ povedal Postoju. „Herne by mali z hlavného mesta, miest a dedín Slovenska zmiznúť. To stále platí.“ 

Ani bývalý generálny riaditeľ Televízie Markíza Václav Mika nespomína v programe hazard. Pre Postoj tvrdí, že obyvatelia Bratislavy majú mať právo žiadať aj absolútny zákaz hazardu v hlavnom meste. 

„Bratislavčania naše mesto živia svojimi daňami, a preto majú plné právo rozhodovať o tom, či herne vo svojom okolí povolia alebo nie. Je na poslancoch, aby vôľu obyvateľov nášho hlavného mesta rešpektovali,“ napísal. 

Mika súhlasí s reguláciou hazardu a zároveň chce podporovať projekty, ktoré pomôžu rodinám, ktorých členovia podľahli chorobe patologického hráčstva, aby sa mohli opäť zaradiť do plnohodnotného života.

„Nežijeme však v ideálnom svete, kde dokážeme všetky nástrahy úplne eliminovať, no je našou povinnosťou ich aspoň minimalizovať a dôsledne kontrolovať,“ uviedol. 

Súčasný primátor Ivo Nesrovnal, ktorý sa uchádza o opätovné zvolenie, plánuje svoje programové priority predstaviť budúci týždeň. „Téma hazardu tam bude spomenutá,“ odkázal pre Postoj. Bratislava má podľa Nesrovnala čo ponúknuť svojim obyvateľom aj návštevníkom aj bez toho, aby tu vôbec hazard bol. „Už teraz veľmi klesol počet herní a nikomu to nechýba okrem hazardnej lobby, ktorej takto klesli zisky,“ dodal. 

Výsledok hlasovania 30. mája 2017, ktorým sa podarilo schváliť VZN o zákaze hazardu. Časť poslancov tesne pred hlasovaním odišla na protest zo sály.

Mrva by petíciu zrušil, Mika nie

Kandidátov sme sa pýtali tiež na to, či chcú byť v tejto téme aktívni aj po prípadnom zvolení. 

Ján Mrva hovorí, že bude chcieť čo najskôr prijať zákonným spôsobom VZN proti hazardu a počká s aktivistami z Iniciatívy Zastavme hazard na to, ako dopadne novela zákona, ktorú posunula vláda do parlamentu.

Mrva sa tiež chystá rokovať so štátom v oblasti zmeny legislatívy, aby dostatočne efektívne regulovala hazard v meste a chce sa tiež zasadiť za vypustenie zákonnej podmienky petície. Podľa legislatívy totiž mestskí či obecní poslanci nemôžu bez petície občanov prijať zákaz herní na území svojej obce, čo mnohí kritizujú. 

Na petíciu má iný názor Václav Mika. Podľa neho by zrušenie petície ako zákonnej podmienky pre reguláciu hazardu mohlo mať za následok jednoduchšie rušenie zákazu hazardu zo strany poslancov, ktorí by neboli „pod tlakom“ svojich voličov.

„V prípade môjho úspechu vo voľbách by jedným z mojich prvých krokov bola právna analýza zákazu akejkoľvek vizuálnej prezentácie herní a kasín v našom meste. Samozrejme, ak súd dovtedy nerozhodne o podaní mesta,“ hovorí Mika, ktorý nepovažuje za reprezentatívnu vizitku, že prvá budova, ktorú uvidí návštevník po prekročení štátnej hranice s Rakúskom, je veľké kasíno na priechode Petržalka-Berg. 

Podľa Miku ak neexistuje politická vôľa a legislatívne podmienky na absolútny zákaz hazardu, musí mu mesto určiť jasné mantinely, v ktorých sa hazard môže pohybovať. „Som však presvedčený, že do Bratislavy nepatria sídliskové a panelákové herne,“ dodal. 

Matúš Vallo tvrdí, že ak pre rozhodnutie súdov dôjde k zrušeniu zákazu a celá téma sa vráti na úplný začiatok, bude sám ako primátor ďalšiu petíciu iniciovať. 

„Ak by sa zákaz hazardu podarilo Ivovi Nesrovnalovi schváliť na prvýkrát, hazard by bol v Bratislave podľa mňa regulovaný dostatočne. O zmene legislatívy, ktorá by sa týkala celého Slovenska, som zatiaľ ako kandidát na primátora Bratislavy neuvažoval,“ dodal s tým, že ak by prax ukázala, že platná regulácia nie je dostatočná, hľadal by riešenia aj na úrovni zmeny zákona. 

Primátor Nesrovnal hovorí, že bude pokračovať v boji, ktorý začal už v tomto volebnom období. „Napadli sme rozhodnutie súdu a pracujeme na kvalitnej právnej argumentácii tak, aby sme boli úspešní. Máme proti sebe silného súpera, ako sme videli v poslednom období, hazardná loby nemá žiadne zábrany a nezastaví sa pred ničím,“ uviedol.

Podľa jeho slov je teraz hlavným bojiskom súd, no je pripravený iniciovať rokovania všade, kde treba, aby sa podarilo dosiahnuť cieľ – zákaz hazardu v Bratislave. 

Aktivisti dohliadnu

Pri hlasovaní o zákaze hazardu boli kľúčoví mestskí poslanci. Pri prvom hlasovaní chýbal na prijatie zákazu hazardu jeden hlas. Bolo to 16. februára 2017, keď zo 41 prítomných poslancov za návrh VZN hlasovalo 24 poslancov, zdržalo sa päť poslancov a nehlasovalo 12 poslancov. 

O návrhu sa opätovne – už úspešne – hlasovalo 30. marca minulého roku. Za návrh hlasovalo 27 poslancov, jeden poslanec sa zdržal a dvaja nehlasovali. Prítomných na hlasovaní bolo 30 poslancov, niektorí však odišli na protest zo sály tesne pred hlasovaním. 

Aktivisti z Iniciatívy Zastavme hazard avizujú, že o tých poslancoch, ktorí kandidujú v komunálnych voľbách, poskytnú voličom prehľadné informácie v súvislosti s ich postojom k hazardu. 

„Pripravujeme stránku, kde si voliči budú môcť pozrieť, ako jednotliví mestskí poslanci hlasovali a na aké funkcie kandidujú,“ informoval Postoj Peter Beňa z iniciatívy. „Niektorí poslanci, ktorí nerešpektovali vôľu Bratislavčanov, kandidujú dokonca za starostov mestských častí, ako je pán Borguľa a pán Chren,“ dodal Beňa.

V deň komunálnych volieb sa teda ukáže, či je hazard témou aspoň pre voličov.  

Titulná foto: I. Nesrovnal. – TASR/Michal Svítok; M. Vallo – TASR – Marko Erd; J. Mrva – TASR/Dano Veselský; V. Mika – TASR/Pavel Neubauer

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo