Andruskó a jeho zvláštny biznis krátko po vražde

Andruskó a jeho zvláštny biznis krátko po vražde

Ilustračná foto – Profimedia.sk

Podnikatelia, ktorí previedli firmu na sprostredkovateľa vraždy, mali spoločných známych s ľuďmi, po ktorých šiel aj Ján Kuciak.

Medzi vykonávateľmi vraždy Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka sú podľa polície aj ľudia, ktorí mali známosť s podnikateľom Mariánom Kočnerom, o ktorom Kuciak napísal sériu článkov. Po jednom z nich bolo voči nemu obnovené vyšetrovanie.

Podľa uniknutých informácií už mal jeden zo zadržaných vypovedať, že objednávateľom vraždy mal byť Kočner. Akú úlohu presne Kočner zohral a či bol konečným a jediným objednávateľom, nie je podľa prokuratúry zatiaľ jasné.

Jedným zo zadržaných je aj Zoltán Andruskó, ktorý mal byť podľa polície človekom, ktorý zohnal konkrétneho vykonávateľa. V dňoch tesne po vražde musel Andruskó vybavovať aj iné veci.

Firma od Číňanov

Približne desať dní po vražde sa Andruskó stáva konateľom firmy Z&Z com a majiteľom jeho mama. Andruskó tento spôsob využíval aj v minulosti – vo firmách písaných na svoju mamu figuroval ako konateľ. Dátum, keď sa dostávajú k firme, stojí za zmienku. Zápis vykonaný desať dní po vražde znamená, že návrh na zmenu obchodného podielu bol zrejme podaný krátko po vražde.

Z&Z com bol pôvodne malý čínsky obchod s prevádzkou v Šali, no neskôr bol umŕtvený. Andruskó zrejme plánoval firmu využívať aj inak, po jej prebratí na ňu nechal napísať desiatku nových predmetov činností.

Pôvodní majitelia a konatelia firmy boli Číňania. Andruskó v minulosti figuroval vo viacerých firmách, v žiadnej z nich sa však Číňania neobjavili. Táto firma, ktorej mal patriť malý obchod v Šali, je jedna z dvoch fungujúcich, v ktorých dnes Andruskó figuruje.

Jeden z Číňanov, od ktorých Andruskó firmu získal, mal trvalý pobyt v Bratislave, druhý v Leviciach. Obaja figurovali v rôznych časoch vo viacerých firmách, spolu s ďalšími spoločníkmi či konateľmi, takmer výhradne Číňanmi. Tieto prepojenia na nás pôsobili ako sieť rozlične poprepájaných firiem s viacerými opakujúcimi sa spoločníkmi a konateľmi.

Z Levickej skupiny

Jedným z dvoch Číňanov, ktorí postúpili svoju firmu Andruskóovi, je Guizhi Zheng, dlhodobo s trvalým pobytom v Leviciach. Pred časom pôsobil aj v ďalších firmách, napríklad vo firme Invest Shop, v ktorej bol spoločníkom i konateľom, a to spolu s ďalšími krajanmi.

Dnes to už neplatí, jediným konateľom a spoločníkom tejto firmy je jeho krajan Jian Chen. Ten oficiálne kontroluje viaceré ďalšie firmy, ktoré majú za sebou pestrú históriu výmen spoločníkov a konateľov.

Jednou z takých firiem, ktorú ale už dnes kontroluje Jian Chen sám, je aj firma Candy. Tá je dlhodobo významným klientom v modernom obchodnom centre v Leviciach – v Diturii, ktorá patrí niekoľkým ľuďom z macedónskej (albánsko-tureckej) rodine Kukuli. Čínska predajňa obuvi, odevov a hračiek sa v obchodnom centre rozprestiera na ploche rovnakej ako predajňa potravín Billa. Manažérom obchodného centra je priamo jeden člen rodiny Kukuliovcov.

Čínski biznismeni z firmy Candy pôsobia v Leviciach už dvadsať rokov, postupne okolo nich vyrástla početná čínska podnikateľská komunita s prepojením na bratislavský „Chinatown“ na Starej Vajnorskej v Bratislave. Albánska skupina okolo Kukuliovcov zasa v Leviciach pôsobí takmer tridsať rokov. Obe skupiny tak v malom meste pôsobia dlhodobo vedľa seba. A občas robia biznis aj spolu, ako v prípade obchodu v Diturii.

Spoločné sídla, spoloční partneri

To, že Jian Chen dnes vlastní firmy, v ktorých pôsobil aj Guizhi Zheng, nie je jediná vec, ktorá prepája ľudí, čo urobili biznis s domnelým organizátorom Kuciakovej vraždy, a firmu, ktorá je dlhodobým obchodným partnerom Albáncov. Vo firme Candy pôsobili ďalší Číňania s prepojeniami. Jedným z nich je aj Binjie Wang, taktiež trvalým pobytom v Leviciach.

Ten predtým pôsobil v inej firme spolu s ďalším Číňanom, ktorý bol v inej firme konateľom zároveň s Guizhi Zhengom. Jeden z ďalších Zhengov, ktorý má dnes firmu spolu s Guizhi Zhengom, mal rovnaký trvalý pobyt ako iný spoločník Binjie Wanga. Alebo ďalej, na jednej adrese v Humennom si trvalý pobyt registroval Číňan, ktorý bol v orgánoch firmy Candy, a tiež ľudia, ktorí podnikali so spomínaným Zhengom, príbuzným a biznis partnerom Guizho Zhenga.

Išiel po nich Kuciak

Fakt, že Andruskó, ktorý krátko po Kuciakovej vražde získal firmu od ľudí, ktorí majú v malom meste rovnakých biznis partnerov ako Albánci, sám o sebe nič nedosvedčuje a môže byť naozaj náhoda, že Andruskó narazil práve na takú čínsku skupinu, ktorá má biznisové prepojenie na levických Albáncov. No stojí za preverenie.

Najmä preto, že niekoľkí z členov spomínanej rodiny Kukuli pôsobili vo firmách aj s Vadalovcami, ich firmy poberali agrodotácie, pričom niektoré ich pokusy o čerpanie označila samotná Pôdohospodárska platobná agentúra za pochybné.

Podľa zistení Trendu a Postoja NAKA niektorých z nich označila za členov organizovanej skupiny, podozrivej z karuselového podvodu, no obvinení neboli. (Viac v článku Postoja a Trendu V čom lietajú Albánci, ktorí robili biznis s Vadalom.) 

Podľa chorvátskeho novinára Domagoja Margetica má mať táto rodina kontakt aj s najsilnejšou albánskou mafiou nazývanou Osmaniovci, ktorá pôsobí vo viacerých krajinách, na Slovensku má pod kontrolou najväčšie bratislavské kasíno.

Na Slovensku však nikto z uvedených nebol odsúdený za žiadny trestný čin.

Aj Ján Kuciak si túto levickú skupinu všimol, keď spracúval tému Vadalovcov, s ktorými mali spoločné firmy. Hoci o nich nestihol nič napísať, mal ich čiastočne rozpracovaných, v jeho zápiskoch sa našli viaceré poznámky k tejto skupine, ktorých interpretácia zatiaľ nie je jasná. Podľa informácií Postoja absolvoval aj niekoľko stretnutí s cieľom získať o skupine bližšie informácie.

Viaceré médiá vrátane Postoja týchto ľudí opakovane oslovovali, no tí na možnosť vyjadriť sa nereagovali.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo