Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
08. október 2018

Konzervatívci v Rumunsku neuspeli, referendum o manželstve neprešlo

Za ústavnú definíciu manželstva neprišlo hlasovať dostatok občanov.
Konzervatívci v Rumunsku neuspeli, referendum o manželstve neprešlo

Rumuni cez víkend hlasovali o ústavnej definícii manželstva. Foto: TASR/AP

Rumuni cez víkend hlasovali o ústavnej definícii manželstva ako zväzku muža a ženy. Na to, aby prešla, bola potrebná účasť aspoň tridsiatich percent voličov.

K hlasovacím urnám ich však napokon podľa výsledkov prišlo len okolo dvadsať percent. Oznámila to ústredná volebná komisia (ÚVK) v nedeľu večer po uzatvorení hlasovacích miestností. 

Organizátori referenda z občianskej iniciatívy Koalícia za rodinu uznali neúspech. V sobotu prišlo k urnám len necelých šesť percent voličov, v nedeľu to bolo okolo štrnásť percent. 

ÚVK v pondelok po sčítaní takmer všetkých odovzdaných hlasov podľa agentúry TASR uviedla, že 91,61 percenta zúčastnených voličov podporilo zmenu ústavného článku.

Definícia, podľa ktorej je manželstvom iba zväzok muža a ženy, sa kvôli níznej účasti do ústavy nedostala a naďalej tak v nej ostáva tá, ktorá hovorí, že je zväzkom dvoch manželov. 

Manželstvá homosexuálov sú podľa rumunských zákonov zakázané. Podľa občianskeho zákona je manželstvom iba zväzok muža a ženy. Minulý štvrtok však vydal rumunský Ústavný súd verdikt, podľa ktorého by mali byť homosexuálnym párom priznané rovnaké práva a povinnosti na súkromný a rodinný život ako heterosexuálnym.

Hlasovanie o ústavnej definícii iniciovali organizátori, ktorí mali podporu tamojšej pravoslávnej i gréckokatolíckej cirkvi, už od roku 2015. V krajine s približne 20 miliónmi obyvateľov vyzbierali viac ako tri milióny podpisov pod petíciu za jeho uskutočnenie, pričom potrebných bolo 500-tisíc. 

Inzercia

Referendum sa viackrát odkladalo, nakoniec začiatkom septembra rumunský Senát určil jeho konanie na prvý októbrový víkend. Ešte predtým ho v máji podporila dolná komora parlamentu.

„Nabudúce uspejeme,“ povedal hovorca Koalície za rodinu Mihai Gheorghiu. „Tešme sa z tohto dňa. Kresťanský hlas existuje.“ Organizácia už skôr kritizovala médiá a niektorých politikov za dezinformačnú kampaň, ktorú viedli voči referendu. Plebiscit od začiatku kritizovali viaceré mimovládne organizácie a liberálni aktivisti. 

Prípad Coman

O manželstvách homosexuálnych párov sa v Rumunsku diskutovalo za posledný rok aj v súvislosti so sporom rumunského občana a LGBTI aktivistu Adriana Comana, ktorý sa v Belgicku zosobášil so svojím americkým partnerom Robertom Hamiltonom. Keď sa homosexuálny pár presťahoval do Rumunska, miestne úrady mu nepriznali status manželstva. Následne americký partner nedostal povolenie usadiť sa trvalo v krajine.

Rumunské orgány dôvodili, že Comanovho partnera nemožno v Rumunsku považovať za „manželského partnera“ občana Únie, keďže tento členský štát neuznáva manželstvá medzi osobami rovnakého pohlavia. 

Coman a Hamilton podali na rumunské súdy žalobu, ktorou sa domáhali rozhodnutia, že došlo k diskriminácii na základe sexuálnej orientácie v súvislosti s výkonom práva na voľný pohyb v rámci Únie. Spor sa dostal až na rumunský Ústavný súd, ktorý sa obrátil na Súdny dvor EÚ s otázkou, či Hamilton spadá pod pojem „manželský partner“ občana Únie vykonávajúceho právo na voľný pohyb, a musí mu byť teda priznané právo na trvalý pobyt v Rumunsku.

Súdny dvor EÚ nakoniec rozhodol, že pojem „manželský partner“ v zmysle ustanovení práva Únie o slobode pobytu občanov Únie a ich rodinných príslušníkov zahŕňa manželského partnera rovnakého pohlavia, čím sa postavil na stranu homosexuálneho páru. 

Odporúčame