Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. máj 2014

Rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku prof. Zasepa sa vzdal funkcie

Kauza odvolania rektora Katolíckej univerzity v Ružomberku má svoju dohru. Profesor Tadeusz Zasepa dnes oznámil, že k 31. máju 2014 sa vzdáva svojej funkcie. zasepa2.jpg V zdôvodnení svojho rozhodnutia uvádza, že „senát univerzity (a tiež senát pedagogickej fakulty) ...

Rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku prof. Zasepa sa vzdal funkcie

Kauza odvolania rektora Katolíckej univerzity v Ružomberku má svoju dohru. Profesor Tadeusz Zasepa dnes oznámil, že k 31. máju 2014 sa vzdáva svojej funkcie.

V zdôvodnení svojho rozhodnutia uvádza, že „senát univerzity (a tiež senát pedagogickej fakulty) ignorovali výsledky vnútornej kontroly na Pedagogickej fakulte KU, ktoré boli potvrdené aj nezávislým audítorom, a neboli ochotné akceptovať vyvodenú zodpovednosť, čím sa usilovali legalizovať nezákonné konanie.“ Odvoláva sa aj na zasadnutia Akademického senátu KU, „keď bola bezdôvodne odvolaná podpredsedníčka - zastupujúca predsedníčka senátu, kde dlhodobo namiesto práce pre KU boli uskutočňované ataky na rektora, vďaka čomu sa nezačne uskutočňovať po rokoch príprav akreditované vzdelávanie v odbore právo a kanonické právo na KU, nakoľko senát viackrát nerešpektoval kompetencie a rozhodnutia zriaďovateľa KU – KBS – ktorú reprezentuje veľký kancelár“.

"Neviem akceptovať aplikovaný cynizmus, prekrytý politickou korektnosťou a sprevádzaný negatívnymi politickými praktikami tam, kde by sa mala hľadať pravda bez výhrad."
Prof. Tadeusz Zasepa

Zdieľať

Z toho dôvodu „dozrela situácia na to, aby som po šiestich akademických rokoch v službe rektora KU vyhlásil, že už ďalej nemôžem byť rektorom Katolíckej univerzity v Ružomberku, nakoľko tieto spôsoby neviem akceptovať a som presvedčený, že nebudú akceptované ani verejnosťou, ani medzinárodnou komunitou, zvlášť katolíckou.“

Kriticky sa vyjadruje aj na adresu dekanov fakúlt (pedagogickej, filozofickej a teologickej), ktorí podľa jeho slov „nerešpektovali rektora univerzity a neskrývane organizovali jeho šikanovanie cez zástupcov fakúlt v senáte univerzity namiesto plnenia si svojich povinností“. Dodal tiež, že nevie "akceptovať aplikovaný cynizmus, prekrytý politickou korektnosťou a sprevádzaný negatívnymi politickými praktikami tam, kde by sa mala hľadať pravda bez výhrad."

Inzercia

V závere svojho vyjadrenia vyjadril sklamanie, že nebude môcť dokončiť začatú prácu a poďakoval sa „KBS, študentom, učiteľom a všetkým pracovníkom KU, ako aj priateľom KU za spoluprácu a podporu v mojej službe Katolíckej univerzite v Ružomberku, Cirkvi a Slovensku“. Akademický senát KU požiadal, aby v zmysle rezignácie predložil ministrovi školstva návrh na jeho odvolanie z funkcie rektora k 31. máju 2014. Celé znenie jeho vyjadrenia je dostupné na webstránke Katolíckej univerzity.

Zdieľať

Profesor Zasepa tým ukončil svoje pôsobenie na konci iba druhého roka svojho druhého funkčného obdobia. Jeho rozhodnutie nasleduje po tom, čo minulý rok na Pedagogickej fakulte na jeho pokyn prebehla vnútorná kontrola aj externý audit, ktoré ukázali veľké pochybenia v nakladaní s finančnými prostriedkami. Rektorát situáciu riešil okrem iného aj prepustením niekoľkých vysokopostavených zamestnancov a podaním trestného oznámenia. Po niekoľkých mesiacoch nasledovali dva pokusy o odvolanie rektora, ktoré schválil Akademický senát KU – prvé v decembri 2013, druhé vo februári 2014, senát to zdôvodnil nespoluprácou rektora pri tvorbe rozpočtu na rok 2013. Obidve odvolania však podľa štatútu univerzity musel potvrdiť jej veľký kancelár košický arcibiskup Mons. Bernard Bober. Ten to ani raz neurobil, naopak vyzval fakulty a členov senátu, aby plne rešpektovali výsledky auditu, kontrolné orgány univerzity a nariadenia rektora.

Rektor svoju rezignáciu oznámil počas dnešnej slávnostnej bohoslužby Te Deum v rámci ukončenia akademického roka. K udalostiam sa opäť kriticky vyjadril aj arcibiskup Bober, ktorý počas Te Deum v kázni zdôraznil dôležitosť hladu po pravde – „nie iba po teoretickej, matematickej či fyzikálnej, ale hlavne po morálnej pravde života! (...) Našej univerzite musí byť vlastná čestnosť a život v pravde v každom jej rezorte – a hlavne musíme už konečne robiť veci tak, ako sa robiť majú – či už pri administratíve a spravovaní materiálnych prostriedkov, alebo pri získavaní akademických titulov!“ 

K rozdeleniu na univerzite konštatoval: "I v našich kruhoch sa potvrdzuje deformácia vnímania slobody. Jedni sa snažia o väčšiu autonómiu voči druhým, hoci toto vôbec netvorí náplň akademickej slobody, ani nijako neposilňuje charakter verejnej vysokej školy. Kam to vlastne ideme? Sme ešte katolíckou univerzitou? Vedzme, že iba vo vzájomnej reciprocite slobodných práv a zodpovedných povinností, môžeme dosiahnuť istotu pravdy na našej univerzite. Záujmy koho budeme hájiť?! Vnímame ešte univerzitu ako jeden celok v službe Cirkvi? Dokedy budeme riešiť túto opakujúcu sa neistotu odvolávaním rektorov!?“ Celú homíliu arcibiskupa Bobera si je možné prečítať tu.

Lukáš Obšitník

Ilustračné foto: Martin Buzna, KU

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.