S Rašim môže Smer prezidentské voľby zabaliť

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
S Rašim môže Smer prezidentské voľby zabaliť

Foto: TASR/Pavol Zachar

Prečo Richard Raši nemôže ako prezidentský kandidát nikdy fungovať tak ako Miroslav Lajčák.

Čo je najdôležitejšou správou z predvčerom zverejneného prieskumu prezidentských kandidátov? Jednoznačne potvrdenie toho, že úspech Smeru v prezidentských voľbách závisí od rozhodnutia jediného muža. Ministra Miroslava Lajčáka.

Ten všetky otázky na svoju prezidentskú kandidatúru zatiaľ odráža frázou, že aj naďalej sa chce venovať najmä zahraničnej politike. Túto jeho vetu nemožno, samozrejme, považovať za jednoznačné odmietnutie kandidatúry, keďže zahraničnej politike sa celkom dobre dá venovať aj na poste prezidenta. Ale určite platí, že minister Lajčák odoláva dlhšie alebo vyjednáva tvrdšie, ako v Smere predpokladali.

Ak by sa nakoniec predsa len rozhodol do prezidentského súboja ísť, toto všetko by boli len nepodstatné detaily. Smer by mal kandidáta, ktorý by bol favoritom volieb.

Ak však Lajčák z prezidentskej hry skutočne vypadne, bude to pre Roberta Fica veľký problém. Pretože inú podobne dobrú alternatívu v rukáve nemá. Výstižne to dokazuje debata o ďalších možných kandidátoch Smeru. Od Pellegriniho a Kažimíra sme sa postupne dopracovali až k Richardovi Rašimu, ktorý sa dnes v tejto súvislosti spomína najčastejšie.

Bývalý košický primátor by však bol len pro forma kandidátom, bez šance stať sa prezidentom. Zdieľať

Bývalý košický primátor by však bol len pro forma kandidátom, bez šance stať sa prezidentom. Mohol by sa dostať do druhého kola, v ňom by však mal šancu uspieť len s protikandidátmi typu Harabin alebo Kotleba. Aj to len šancu a nie istotu víťazstva. Dôvodov je niekoľko.

Raši si na sebe nesie čerstvý biľag lúzra, keď pred necelým rokom prehral v župných voľbách v Košiciach s pomerne neznámym Rastislavom Trnkom. Bola to síce tesná prehra, o necelých tisíc hlasov, ale dobre ilustruje to, čo by bol Rašiho najväčší problém v prezidentských voľbách.

Súčasný podpredseda vlády a Smeru, ktorý v minulosti patril do blízkeho okruhu nebohého Pavla Pašku, by na rozdiel od Lajčáka nedokázal efektívne čeliť problému, na ktorý Ficova strana vo voľbách naráža čoraz častejšie. Je ním mobilizácia na emócii všetci proti Smeru, ktorá by sa, tak ako to bolo v roku 2014, mohla stať hlavnou témou druhého kola volieb. Voči nestraníkovi Lajčákovi s imidžom všetkými rešpektovaného diplomata by však nemusela fungovať tak účinne ako voči Rašimu.

Pri porovnaní Lajčáka a Rašiho hrá v neprospech košického politika aj jeho nízky politický výtlak. Napríklad podľa prieskumu dôveryhodnosti politikov, ktorý začiatkom tohto roku uskutočnila agentúra Focus, dôverovalo Lajčákovi okolo deväť percent respondentov, čo bolo vtedy číslo približne na úrovni Roberta Kaliňáka, Igora Matoviča či Bélu Bugára. Rašiho meno sa v týchto rebríčkoch dôveryhodnosti neobjavuje vôbec.

Iste, Smer nakoniec ani vôbec nemusí postaviť vlastného kandidáta a podporiť niekoho iného. Čo je sen, ktorý sníva Andrej Danko. Taký scenár je však len málo pravdepodobný. Najsilnejšia politická strana by len obťažne dokázala takýto prejav politickej slabosti odkomunikovať a vysvetliť voličom.

Aj s Rašim ako prezidentským kandidátom to však bude ťažká defenzíva.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo