Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
02. október 2018

Fico sa chystá do veľkej ofenzívy

Ale až definitívne výsledky vyšetrovania vraždy ukážu, či mu jeho sorosovský kalkul vyjde.
Fico sa chystá do veľkej ofenzívy

Predstavitelia Smeru počas tlačovej konferencie k zverejneným výsledkom vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej 2. októbra 2018 v Bratislave. FOTO TASR – Martin Baumann

Bolo to krátke, ale pôsobivé vystúpenie, demonštrácia jednoty: rečnil len predseda Smeru Robert Fico, jediný s kravatou, za ním celé vedenie Smeru. Vrátane Petra Pellegriniho, premiéra a tentoraz v prvom, druhom aj treťom rade komparzistu v role podpredsedu Smeru.

Fico neprekvapil tým, že zaútočil na prezidenta, opozíciu, mimovládky, médiá a „nimi riadených organizátorov protestov“, bolo jasné, že tento naratív si bude držať aj naďalej. Už ani nemusí pripomínať motív so Sorosom, na ktorý sú alergickí Pellegrini aj Kažimír, stačí povedať, že za jeho zvrhnutím boli aj „mimovládne organizácie financované zo zahraničia“.

Prekvapujúcejšia však bola pasáž, v ktorej líder Smeru vyhlásil, že doterajšie výsledky oficiálneho vyšetrovania vylúčili verziu, podľa ktorej „za vraždou mala stáť talianska mafia prepojená na Úrad vlády“.

Samozrejme, všetci vieme, že oficiálne nič také nezaznelo. Generálny prokurátor ani dozorujúci prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry včera ani náznakom neuviedli, kto by mohol byť skutočným objednávateľom vraždy, rovnako ani nevylúčili žiadnu z doterajších verzií.

Sú len dve možnosti. Po prvé, za Roberta Fica dnes hovorili najmä emócie. Stále má pred očami poníženie, s ktorým musel odísť z čela vlády a tak veľmi si želá, aby vadalovci neboli s vraždou Jána Kuciaka a jeho snúbenice nijako spojení, až si minulý týždeň po zatknutí juhoslovenských vykonávateľov vraždy vsugeroval, že s tým naozaj nič nemajú.

Druhou možnosťou je, že Robert Fico dobre vie, čo hovorí, a má lepšie informácie zo zákulisia vyšetrovania než najinformovanejší novinári. Preto si dovolil vetu, ktorá bude tróniť dnešným titulkom v médiách a v budúcnosti mu neuškodí. Napokon, aj jeho hlavný mediálny poradca a chladnokrvný zákulisný hráč Erik Tomáš v nedeľu v TA3 uviedol, že „talianska mafia už nie je v hre“.

Ale možno je to aj niečo medzi tým – Fico získal z aktuálneho vyšetrovania informáciu, že talianska stopa sa zatiaľ nepotvrdzuje, takže sa neudržal a trúfol si označiť ju za vylúčenú – a my len verme, že takýto verbálny zásah mocného expremiéra nebude mať žiaden vplyv na prácu vyšetrovateľov.

Deľba práce v Smere

Vyše polroka po vražde, ktorý prežil Robert Fico v najväčšej defenzíve svojej politickej kariéry, sa v týchto dňoch otvára nová kapitola slovenskej politiky. Stále platí, že pre expremiéra by bolo najhoršie, keby vyšetrovatelia dospeli k záveru, že talianska mafia z posledného Kuciakovho článku bola v nejakej miere zapojená do objednávky vraždy.

Ak by sa však v najbližších týždňoch či mesiacoch ukázalo, že skutoční objednávatelia vraždy novinára a jeho snúbenice boli od Úradu vlády ďaleko, už teraz si vieme predstaviť kampaň, ktorú Smer rozpúta.

Na jednej strane bude stáť populárny a najmä nekonfliktný premiér Peter Pellegrini, proti ktorému opozícia nevie mobilizovať a vďaka ktorému v Smere veria, že pozvoľný pád z jari sa skončil – a že úsmev s jamkami sympatického premiéra prinesie ďalší percentuálny bonus.

Na druhej strane bude stáť rotvajler Robert Fico, ktorý odstrašuje opozičných voličov, ale stále mobilizuje stranícke jadro. A nielen to, keďže pri útokoch na Andreja Kisku a mimovládky financované zo zahraničia s ním sympatizuje aj antisystémový volič.

Isteže, najväčšou silou Smeru je slabosť opozície a politická krátkozrakosť Richarda Sulíka. Ten vo svojej najsvätejšej vojne proti obedom či vlakom zadarmo oslovuje libertariánsky kmeň svojich voličov, pre ktorých je štát zlo, kafrajúce slobodomyseľným občanom do ich života či biznisu. Ale akoby nevnímal, že voľby sa nevyhrávajú na periférii, ale v strede, kde sa so svojou sociálno-ekonomickou agendou rozkročuje tandem Fico-Pellegrini.

Robert Fico sa dnes pred poslušne zoradenými podpredsedami zhlboka nadýchol vo viere, že jeho pád bol len epizódou a začína sa nová ofenzíva. No ešte stále platí, že jeho opätovný vzostup stále viac závisí od vonkajších okolností než od neho samotného.

 

Inzercia

Odporúčame

Začiatok jej konca

Začiatok jej konca

Angela Merkelová včera utrpela najväčšiu stranícku porážku vo svojej kariére. Málokto verí, že ochromená kancelárka dovládne.