Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. 10. 2018, 12:15

Za Kuciakovu vraždu zaplatili vrahom minimálne 70-tisíc eur (aktualizované)

Za Kuciakovu vraždu zaplatili vrahom minimálne 70-tisíc eur (aktualizované)

Foto – TA3

Robí sa na tom, aby sa zistilo, odkiaľ prišla objednávka, povedal dozorujúci prokurátor.

Za vraždu Jána Kuciaka bolo podľa prokuratúry vyplatených minimálne 70-tisíc eur.

„Objednávateľ zaplatil za vraždu minimálne 70-tisíc eur, pričom 50-tisíc bolo v hotovosti a 20-tisíc predstavovalo odpustenie dlhu,“ povedal na tlačovej besede dozorujúci prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. „Robí sa na tom, aby sa zistilo, odkiaľ prišla objednávka,“ dodal. 

Polícia po akcii s krycím názvom News zatkla a obvinila Tomáša Sz., Miroslava M., Zoltána A. a Alenu Zs.

Alena Zs. je podľa prokuratúry objednávateľka vraždy. „Je veľká pravdepodobnosť, že ona vyplatila peniaze. Ale odkiaľ ich mala, je otázne,“ povedal dozorujúci prokurátor. Strelec je údajne bývalý policajt Tomáš Sz., pomocníkom – vodičom má byť Miroslav M. a sprostredkovateľom Zoltán A. Ten podľa vyšetrovateľov dlhoval Alene Zs. spomínaných 20-tisíc eur. 

Niektorí z obvinených už v minulosti boli odsúdení, nie však za násilnú trestnú činnosť. 

Jeden z obvinených Zoltán A. spolupracuje s políciou, naznačil dozorujúci prokurátor. „Akceptoval svoju situáciu a bol ústretovejší k orgánom činným v trestnom konaní,“ uviedol. 

Riaditeľ Národnej protizločineckej jednotky NAKA Branislav Zurian potvrdil, že počas akcie News zaistili zbrane, autá a mobil, ktorý páchatelia použili. Rovnako zaistili náboj s individuálnymi zhodami po zásobníku použitom pri vražde.

Na akcii sa zúčastnilo okolo 150 policajtov, zväčša z NAKA, aj príslušníci Europolu. „Celkovo policajti zaistili 570 stôp vrátane výpočtovej techniky,“ dodal Zurian. 

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár uviedol, že dôkazy voči štyrom obvineným sú veľmi silné a je veľký predpoklad, že sa prípad dotiahne do úspešného konca. Žiada pokoj pre prácu polície a prokuratúry. Vyzval politikov, aby nevytĺkali politický kapitál. Taktiež potvrdil, že môže prísť k obvineniu ďalších osôb.

Zavraždená Martina Kušnírová nebola cieľom vraždy. „Bola len v nesprávny čas na nesprávnom mieste,“ dodal Čižnár. 

Policajný prezident Milan Lučanský ocenil prácu vyšetrovacieho tímu. "Celá činnosť sa odvíjala od mravenčej práce policajtov. Hlavná časť bola zameraná na analytickú činnosť, posledný mesiac bola činnosť zameraná na konkrétnych podozrivých. Mesiac sme disponovali informáciami, zúžil sa nám okruh páchateľov," priblížil Lučanský.

Štvoricu obvinených poslal v nedeľu sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu, pracovisko Banská Bystrica do väzby. Okrem Zoltána A. ostatní traja obvinení podali proti uzneseniu sťažnosť, o ktorej rozhodne v najbližších dňoch Najvyšší súd SR. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry sa vzdal práva na jej podanie.

Odporúčame

Real v Moskve bez viacerých opôr, Modrič sa vracia na "miesto činu"

Real v Moskve bez viacerých opôr, Modrič sa vracia na "miesto činu"

Úradujúci trojnásobný víťaz futbalovej Ligy majstrov Real Madrid sa bude snažiť vo svojom druhom vystúpení v G-skupine na pôde CSKA Moskva nadviazať na víťazný vstup s AS Rím (3:0) a pripísať si ďalšie tri body. Rimania privítajú v utorkovom 2. kole na Stadio Olimpico Viktoriu Plzeň v kádri aj so slovenským triom Matúš Kozáčik, Patrik Hrošovský a Roman Procházka.

Do roku 2022 nebude potrebná takmer štvrtina súčasných pracovných pozícií

Do roku 2022 nebude potrebná takmer štvrtina súčasných pracovných pozícií

Trh práce bude v nasledujúcich rokoch v dôsledku digitalizácie a inovácií prechádzať zmenami. Mnohé pracovné pozície už nebudú tak žiadané ako v súčasnosti, na druhej strane mnohé nové vzniknú. Z aktuálnych by sa mala do roku 2022 zachovať zhruba polovica, vyše štvrtina nových miest by mala v nasledujúcich štyroch rokoch pribudnúť a takmer štvrtina súčasných by sa mala postupne zredukovať.