Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
01. október 2018

Dánsko sa obracia konzervatívnym smerom

Mnohých z nás rozčuľuje, ako BBC neprestajne propaguje líniu progresívneho establišmentu. Nemusím to veľa rozvádzať. Dáni však ukázali, že tento trend sa dá zvrátiť.
Dánsko sa obracia konzervatívnym smerom

Pohľad na prístav v Kodani, hlavnom meste Dánska. Ilustračné foto: flickr.com (Hannes Flo)

Dánske Ministerstvo kultúry práve pre Dánske rádio (Danmarks Radio) zverejnilo oficiálnu vládnu zmluvu pre roky 2018 – 2023, v ktorej sa spomínajú pomerne výrazné rozpočtové škrty spôsobujúce stratu približne 400 pracovných miest. No to nie je najvýznamnejší prvok tejto zmluvy.

Verejnoprávni vysielatelia dostali nový súbor usmernení. Od ich programovej štruktúry sa odteraz vyžaduje podpora pôvodného dánskeho kultúrneho dedičstva, ako aj zdôraznenie ústrednej úlohy kresťanstva v dánskej spoločnosti. Stanice Dánskeho rádia sú dnes zmluvne viazané, aby objasnili, že dánska spoločnosť je založená na princípoch demokracie, ktorá má svoje základy v kresťanstve.

Zmluva, ktorú 18. septembra vydalo dánske ministerstvo kultúry, obsahuje návrhy ako:

Dánske rádio „musí posilniť svoju ponuku týkajúcu sa kultúrnych, demokratických a historických hodnôt dánskej spoločnosti vrátane zrozumiteľného šírenia dánskej kultúry a dánskeho kultúrneho dedičstva. V programoch a na platformách Dánskeho rádia musí byť zrejmé, že naša spoločnosť je založená na vláde ľudu a že je zakorenená v kresťanstve.

Dánske rádio musí všetkým občanom poskytnúť voľný prístup k rôznorodému a všestrannému obsahu, ktorý nestranne podporuje schopnosť občanov podieľať sa na vláde dánskeho ľudu a posilňovať dánsku kultúru a jazyk.

Dánske ministerstvo kultúry: V programoch a na platformách Dánskeho rádia musí byť zrejmé, že naša spoločnosť je založená na vláde ľudu a že je zakorenená v kresťanstve. Zdieľať

Zmluva takisto výrazne upúšťa od dôrazu predchádzajúcej zmluvy na multikultúrnu „integráciu“. Nariadenie rozhnevalo ľavicové dánske spektrum, ako napr. Socialistickú ľudovú stranu.

Tento obrat je pozoruhodný. Najmä ak si uvedomíme, že mnohé severské krajiny boli doteraz známe pre svoje široké prijímanie radikálneho sekularizmu, globalizmu a feminizmu, akoby išlo o ich novozavedené štátne „náboženstvo“. Odzrkadľuje to postupné doznievanie progresívnej ľavice naprieč severskými krajinami, ako je možné vidieť vo Švédsku, no aj v celej Európe.

Pri téme imigrácie sa doprava stáčajú dokonca aj ľavicové dánske strany. Stredo-ľaví sociálni demokrati, najväčšia dánska strana, už oznámili, že nevytvoria koalíciu so žiadnou stranou naľavo od seba, teda so subjektmi, s ktorými sa tradične spájali. Sociálni demokrati zmenili svoj postoj k imigrácii a dnes sa zastávajú prísnej kontroly hraníc a imigračných kontrol.

Zodpovednosť za túto zmenu dôrazu z „integrácie“ na „kresťanské dedičstvo“ nesie konzervatívno-populistická Dánska ľudová strana (Dansk Folkeparti, DF), ktorá je druhou najpopulárnejšou stranou v krajine. DF sa pozoruhodným spôsobom podarilo ovplyvniť verejnú politiku.

Hovorca DF Mortin Marinus pre noviny Politiken povedal: „Ide o sprísnenie, ktoré sme potrebovali predložiť v porovnaní s predchádzajúcim znením. Predtým bolo Dánske rádio nútené iba rozpoznať kresťanské kultúrne dedičstvo. Považovali sme to za príliš slabé. Žiadali sme preto toto upresnenie, ktoré jasne uvádza, že Dánske rádio musí prezentovať kresťanské kultúrne dedičstvo vo väčšej miere.“

Táto nová vládna zmluva je vo svojich konzervatívnejších prioritách obzvlášť jasná a jednoznačne uvádza, že „Dánske rádio musí klásť osobitný dôraz na svoju úlohu iniciátora a mediátora dánskeho umenia a kultúry a dánskeho kultúrneho dedičstva vrátane kresťanského dedičstva“.

Inzercia

Výraz „kristne kulturarv“, ktorý sa prekladá ako „kresťanské dedičstvo“, sa v zmluve opakuje päťkrát spolu s občianskymi iniciatívami, ako napr. ochrana kultúry a verejné vzdelávanie.

Dáni vidia, že obnova kresťanského dedičstva je nevyhnutná, ak sa má dôjsť k obrane pred deštruktívnym progresivizmom a islamizáciou spoločnosti, ktoré narúšajú typický dánsky charakter. Takúto obavu sa dá pozorovať vo väčšine Európy – na kontinente, ktorý sa už považoval za nezvratne sekulárny. Ľudia si postupne uvedomujú, že pri udržaní národnej jednoty a stability je kresťanstvo nevyhnutné.

Dáni uznávajú, že nestačí iba zavrieť hranice a zastaviť migráciu. Ak existuje nejaká ochrana pred multikulturalizmom a demografickými zmenami, je to obnova svojej kultúry a tradícií. Zdieľať

Dáni uznávajú, že nestačí iba zavrieť hranice a zastaviť migráciu. Ak existuje nejaká ochrana pred multikulturalizmom a demografickými zmenami, je to obnova svojej kultúry a tradícií, teda vecí, ktoré robia Dánov Dánmi.

Deti z moslimských get sa na školách učia o dánskych hodnotách vrátane kresťanských tradícií, ako Vianoce a Veľká noc. Ak sa rodičia rozhodnú vylúčiť svoje deti z takýchto vzdelávacích iniciatív, prídu o prídavky na deti.

Progresívna ľavica si pri takýchto krokoch, samozrejme, zúfa a tvrdí, že ide o porušovanie slobody náboženského vyznania. Nedokáže však pochopiť, že náboženstvo sa od kultúry nedá oddeliť, a ak sa deti moslimských imigrantov majú integrovať do dánskej kultúry, musia rozumieť, čo ju formovalo.

Náboženstvo akéhokoľvek druhu nie je iba osobné a súkromné presvedčenie, naopak, má obrovský kultúrny význam. Kultúra nevyhnutne vychádza z najvyššieho ideálu. Ak takýto ideál chýba, neexistuje súdržnosť a kultúra prestáva existovať. Najvyšším kultúrnym základom Európy je kresťanstvo.

Dánski moslimovia môžu žiť svoj náboženský život a praktizovať svoje tradície, aké si prajú (s niekoľkými výnimkami, ako je ženská obriezka). Musia to však robiť ako dánski občania. Aby nimi boli, musia rozumieť a rešpektovať charakteristické znaky, ktoré tvoria dánsku kultúru. Musia si s nimi poradiť a prijať to, že tieto znaky sú kresťanské, hoci ich nutne nemusia osobne akceptovať.

V srdci tohto diania je kresťanstvo. Deje sa to po celej Európe, predovšetkým v bývalých sovietskych krajinách. Ľudia zisťujú, že multikultúrny globalizmus spôsobuje vymazávanie národov. Zápas sa začína, a to nielen v oblasti politiky, ale aj pri obnove kultúry.

Campbell Campbell-Jack
Autor je presbyteriánsky pastor na dôchodku, žije v Stirlingshire.

Pôvodný text: Something inspiring in the state of Denmark, uverejnené v spolupráci s magazínom The Conservative Woman. Preložil L. Obšitník.

Odporúčame

Začiatok jej konca

Začiatok jej konca

Angela Merkelová včera utrpela najväčšiu stranícku porážku vo svojej kariére. Málokto verí, že ochromená kancelárka dovládne.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.