Generáli tajnej cirkvi majú svoje prvé námestie

Obec Šintava pomenovala svoje námestie po Silvestrovi Krčmérym a Vladimírovi Juklovi, ktorí sú považovaní za „generálov“ tajnej cirkvi.

Obaja boli v päťdesiatych rokoch odsúdení na viac ako desaťročné tresty odňatia slobody za organizovanie náboženských krúžkov. Po návrate z väzenia sa opätovne zapojili do tajného organizovania náboženského života na Slovensku. Počas normalizácie stáli pri zakladaní samizdatových časopisov, podpisových akciách za náboženskú slobodu, organizovaní Sviečkovej manifestácie v roku 1988 a veľkých pútí osemdesiatych rokov v Šaštíne, vo Velehrade a v Nitre.

Silvester Krčméry a Vladimír Jukl spolu s kardinálom Jánom Chryzostomom Korcom sa nezmazateľným spôsobom zapísali do histórie vzniku a pôsobenia podzemnej rímskokatolíckej cirkvi a masového hnutia nenásilného odporu veriacich proti komunistickej diktatúre na Slovensku.

Ako úctu k dvom slovenským osobnostiam obecné zastupiteľstvo v Šintave na svojom pravidelnom zasadaní schválilo miestny názov pre Námestie S. Krčméryho a V. Jukla. Pri príležitosti uvedenia námestia, dňa 10. 9. 2014, usporiada Ústav pamäti národa v Šintave o týchto dvoch osobnostiach kolokvium.

Zdroj: www.sintava.sk - obecné zastupiteľstvo. Informoval Ján Šimulčík

Prečítajte si aj:
Za generálom Tajnej cirkvi
Tam hore máme veľkú posilu 
Posledné stretnutie so Silvom (R.I.P.) 
Za Vladimírom Juklom 
Vlado Jukl - desať postrehov zblízka 
Rozhovor s Vladimírom Juklom: Kolakovič nám otvoril oči 
Kolakovičovci 
Nenápadní hrdinovia, o.z. vydali audio-CD spomienok Silvestra Krčméryho

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo