Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
28. apríl 2014

Andrea Mikolášiková: Zastolom.sk chce, aby mal Boh za rodinným stolom centrálne miesto

V sobotu bol spustený nový rodinný portál zastolom.sk. O jeho zámeroch a najbližších plánoch sme sa rozprávali so spoluzakladateľkou Andreou Mikolášikovou. 5._vyrocie2.jpeg Spúšťate nový portál zastolom.sk. O čom bude? Portál zastolom.sk chce byť pre rodiny sprievod...

Andrea Mikolášiková: Zastolom.sk chce, aby mal Boh za rodinným stolom centrálne miesto

V sobotu bol spustený nový rodinný portál zastolom.sk. O jeho zámeroch a najbližších plánoch sme sa rozprávali so spoluzakladateľkou Andreou Mikolášikovou.

Spúšťate nový portál zastolom.sk. O čom bude?

Portál zastolom.sk chce byť pre rodiny sprievodcom na ceste viery. Rodinám chce ponúkať inšpiráciu a zároveň motiváciu žiť kresťanský život v plnosti špecificky v manželskom a rodičovskom povolaní.

Prečo práve tento názov? Čo vás k založeniu portálu inšpirovalo?

Názov sme zvolili podľa stola ako miesta, kde sa rodina stretáva, aby jej členovia spoločne jedli, zhovárali sa, modlili sa. Chceme prispieť k tomu, aby mal Boh za takýmto rodinným stolom centrálne miesto. Konkrétne to znamená, že chceme prispieť k tomu, aby sa kresťanská viera nestala len akýmsi kultúrnym reliktom, ktorý sa bude prejavovať len v nedele či dokonca len na veľké sviatky. Túžime po tom, aby bola rodina skutočným miestom, kde sa „deje“ svätosť, ako k tomu neustále vyzýval aj Ján Pavol II., ktorého sme si vybrali spolu s bl. manželmi Quatrocchi za svojho patróna.

"Portál zastolom.sk chce byť pre rodiny sprievodcom na ceste viery. Rodinám chce ponúkať inšpiráciu a zároveň motiváciu žiť kresťanský život v plnosti."

Zdieľať

K založeniu portálu nás viedla skutočnosť, že nám samým ako manželom usilujúcim sa žiť naše kresťanské povolanie v plnosti v rodinnom živote, chýbal zdroj, na ktorý by sme chodili živiť naše manželstvo, inšpirovať sa, čerpať silu. Printové časopisy sú fajn, no človek musí mať veľkú motiváciu, aby si napr. listoval staršie čísla kvôli článku, ktorý si nestihol prečítať, keď bol aktuálny. Čítať knihu je tiež fajn, no treba si ju kúpiť a potom zdĺhavo čítať (úsmev). Webová stránka ponúka možnosť kvalitných komprimovaných článkov, ktoré sa dajú ľahko vyhľadávať v archíve podľa aktuálneho záujmu.

Na slovenskom internete už fungujú viaceré portály zamerané na rodinu, ako napr. rodinka.skmamicka.sk a pod. V čom bude váš portál iný?

Základnou charakteristikou zastolom.sk je to, že chce pomáhať manželom v prehlbovaní manželskej harmónie a jednoty podľa vzoru lásky Krista a Cirkvi. Zároveň chce pomáhať rodičom pri výchove detí a ich vedení k Bohu. Čiže náš cieľ je v prvom rade duchovný – jednota podľa vzoru lásky Krista a Cirkvi, vedenie detí k Bohu, ale aj psychologický – manželská harmónia, výchova detí. Dôraz budeme klásť práve na duchovný aspekt. Týmto sa zastolom.sk odlišuje od iných portálov, ktoré sú zamerané na svetské témy.

Aké témy už máte pripravené?

Inzercia

Okrem tých článkov, ktoré si už čitatelia môžu prečítať na stránke, máme pripravené veľmi inšpiratívne články k tajomstvu kresťanského manželstva, k materstvu a otcovstvu, ďalej máme pripravenú rubriku „Tak to bolo u nás“. V tejto rubrike sa s našimi čitateľmi podelia skúsené manželské páry o to, čo sa naučili pri výchove svojich detí. Máme tiež pripravenú sériu psychologických článkov venujúcich sa manželskému vzťahu a výchove detí. Veľmi sa tešíme na spracúvanie série článkov o slávení sviatkov v rodine – domácej cirkvi. Obzvlášť nám ležia na srdci ťažké témy, ako sú napríklad bezdetnosť, rozvod, nesviatostné manželstvo alebo homosexualita.

Robíš ho hlavne iba ty s manželom alebo máte aj externých spolupracovníkov? Mohla by si prezradiť mená?

Taký najužší tím pracujúci na stránke je vlastne redakčná rada. Okrem mňa a manžela robí veľa naša šikovná výkonná manažérka Andrejka Žiaková a tiež redaktorka Janka Solárová. Miriam Kuzárová nám pomáha s marketingom. Popri tomto najužšom tíme však máme ďalších externých spolupracovníkov, ktorí sa venujú najmä prekladom zahraničných zdrojov, tvorbe zoznamu kresťanských psychológov a rodinných poradcov či iným úlohám. Mnohí spolupracovníci, rovnako ako my obaja, sú členmi Spoločenstva Ladislava Hanusa (SLH). Zastolom.sk je projektom SLH.

"Chceme prispieť k tomu, aby rodiny, ktoré sa stále viac zasadzujú za rodinné hodnoty, samé mali dostatok podnetov pre svoj vnútorný život."

Zdieľať

Minulý rok prebehol v Košiciach veľký Pochod za život, tohto roku to pokračovalo v jednotlivých mestách, v Bratislave prišlo 9 tisíc ľudí. Cítiš na Slovensku väčší záujem o rodinné témy?

Vnímam, že téma rodiny je čoraz častejšie diskutovaná. Prevažne v súvislosti s bojom za ochranu tradičnej rodiny a prolife témami, a to najmä v rovine sekulárnych argumentov. Prostredníctvom stránky zastolom.sk chceme prispieť k tomu, aby rodiny, ktoré sa stále viac zasadzujú za spomínané hodnoty, samé mali dostatok podnetov pre svoj vnútorný život. Aby sme neboli kresťanmi len deklaratórne, ale mysticky, ak to tak môžem povedať.

Na Postoy-i bude od vás vychádzať niekoľko článkov. Mohla by si našim čitateľom priblížiť, na čo sa môžu tešiť? 

Čitatelia Postoy-a sa môžu tešiť napr. na článok Tylera Warda o troch veciach, ktoré chcel autor vedieť predtým, než sa oženil. Autor sa v ňom delí o to, ako ho jeho manželstvo vyviedlo z mylných predstáv, ktoré predtým o živote s inou bytosťou mal a čo sa prostredníctvom tejto skúsenosti naučil.

Ďalej sa vaši čitatelia môžu tešiť na článok Mons. Mariána Bublinca na tému bezdetnosti. Mons. Bublinec hovorí v článku o tom, že i keď bezdetní manželia nemajú deti, majú jeden druhého. A to je dar. Napokon si Vaši čitatelia budú môcť prečítať rozhovor s vladykom Milanom Lachom. Ten nám okrem iného odpovie na otázku či je kresťanstvo náboženstvom Veľkej noci alebo náboženstvom Vianoc.

Lukáš Obšitník

Odporúčame

Muž, ktorý miloval pravdu a slobodu

Muž, ktorý miloval pravdu a slobodu

Aké to bolo po mnoho rokov pracovať v blízkosti pápeža Jána Pavla II.? Odpovedá Joaquín Navarro-Valls, ktorý bol 22 rokov riaditeľom Vatikánskeho tlačového strediska. juanpabloii_joaquin_navarro_valls2.jpg Ján Pavol II. a Joaquín Navarro-Valls Mohli by sme cestovať de...