Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
27. september 2018

Polícia zatkla podozrivých z Kuciakovej vraždy (aktualizujeme)

Jedným z podozrivých je Tomáš z Kolárova, ktorý v minulosti pracoval ako policajný vyšetrovateľ.
Polícia zatkla podozrivých z Kuciakovej vraždy (aktualizujeme)

Protizločinecká jednotka NAKA zadržala vo štvrtok ráno 27. septembra 2018 osoby podozrivé z vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej (TASR/Milan Drozd)

Najdôležitejšie informácie:

Dnes v skorých ranných hodinách zadržala polícia niekoľko osôb podozrivých z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Akcia prebiehala od 4.00, nasadený bol aj policajný vrtuľník.

Zásah viedol NAKA, špeciálny policajný útvar, odohrával sa v Kolárove. 

Podľa informácií tv.noviny.sk zadržali príslušníci NAKA na juhu Slovenska osem osôb, pričom jednou z nich mal byť Tomáš z Kolárova. Polícia podľa portálu od 04.00 h monitorovala terén, na mieste lietal policajný vrtuľník, ulica, na ktorej k zásahu došlo, je uzavretá. Právny zástupca rodiny Kuciakovcov Daniel Lipšic na sociálnej sieti vyzýva verejnosť, aby mala dôveru k doterajším výsledkom vyšetrovania.

V rozhovore pre Sme povedal, že cíti vysokú mieru istoty, že proti zadržaným má polícia dostatok dôkazov. Myslí si, že obvinenie nebude vznesené proti skupine osôb, „vykonávateľom vraždy by mal byť jeden človek. Budú tam tiež ďalšie osoby, ktoré mu na mieste činu pomáhali, ale nechcel špecifikovať presné počty. Nebude to ale všetkých osem ľudí,“ povedal Lipšic. Nedávne zverejnenie identikitu malo byť podľa neho súčasťou policajnej taktiky.

 

18:00 Policajný zásah v Kolárove sa vo štvrtok krátko pred 18.00 h skončil. Kolóna policajných vozidiel už opustila Harcsovu ulicu a v jednom z áut sedel aj Tomáš Sz., ktorý je jedným zo zadržaných v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej.

14:30 O prípadnom väzobnom stíhaní ôsmich zadržaných osôb by mal sudca pre prípravné konanie rozhodnúť najneskôr do pondelka, potvrdili pre TASR viaceré justičné zdroje aj bývalý šéf slovenských vyšetrovateľov Jaroslav Ivor. Pre políciu a dozorujúceho prokurátora plynie od štvrtka rána 48-hodinová lehota na podanie návrhu na väzobné stíhanie. Keďže ide o závažný trestný čin úkladnej dvojnásobnej vraždy, tak od podania návrhu bude plynúť sudcovi pre prípravné konanie zase 72-hodinová lehota na rozhodnutie, či podozrivých pošle do väzby. Keď sa voči rozhodnutiu odvolajú buď dozorujúci prokurátor, alebo prípadní obvinení, tak o tom bude rozhodovať Najvyšší súd.

14:15 Na mieste razie sa podľa Aktuality.sk nachádzala matka, sestra a švagor podozrivého Tomáša Sz.

13:50 Vyšetrovateľom pri identifikácii podozrivých osôb pomohli informácie z analýzy IP adries počítačov. Tie použili pri vyhľadávaní domu Jána Kuciaka službou street view, informuje o tom TV JOJ. 

12:10 Polícia okrem podozrivých Tomáša Sz. a Miroslava M. zadržala aj ďalšie osoby, píšu Aktuality.sk. Podľa ich informácií ide o osoby s iniciálami: K. J., R. M., T. A.. Bližšia totožnosť zadržaných zatiaľ nie je jasná. 

11:30 Generálna prokuratúra sa nebude bližšie vyjadrovať k aktuálnym procesným úkonom. Reagovala tak na informáciu, že policajti vo štvrtok ráno zadržali osoby podozrivé z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. TASR o tom informovala hovorkyňa GP Andrea Predajňová.

„Záujmom generálneho prokurátora je objasnenie tohto trestného činu, a to vrátane jeho objednávateľa, respektíve objednávateľov,“ poznamenala Predajňová. Zároveň žiada zástupcov poškodených a médiá, aby sa vyjadrovali zdržanlivo. „Hneď ako to dôkazná situácia dovolí, bude prokuratúra informovať verejnosť,“ dodala Predajňová. 

11:20 Podľa Plusky sa mala razia konať v dome Tomáša Sz. a jeho bratranca Miroslava v Kolárove. Ako informuje Denník N, Tomáš Sz. prešiel výcvikom v Európskej bezpečnostnej agentúre a ako ozbrojená stráž slúžil aj na lodi.

11:15 Kolega zavraždeného novinára Marek Vagovič pre Denník N povedal, že vo vyšetrovaní nastal už dávnejšie posun, ktorý ho napĺňa optimizmom: „Dnešný zásah je logickým vyústením taktických opatrení, ktoré sledovala polícia zverejnením identikitu údajného svedka,“ povedal Vagovič. „Chcem veriť, že spolu s prokuratúrou zbiera dôkazy voči skutočnému vykonávateľovi aj objednávateľom vraždy. A že budú dostatočne silné, aby o nich presvedčila aj príslušný súd. Investigatíva ma naučila trpezlivosti, takže počítam s tým, že cesta k spravodlivosti bude ešte dlhá a tŕnistá. Dúfam, že na konci zvíťazí pravda – bez ohľadu na to, koho sa bude týkať.“ 

10:50 „To, že sa niečo chystá, sme tušili. Nevedeli sme, že to bude práve dnes. Mali sme isté signály,“ povedal pre Aktuality.sk otec Jána Kuciaka.

10:30 Podľa českého Respektu pomohli chytiť podozrivého z vraždy a jeho kumpánov satelitné snímky z americkej družice, ktorá bola zhodou okolností v čase vraždy nad miestom, kde boli zabití dvaja mladí ľudia, takisto mala pomôcť aj analýza pohybu osôb a áut. 



Zásah od rána komentovali mnohí zainteresovaní, prinášame prehľad jednotlivých výrokov:

Postup polície veľmi rýchlo a trochu nezvykle komentoval aj premiér Peter Pellegrini. Vyšetrenie prípadu označil za jednu z priorít svojej vlády a ďalej napísal:

„S potešením som prijal správu o tom, že polícia zatkla podozrivých z vraždy dvoch nevinných mladých ľudí. Zároveň oceňujem profesionálnu prácu vyšetrovateľov a prokuratúry. Vyšetrenie a potrestanie vinníkov tejto vraždy je jednou z priorít mojej vlády a som veľmi rád, že policajné orgány už reálne konajú. Verím, že sa tento brutálny skutok podarí objasniť a odhaliť jeho motív, ako aj objednávateľov, aby prestal rozdeľovať našu spoločnosť.“

Práve Pellegriniho komentár vyvoláva vysoké očakávania.

Inzercia

TASR priniesla aj vyjadrenie ministerky vnútra Sakovej, v svojej správe agentúra uvádza:

„Približne 200 výsluchov svedkov, desiatky znaleckých posudkov a množstvo ďalších dôkazov vykonala polícia podľa informácií ministerky vnútra Denisy Sakovej v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Ministerka to uviedla na svojom profile na sociálnej sieti v reakcii na informáciu, že policajti zadržali osoby podozrivé z tejto vraždy. Verí, že sa podarí objasniť motív aj objednávateľov.
 Vo vyšetrovacom tíme pracuje viac ako 90 ľudí. "Hoci nemám konkrétne informácie o vyšetrovaní tohto trestného činu, je teraz už zrejmý výrazný posun v prípade. Ďakujem každému jednému policajtovi, svedkovi a úplne každému človeku, ktorý prispieva k objasneniu tejto brutálnej vraždy dvoch mladých ľudí," dodala Saková.

Bývalý minister vnútra a advokát rodiny Jána Kuciaka Daniel Lipšic, z jeho slov vyžaruje opatrný optimizmus:

„Vo vyšetrovacom tíme boli a sú aj skúsení vyšetrovatelia a prípad dozorovali dvaja mimoriadne erudovaní prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry. Rozsah vyšetrovania, aj za účasti Europolu a iných zahraničných zložiek, bol bezprecedentný. Viem, že u nás vládne (a často oprávnene) všeobecná skepsa k našim bezpečnostným orgánom, ale chcem vás požiadať o dôveru k výsledkom tohto vyšetrovania. Aj vďaka verejnému tlaku si už nikto nedovolil do jeho priebehu zasahovať.

Vyšetrovanie nie je a nebude skončené dovtedy, kým nebudú identifikovaní, zadržaní a postavení pred súd tí najhorší a najnebezpečnejší – objednávatelia tohto ohavného činu. Tí, ktorí pre zakrytie svojich kriminálnych aktivít neváhali brutálne zavraždiť odvážneho novinára a jeho snúbenicu.Takže – dnes je dôležitý deň, ale zďaleka nie sme na konci!“

Roman Kvasnica, advokát Zlatice Kušnírovej, sa vyjadril opatrnejšie:

„V tejto fáze vyšetrovania nebudeme komentovať postup polície."

Opatrná bola aj pani Zlatica Kušnírová: „Som v šoku, nemám žiadne bližšie informácie. Viem, že deti nám to už nevráti, ale prajem si, aby spravodlivosti bolo učinené zadosť. Dúfam, že sa polícii podarí zadržať nielen vykonávateľov, ale aj objednávateľa alebo objednávateľov tohto zločinu.“

Z opozície zatiaľ reagoval iba poslanec Igor Matovič: „Vrah vykonávateľ už zrejme putuje za mreže. Chvalabohu. Ale omnoho dôležitejšie je, aby sme všetci spoznali vraha objednávateľa. Toho, kto rozhodol, že mladému chalanovi za jeho prácu spolu so snúbenicou treba navždy zavrieť ústa.“

Na sociálnej sieti sa k udalostiam vyjadril aj prezidentský kandidát František Mikloško: "Zadržanie podozrivých z brutálnej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej je povzbudením, že tento ohavný zločin bude potrestaný. Potrebujeme však poznať a potrestať aj objednávateľov a odkryť ich motívy. Iba tak sa môžeme stať slušnejšou krajinou."  

Postup polície komentoval aj bývalý minister vnútra Vladimír Palko, na facebooku napísal: „Polícia zatkla podozrivých z Kuciakovej vraždy. Nevieme síce ešte, ako to celé dopadne, ale polícia naozaj pracuje a to je dobre."

K opatrnosti nabáda komentár bývalej novinárky, momentálne riaditeľky nadácie Zastavme korupciu Zuzany Petkovej, na facebooku napísala: „Polícia už raz zadržala podozrivých, keď mala drogovú verziu. Tak dúfajme, že tentoraz je to naozaj.“

"Ak sa páchateľov podarí odsúdiť, treba sa poďakovať celému vyšetrovaciemu tímu, vidno, že tlak verejnosti na nezávislé a intenzívne vyšetrovanie mal veľký význam. Je dôležité, aby boli páchatelia spravodlivo potrestaní. Ešte dôležitejšie ale je, aby bol potrestaný aj objednávateľ," píše na facebooku poslankyňa za OĽaNO Veronika Remišová.

Zatknutie podozrivých je podľa predsedu liberálov Richarda Sulíka (SaS) len začiatok, uviedol to vo štvrtok počas tlačovej konferencie. Zároveň verí, že v radoch polície sa nájdu aj slušní ľudia, ktorým na vyšetrení tejto vraždy záleží. 

"Slováci nemajú inú možnosť, ako veriť, že v závažnej veci si nikto nedovolí hrať politické hry. Trest si musí odpykať objednávateľ vraždy i ľudia s krvou na rukách bez ohľadu na názor vlády, ľudí médií či opozície," povedal Sulík. 

"Ak sa ukáže, že polícia dosiahla progres, tak to nie je vďaka tejto vládnej garnitúre, ale napriek nej," povedal podpredseda SaS Ľubomír Galko

"Verím, že sa polícii podarilo zadržať skutočných vykonávateľov popravy, a že rovnako vypátra aj objednávateľov vraždy,“ povedal na margo zadržania podozrivých predseda parlamentu Andrej Danko.

Odporúčame