Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
26. september 2018

Moderná láska – Láska cez internet

Ako internet zmenil spôsob hľadania životného partnera? Prevažujú výhody.
Moderná láska – Láska cez internet

To, čo bolo v 90 tých rokoch považované za rozmar alebo módny výstrelok, je dnes vnímané ako najnormálnejšia vec na svete: on-line zoznamovanie. Smartfóny spájajú ľudí bez obmedzení sociálnej alebo fyzickej geografie. Každý mesiac sa vďaka digitálnym zoznamovacím službám zoznámi najmenej 200 miliónov. V Amerike už viac ako tretina sobášov začína on-line. Internet sa stal druhým najpopulárnejším spôsobom, ako sa Američania stretávajú s ľuďmi opačného pohlavia, píše the Economist.

Výhody on-line zoznamovania:

· Podľa tradičného spôsobu zoznamovania, stretnete svoju partnerku prvýkrát u priateľov, v širšom rodinnom kruhu alebo na pracovisku. Pravdepodobnosť stretnutia toho pravého /tej pravej na on-line zoznamke je veľmi vysoká, pretože výber potenciálnych partnerov je oveľa väčší.

· On-line vyhľadávanie je v porovnaní s bežnými spôsobmi zozamovania oveľa účinnejší: Stačí niekoľko kliknutí, pár viet a zistíte potencionálny záujem alebo nezáujem druhej strany.

· On-line zoznamovanie má lepšie výsledky: Výskum dokazuje, že manželstvá Američanov, ktorí sa zoznámili cez zoznamku vydržia dlhšie. Od počiatku internetu, sa miera rozvodovosti v Spojených štátoch skutočne dramaticky znížila.

· Štatistiky uvádzajú, že páry, ktoré sa zoznámili on-line, sú šťastnejšie ako ostatné páry.

· Sociologické hľadisko ukazuje, že on-line zoznamky častejšie spájajú ľudí z rôzneho prostredia: moderná láska, ako nikdy predtým, dokázala spojiť partnerov rozdielneho kultúrneho, sociálneho postavenie alebo farby pleti. Prekážkou už nie sú vzdialenosti ani jazykové rozdiely. Príjmy žien a mužov, ktoré boli po stáročia dôležitým kritériom výberu, dnes ustupujú do úzadia.

· A v neposlednom rade je potrebné vyzdvihnúť online službu: "zvláštna milosť pre vyberavých". Mnoho zoznamiek  ponúka filtračné funkcie, ktoré uľahčujú vyhľadanie potenciálneho partnera podľa veľmi špecifických požiadaviek.


 Nevýhody  on-line zoznamovania:

· Na internetovej zoznamke ste posudzovaný skrze atraktívnosť vášho profilu a jedným kliknutím môžete byť odmietnutý.

. Pri hľadaní životného partnera, môžete naraziť na falošné účty, ktoré tvoria asi 10% na bežných zoznamkách.

 · On-line zoznamovacie prináša aj nástrahy a nebezpečenstvá týkajúce sa zneužitia osobných údajov.
 

Popri všetkých obavách, ktoré on-line zoznamovanie prináša, by sme nemali zabúdať na zjavnú prevahu výhod. Nájsť správneho životného partnera, vytvorenie spoločenstva dvoch ľudí, ktorí chcú spolu v láske prežívať dobré i to zlé, stojí za námahu. Moderný spôsob lásky ponúka prostredníctvom internetu miliónom ľudí efektívny spôsob, ako nájsť správneho životného partnera: a to je veľký kompliment pre on-line zoznamovanie!

Martina Brenčičová

Zdroj: The Economist (18. august 2018): https://www.economist.com/leaders/2018/08/18/modern-love

Inzercia

Spoločenstvo slobodných, ktorí vo viere hľadajú životného partnera

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.