Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
25. september 2018

Viem, čo ste robili pred 35 rokmi

Šance, že s Brettom Kavanaughom dostane americký Najvyšší súd ďalšieho konzervatívneho sudcu, môžu zmariť obvinenia zo sexuálneho obťažovania.
Viem, čo ste robili pred 35 rokmi

Sudca Brett Kavanaugh. FOTO TASR/AP

Postoj tu bude len s vašou pomocou!

Postoj je dnes jediným serióznym konzervatívnym hlasom v slovenskej mediálnej scéne. No nežije zo vzduchu. 

Články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú.  Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Redakcia Postoja

V nedeľu prišiel magazín New Yorker so svedectvom už druhej ženy, ktorá sudcu Kavanaugha, konzervatívneho nominanta pre miesto na americkom Najvyššom súde, obviňuje z nevhodného sexuálneho správania.

Internátna oslava

Volá sa Deborah Ramirezová a rovnako ako Kavanaugh má 53 rokov. Incident, ktorý vyrozprávala novinárom, sa mal stať na prelome rokov 1983-84, keď obaja študovali na Yaleovej univerzite. Boli vtedy v prvom ročníku.

Na internáte sa konala oslava za účasti menšej skupiny študentov. Sedeli v kruhu a kolovala medzi nimi fľaša s alkoholom. V istej chvíli sa jeden zo študentov pred Ramirezovou odhalil: „Pamätám si penis pred svojou tvárou.“ vyrozprávala reportérom z magazínu New Yorker.

Doslova jej ho mal vmietnuť do tváre. Bolo jej to protivné. Ostatní účastníci bujarej oslavy sa na tom rehotali. Dotyčného mala Ramirezová odsotiť a pritom sa nechtiac dotkla aj jeho prirodzenia.

Tým človekom mal byť Brett Kavanaugh. Ramirezová si potom už len zapamätala, ako si v smiechu vyhrnul nohavice.

V článku je viac ráz zdôraznené, že Ramirezová si pamätá incident len útržkovite a v ten večer bola opitá. Po 35 rokoch sa naň šesť dní iba rozpamätávala – za pomoci právnika.

Zvyšok textu je venovaný rozhovorom s ich spolužiakmi. Nikto z oslovených si incident nepamätá, akurát jeden o ňom počul z druhej ruky.

Niektorí z tých, ktorí sa s Kavanaughom i Ramirezovou na vysokej škole poznali, si nič také predstaviť nevedia. Ďalší si myslia, že sa to tak, ako opisuje, mohlo stať. Presvedčivé dôkazy však chýbajú.

Kavanaugh aj toto obvinenie popiera. „Teším sa na štvrtok, keď budem svedčiť o pravde, a brániť svoje dobré meno – a reputáciu pre charakter a integritu, ktorých budovaním som strávil svoj život – proti týmto obvineniam poslednej minúty,“ vyhlásil sudca, narážajúc na vypočúvanie v senáte, ktoré súvisí s jeho vymenúvacím procesom pre Najvyšší súd.

Vážnejšie je pôvodné obvinenie Christine Blasey Fordovej, profesorky štatistiky na Univerzite v Palo Alto, v Kalifornii voči správaniu, ktorého sa mal Brett Kavanaugh dopustiť na strednej škole. V roku 1982, keď mala Fordová 15 rokov a Kavanaugh 17, mal sa pokúsiť ju zneužiť.

Počas žúru v čomsi dome v štáte Maryland vraj Fordovú zatiahol do izby opitý Kavanaugh a jeho priateľ, dnes publicista a spisovateľ Mark Judge. Kavanaugh ju mal fyzicky obmedzovať, obchytkávať ju, snažil sa strhnúť z nej šaty a zapchávať jej rukou ústa, aby nekričala. Fordovej sa vraj podarilo utiecť, keď Judge skočil na posteľ a všetkých prevrhol.

Profesorka incident považuje dnes za pokus o znásilnenie. Kavanaugh i Judge spochybňujú, že sa niečo také vôbec stalo.

Je za obvineniami politika?

V Spojených štátoch je kauza okolo obvinení voči Kavanaughovi ostro sledovaná. A spolitizovaná. Dôvod?

Inzercia

Po tom, ako Anthony Kennedy, jeden z deviatich sudcov amerického Najvyššieho súdu, ohlásil svoj odchod do dôchodku, sa Donald Trump rozhodol nominovať na jeho miesto práve Bretta Kavanaugha. Ak ho potvrdí senát, pôjde po Neilovi Gorsuchovi už o druhého sudcu Najvyššieho súdu, ktorého nominoval súčasný prezident.

No konzervatívec Gorsuch len na ideologicky rovnomerne polarizovanom súde nahradil iného konzervatívca – pred dvomi rokmi zosnulého Antonina Scaliu. Keby Kennedyho, ktorý sa zvykol raz prikloniť na liberálnu, raz na konzervatívnu stranu, nahradil konzervatívec Kavanaugh, na Najvyššom súde by vznikla hodnotová väčšina konzervatívnych sudcov, ktorí majú tendenciu vykladať ústavu, ako bola napísaná, nie vymýšľať si na základe tvorivého výkladu jej ustanovení exotické nové práva.

Inak povedané, prípadný úspech druhej Trumpovej nominácie bude mať s najväčšou pravdepodobnosťou zásadný dosah na postoje Najvyššieho súdu pri rozhodovaní kľúčových kultúrno-etických otázok našej doby. Už len kvôli tomu sa opoziční demokrati snažia využiť každú príležitosť, aby vykoľajili Kavanaughov schvaľovací proces. V tomto zmysle demokratom prichádzajú politicky vhod aj obvinenia sudcu z nevhodného sexuálneho správania.   

Navyše, je tu ešte jeden moment. V súčasnosti majú republikáni väčšinu v oboch komorách amerického Kongresu – v senáte i v snemovni reprezentantov. V novembri však čakajú Spojené štáty voľby, v ktorých by demokrati mohli opäť získať prevahu.

Ak teraz republikáni využijú svoju väčšinu a Kavanaugha natvrdo pretlačia na Najvyšší súd navzdory obvineniam z nevhodného sexuálneho správania v mladosti, demokrati majú do volieb výbornú tému na oslovenie predovšetkým ženských voličiek.

„Vidíte, republikáni sú mizogýni, ktorým nezáleží ani na ženských právach, ani na násilí voči konkrétnym ženám,“ môžu demokratickí kandidáti opakovať až do volieb. „Ak republikáni vyhrajú, čaká nás budúcnosť ako zo seriálu Príbeh služobnice.“

Demokratická senátorka Mazie Hironová už v súvislosti s obvineniami voči Kavanaughovi vyzvala mužov vôbec, aby „čušali“ (doslova: „just shut up“). Oni vraj totiž môžu za to, že sa podobné veci vôbec dejú.   

Podľa straníckeho kľúča

Demokrati žiadajú, aby Donald Trump Kavanaugha stiahol. Republikáni zase poukazujú na to, že s týmito obvineniami obe ženy prišli po tri a pol desaťročiach a akoby naschvál až na konci Kavanaughovho schvaľovacieho procesu. Už len kvôli dlhom období, ktoré od ich údajného spáchania uplynulo, bude ťažké ich hodnoverne preukázať.

Kavanaughov prípad pripomína schvaľovací proces iného sudcu Najvyššieho súdu Clarenca Thomasa. Afroameričana, ktorý dodnes patrí ku konzervatívnemu krídlu súdu, obvinila v roku 1991 jeho bývalá podriadená Anita Hillová zo sexuálneho obťažovania verbálneho charakteru. Po mimoriadne ponižujúcom vypočúvaní napokon senát Thomasa tesne odobril pre Najvyšší súd.

Rovnako sa zrejme skončí aj Kavanaughov prípad. Hoci jeden prominentný právnik dnes avizoval, že v priebehu 48 hodín sa objavia ďalšie obvinenia.

Magazín National Review, čo sú konzervatívci, ktorí dlhodobo kritizujú prezidenta Trumpa, včera vydali ťažiskový redakčný text, v ktorom poukazujú na vnútornú protirečivosť svedectiev oboch údajných obetí Kavanauhga a vyzývajú republikánov, aby ho pretlačili na Najvyšší súd. Inak si nič iné ako prehrať novembrové voľby ani nezaslúžia.    

Celá kauza okolo Kavanaugha by bola dobrou zámienkou na diskusiu, kde sa končí mladícka nerozvážnosť, nad ktorou ešte možno mávnuť rukou, a kedy sú následky také vážne, aby sa s človekom vliekli po celý život. Prípad Kavanaugh je niečo medzi hororom Viem, čo ste robili minulé leto a sériou frivolných tínedžerských komédií Prci, prci, prcičky. Akurát bez smiechu.

Dnes už je však táto debata nadbytočná. Kavanaugh obvinenia poprel. Ak by sa teraz dokázalo, že sa tie incidenty udiali, z postu sudcu Najvyššieho súdu by ho diskvalifikovalo už len to, že doteraz klamal.

A Donald Trump? Pred tým, než nominoval Bretta Kavanaugha, sa špekulovalo, že by mohol na Najvyšší súd poslať niektorú význačnú konzervatívnu ženskú sudkyňu.

Aj keď demokrati by si už dôvod na jej spochybnenie našli, je menej pravdepodobné, že by nomináciu ženy-sudkyne hrozili vykoľajiť obvinenia z obťažovania.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.