Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
22. 04. 2014, 18:00

František Mikloško: Tri vrcholy Jána Pavla II. a jeho odkaz

27. apríla 2014, v nedeľu Božieho milosrdenstva pápež František vyhlási Jána XXIII. a Jána Pavla II. za svätých. Chcem sa zastaviť práve pri Jánovi Pavlovi II., ktorého svätorečenie 9 rokov po jeho smrti prináša aj pre nás Slovákov nové výzvy. jp2-2.jpg Jeho pontifik...

František Mikloško: Tri vrcholy Jána Pavla II. a jeho odkaz

27. apríla 2014, v nedeľu Božieho milosrdenstva pápež František vyhlási Jána XXIII. a Jána Pavla II. za svätých. Chcem sa zastaviť práve pri Jánovi Pavlovi II., ktorého svätorečenie 9 rokov po jeho smrti prináša aj pre nás Slovákov nové výzvy.

Jeho pontifikát trval viac ako 26 rokov. Bol naplnený zahraničnými cestami, audienciami, celosvetovými stretnutiami mládeže, encyklikami a exhortáciami, vyhlasovaním svätých a blahoslavených. O tomto všetkom sa bude teraz hodne písať. Ja spomeniem krátko tri jeho životné vrcholy.

"Jeho zvolenie v októbri 1978 a jeho prvá návšteva Poľska v roku 1979 dala do pohybu ľudí v celom komunistickom tábore Európy."

Zdieľať

Tým prvým bol pád komunizmu v Európe. Ján Pavol II. nebol jediný zo svetových lídrov, kto sa zaslúžil o tento epochálny pád. Ale jeho zvolenie v októbri 1978 a jeho prvá návšteva Poľska v roku 1979 dala do pohybu ľudí v celom komunistickom tábore Európy. V Poľsku vzniklo v roku 1980 nezávislé odborové hnutie Solidarita, ktoré viedlo poľskú spoločnosť až do pádu komunizmu. Na Slovensku sa po jeho zvolení tiež zásadne zmenila atmosféra v neoficiálnych štruktúrach cirkvi. Začali vznikať samizdaty, dali sa do pohybu protestné podpisové akcie, mladí ľudia začali vo veľkom množstve navštevovať púte, v roku 1985 bola pamätná púť na Velehrade, v roku 1988 Sviečková manifestácia, po ktorej už prišiel november 1989.

Druhým jeho vrcholom bol koniec apokalyptického 20. storočia, s dvomi neľudskými totalitami a ešte viac, koniec druhého a prechod do tretieho tisícročia. Ján Pavol II., očitý svedok a odporca nacizmu a komunizmu, volal na konci tejto éry, aby sa nezabudlo na nespočetný zástup mučeníkov a vyznavačov, ktorí obetovali svoje životy za zachovanie viery a za dôstojný ľudský život. Počas svojho pontifikátu vyhlásil rekordné množstvo ľudí, najviac z tohto obdobia, za blahoslavených a svätých. Pokiaľ ide o Slovensko, už na pokraji svojich síl, prišiel sem ešte v septembri 2003, aby sám vyhlásil biskupa Vasiľa Hopku a sestru Zdenku Schelingovú za blahoslavených. A pokiaľ ide o koniec tisícročia, ako hlava katolíckej cirkvi v úprimnej pokore odprosil všetkých, ktorým v dejinách táto cirkev ublížila, a takto jej otvoril dvere na ďalšej ceste dejinami.

Tretí jeho osobný vrchol je ťažšie uchopiteľný. Prvá encyklika Jána Pavla II. „Redemptor hominis“ z marca 1979 sa začína slovami: „Vykupiteľ človeka, Ježiš Kristus, je stredom vesmíru a dejín.“ Pápež svojimi nespočetnými cestami burcoval svet pre Krista. Bol mystikom, pre ktorého „žiť je Kristus...“ (Fil 1,21). Ale na záver svojho života on - športovec, mocný muž, ktorý precestoval celý svet, dovolil, aby sme sa naňho pozerali v jeho bezmocnosti. V tomto svojom utrpení a ponížení akoby sa zjednotil so zúboženým Kristom na kríži. On sám, vnútorne o tom presvedčený, to povedal, že „z kríža sa nezostupuje“. Tento osobný vrchol siaha nakoniec do najvyššej výšky a otvára jeho pôsobenie pre cirkev viditeľne ďalej. A dáva aj všetkým slovám, ktoré adresoval nám Slovákom nový rozmer.

"Ján Pavol II. nám otvára reálny pohľad na svätosť, za ktorou možno kráčať aj na začiatku 21. storočia. A to je ten najkrajší odkaz, ktorý nám Ján Pavol II. a nedeľa Božieho milosrdenstva v roku 2014 zanecháva!"

Zdieľať

Ale nielen jeho životná cesta, rovnako jeho svätorečenie nám otvára nové obzory a perspektívy. Úcta k svätým sa tiahne celými dejinami cirkvi. Sú samozrejmou súčasťou nášho života. Ale náš pohľad na nich nemôže celkom odpovedať realite. Pri premýšľaní o nich a pri prosbách o ich príhovor premietame do ich obrazu skôr naše predstavy, alebo predstavy ich životopiscov. Rovnako je to s našimi rodákmi, ktorí boli nedávno vyhlásení za blahoslavených. Aj oni unikajú našej reálnej skúsenosti s nimi. U Jána Pavla II. je to ináč. Ján Pavol II. bol človek, ktorého sme sa dotýkali. On bol náš súčasník, ktorého sme pozorne sledovali celý jeho pontifikát. Nespočetné množstvo z nás bolo v jeho tesnej blízkosti. On mal nás Slovákov osobitne rád a často sa nám adresne prihováral. Miesta, ktoré navštívil na Slovensku nás už budú celými našimi dejinami doprevádzať. Ján Pavol II. nám otvára reálny pohľad na svätosť, za ktorou možno kráčať aj na začiatku 21. storočia. A to je ten najkrajší odkaz, ktorý nám Ján Pavol II. a nedeľa Božieho milosrdenstva v roku 2014 zanecháva!

A celkom na záver! V tú nedeľu Božieho milosrdenstva by sme na Slovensku mali okrem radosti a povzbudenia prežívať veľkú vďaku voči Pánu Bohu za tohto pápeža, ktorý, ako to sám hovoril, nosil Slovákov hlboko vo svojom srdci!

František Mikloško
Autor je bývalý kresťanský disident a dlhoročný poslanec NR SR. Napísal knihy Nebudete ju môcť rozvrátiť, Čas stretnutí, Desať spravodlivých a Znamenia čias, je jedným z editorov dvojzväzkového diela Zločiny komunizmu na Slovensku 1948-1989.

Odporúčame

NÁZOR FRANTIŠKA MIKLOŠKA: Quo vadis Katolícka univerzita?

NÁZOR FRANTIŠKA MIKLOŠKA: Quo vadis Katolícka univerzita?

Tento článok si dovolím napísať ako človek, ktorý sa zúčastnil takmer všetkých rokovaní o zriadení Katolíckej univerzity. [[{"type":"media","view_mode":"media_original","fid":"8309","attributes":{"alt":"","class":"media-image","height":"299","typeof":"foaf:Image","width":"450"}}]] Začalo to návštev...

Veľkonočná zmena a nádej

Veľkonočná zmena a nádej

Hoci sa v našej kultúre toľko rozpráva, že ľudí treba prijať takých, akí sú (vrátane seba), asi neexistuje lepšie doložená ľudská črta, než túžba byť niekým iným. Dokonca aj stať sa niečím iným. 58-2.jpg Veľký počet z nás sa každý deň púšťa do neprebádaných vôd prog...

Neotravuj, povedali všetci pápežovi Pavlovi

Neotravuj, povedali všetci pápežovi Pavlovi

Nedávno som čítal encykliku pápeža Pavla VI. Humanae vitae tak, ako mala byť čítaná predovšetkým: v latinčine. Ak poznáte nejaké dielo z prekladu, myslím, že mu porozumiete lepšie, keď si ho prečítate aj v origináli. Odrazu zistíte, že ho až tak dobre nepoznáte. Nedokážete zachytiť podstatu vety, ...